Václav Havel na naší univerzitě

Václav Havel na FUA TUL

V den nedožitých 80tých narozenin Václava Havla  bych ráda připomněla jeho význam pro vysokoškolské studium. Tím, že přispěl k pádu totalitního režimu, se  velmi zasloužil o to, že dnešní mladí lidé mohou studovat, co chtějí, mohou svobodně pracovat s informacemi, sbírat zkušenosti po celém světě a nebojí se říci svůj názor.

Vzpomínám na slova, která pronesl dne 15. října 2000 při slavnostním zahájení konference Forum 2000 pořádané na téma Role vzdělávání a vědy v procesu světové globalizace. Mohou být chápána jako poselství pro celý akademický svět:„Co by se pod pojmem vzdělanost mělo myslet stále víc a stále zřetelněji, je schopnost vnímat hlubší a skryté souvislosti jevů,  schopnost vnímat i dvojjazyčnost, dvojsmyslnost různých jevů, vnímat nebezpečí těch jevů, které mají krásnou tvář, a naopak skrytý a dobrý smysl těch, které ji navenek nemají, schopnost myslet systémově a umět též výsledky svého přemýšlení srozumitelně vyjádřit.  To bude stále více a více úkolem vzdělanců….“

Pan Václav Havel navštívil také naši univerzitu. V roce 2003 besedoval jako prezident se studenty ve zcela zaplněné posluchárně E9. V květnu 2009 už jako bývalý prezident si prohlédl v doprovodu děkana Bořka Šípka a proděkana Jiřího Suchomela práce studentů naší fakulty umění a architektury.

Václav Havel se mimořádně zajímal o architekturu a o vzhled našich měst. Už při besedě se studenty naší univerzity si v roce 2003 posteskl nad směřováním rozvoje českých měst a nad „ošklivými krabicemi stavěných kolem dálnic a hyzdících naši krásnou českou krajinu“. Označil to za plýtvání zemědělskou půdou a neúctu k práci předků. Zavzpomínal také na to, proč v šedesátých letech často navštěvoval ateliér Karla Hubáčka a školu SIALu. "Význam SIALu nebyl jen v architektuře, ale i v tom, že se stal jedním z ohnisek společenské sebereflexe let šedesátých. Charakterizovala ho snaha o upřímnost, s níž jsem velmi sympatizoval, a která s tehdejší dobou velmi souzněla. O to těžší to ovšem měl po okupaci 1968," řekl.

Význam Václava Havla uznávají i studenti. V prosinci 2011 den po úmrtí Václava Havla sami a spontánně změnili původně plánovaný adventní večer, při kterém se chtěli jen bavit, na vzpomínkový večer na pana prezidenta. Místo koled zazněly komorní písně věnované památce  Václava Havla. Koncert zahájila  komunisty zakázaná Modlitba pro Martu. „Byl to hodně slušný člověk. Udělal toho hrozně moc i pro mladou generaci. Moc si ho vážíme,“ řekl tehdejší předseda Studentské unie TUL Radek Němeček.

V den jeho nedožitých osmdesátin chci panu Václavu Havlovi poděkovat za to, co pro naši zemi udělal. Jeden z jeho největších odkazů najdeme v knižních hovorech Karla Hvížďaly Dálkový výslech: „Pro budoucnost musí člověk vykonat oběti, aniž by se ptal, jestli se mu vyplatí.“

J. Kočárková