Na našich kolejích byla zjištěna legionella, ohrožen nikdo není

Na čtyřech blocích našich kolejí, které byly přes léto mimo provoz, byly ve vzorcích teplé vody objeveny bakterie legionelly. Vedení Kolejí a menz okamžitě tuto situaci řešilo. Můžeme uklidnit studenty i všechny rodiče, kteří nám volají, že nikdo není vážně ohrožen.

Vzorky teplé vody byly odebrány z iniciativy vedení Kolejí a menz (KaM) naší univerzity na začátku zimního semestru. K tomuto opatření přistoupil ředitel KaM Zdeněk Kračmar po loňských zkušenostech, kdy  také kontrolní vzorky prokázaly přítomnost těchto bakterií. "Okamžitě jsme vodovodní systém chemicky ošetřili a následně vyšly odebrané vzorky negativně,“ řekl Zdeněk Kračmar.

Letos se situace opakovala. Kontrolní odběry, ukázaly, že na blocích C a D byly velmi překročeny normované hodnoty. V potrubí, kde voda přes léto  neproudila, se totiž vytvořily ideální podmínky pro bakterie legionelly. Ty však lze velmi snadno zneškodnit temperováním na 70 stupňů Celsia. To vedení KaM okamžitě provedlo a informovalo o tom studenty. „Následně jsme ještě pro jistotu na vlastní náklady provedli chemickou sanaci,“ dodal Kračmar s tím, že výsledky testů dal k dispozici Krajské hygienické stanici v Liberci.

Na základě laboratorních protokolů obdržených od laboratoře z TUL zakázala KHS používání teplé vody ke sprchování  do doby, kdy budou oficiální výsledky odběrů pod normovanou hodnotou. Voda v kuchyňkách, kde nejsou směšovací baterie jako ve sprchách, se na mytí nádobí používat smí. „Vydali jsme zákaz sprchování teplou vodou z důvodu zvýšeného výskytu bakterie legionella,"  potvrdila mluvčí Krajské hygienické stanice Zuzana Balašová. Hygienici v tuto chvíli čekají na výsledky kontrolních rozborů. „Předběžné výsledky očekáváme příští týden  v úterý,“ upřesnila Balašová s tím, že minimálně do té doby bude zákaz platit.

Vedení KaM se rozhodlo, že studenti dostanou slevu na ubytování. „Jako kompenzaci jim poskytneme deseti procentní slevu  na denním kolejném, které činí 90 korun na osobu,“ upřesnil ředitel Kračmar.

V případě výskytu legionelly jsou ohroženou skupinou lidé s oslabenou imunitou a starší osoby. Děti a mladí zdraví lidé ohroženou skupinou nejsou. Bakterie legionella může způsobit zdravotní komplikace včetně  zápalu plic. Legionella se šíří pouze v teplé vodě a nezpůsobuje potíže v trávicím traktu.

J. Kočárková