Rektor s primátorem uctili oběti bojů za svobodu a demokracii

17. listopad v Liberci 040.jpg
Rektor hovořil o problémech dneška a vyzýval ke statečnosti.

Den boje za svobodu a demokracii si dnes připomněli zástupci Technické univerzity v Liberci a města Liberce v čele s rektorem Zdeňkem Kůsem a primátorem Tiborem Batthyánym.

Asi dvě stovky lidí se sešly dnes dopoledne u libereckého Památníku obětem komunismu, aby vzpomněly události 17. listopadu. Na pietní akt zvaly společně město a univerzita. Mezi čestnými hosty piety nechyběli hejtman Libereckého kraje Martin Půta, zástupci armády, policie a váleční veteráni.

Tibor Batthyány, primátor Liberce, i rektor Zdeněk Kůs vzpomněli význam 17. listopadu v širších souvislostech 20. století a oba akcentovali přesah těchto událostí do dnešních dní.

„Připomínáme si události roku 1939, připomínáme si studenty, jako byl Jan Opletal a další, stejně jako profesory, kteří bojovali za svobodu proti nacistickému Německu. Bojovali, bohužel, zbytečně, protože Mnichovská dohoda o našem osudu rozhodla bez nás,“ řekl dnes primátor Liberce.

„Studenti byli významnou silou v boji za svobodu a demokracii také v letech po pětačtyřicátém roce, přestože znovu to byl boj s větrnými mlýny. To ale rozhodně neznamená, že bojovat za svobodu je marné. Bojovat za svobodu se musí. 17. listopad 1989 znamenal vyvázání se z područí komunismu a život ve svobodě a demokracii. Jsem rád, že moje děti žijí právě v takovém prostředí, nejsou svázáni dogmatem normalizace ani jiným. Jsem rád, že žijeme v klidné a prosperující době a že nemusíme dělat zbytečná gesta a že můžeme věnovat vzpomínku těm, kteří za svobodu a demokracii bojovali,“ uvedl dále ve svém projevu Tibor Batthyány.

Rektor Zdeněk Kůs ve své řeči rovněž připomněl známé i bezejmenné hrdiny československých dějin 20. století, kteří se „nechtěli dostat do školních učebnic jako oběti. Chtěli vyjádřit svůj postoj k bezpráví, které se na ně hrnulo ze všech stran. Chtěli jasně vyjádřit svoji touhu po svobodě. Namísto toho byli popraveni, byli ubiti. Za občanský postoj, za to, že si dovolili chovat se podle svého svědomí.“

Zatímco primátor Batthyány označil současnost vzhledem k událostem 20. století za poklidnou dobu, rektor Kůs ve svém projevu připomněl i problémy, se kterými se dnes svět potýká:
„Dvacáté první století zatím není zlatou dobou bezstarostnosti. Poslední měsíce nás tvrdě staví před nejpalčivější problémy, problémy neřízené imigrace, problém otevřené a jasné agrese států existujících či seskupení, která se za státy prohlašují. Problémy terorismu. Ale také snahy okleštit naši demokracii. Bránit nám ve slušném a svobodném vyjádření názoru na politickou situaci, na jiné státy či na politiky samotné. Je to velmi podivné. Jako by někteří naši politici úplně zapomněli, že nejsou nedotknutelní z čísi milosti. Uboze chtějí další výsady, chtějí se povyšovat nad nás ostatní, bránit nám ve svobodném vyjádření názoru. Jako by zapomněli, že si je všechny platíme svými daněmi, zapomněli, že mají sloužit. Sloužit tomuto národu, své zemi, své vlasti.  Nikoliv shlížet se ve své vlastní, často jen domnělé, velikosti.
Braňme se tomu všemu. Nenechme se připravit o svobodu, radost ze života. Nebojme se. Stejně jako ti před námi se nebáli,“ řekl na dnešním pietním shromáždění rektor Zdeněk Kůs.

U Památníku obětem komunismu v Jablonecké ulici se dnes sešli také děkani našich fakult, zástupci akademických senátů i studenti. Komorní sbor studentů fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické přispěl svým vystoupením k slavnostnímu rázu setkání, které skončilo společným zpěvem hymny.

Někteří z přítomných se poté vedeni vlajkonoši vydali na Pochod proti zapomínání, který směřoval k Památníku obětem okupace 1968 u vstupu do liberecké radnice.

Na Technické univerzitě v Liberci měl být součástí vzpomínkového dne také koncert Bratří Ebenů, ten byl nakonec z důvodu onemocnění člena skupiny zrušen. Konat se bude v náhradním termínu.

-red-  

 

Další články v rubrice

IMG_9212-2.jpg

»Lékařům dáváme do rukou další rozměr«

Liberečtí chirurgové už nejsou před operacemi odkázáni jen na virtuální snímky zlomených kostí či nádorů, ale připravují se i díky dokonalým anatomickým modelům z 3D tiskárny. Vyrábí je nemocniční oddělení Klinické biomechaniky, za jehož zřízením...

29. 4. 2024 | Lidé | 256

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce