Sociální stipendium TUL pro budoucí strojařku

Sociální stipendium TUL pro nadanou středoškolačku
Naše stipendistka Hana Stará s maminkou

Smlouvu o udělení sociálního stipendia od rektora Zdeňka Kůse převzala dnes studentka druhého ročníku Střední průmyslové školy strojní v České Lípě Hana Stará. Nezletilá studentka přišla na rektorát v doprovodu své maminky. „Je to pro nás velká pomoc. Peníze od univerzity pomohou Hance dokončit střední školu a pokračovat pak ve studiu na vysoké škole,“ řekla paní Stará, která je v současné době nezaměstnaná.

Hanka, kterou nejvíce baví matematika a oblíbila si i jiné technicky zaměřené předměty, se chce po maturitě hlásit na naši fakultu strojní.  „Strojařina je přesně podle mého gusta. Nevím, kde se ta chuť studovat tento obor ve mně bere. Naše rodina není moc technicky zaměřená, ale u mě ukázaly testy na Úřadu práce, že jsem stoprocentně technicky zaměřený člověk,“ směje se Hanka.

Hanka je pátá studentka, která  získala sociální stipendium rektora Technické univerzity v Liberci. První byla Ingrid Bikárová z Dětského domova v Chrastavě, které se nepovedly přijímací zkoušky na fakultu přírodovědně-humanitní a pedagogickou. Nastoupila do práce v soukromé firmě a rozhodla se, že se nevzdá a příští rok se pokusí na svůj vysněný obor – speciální pedagogika - dostat. Další dva stipendisti, bratři Devátí, byli přijati na fakultu umění a architektury.  Letos v září vyhověl rektor Zdeněk Kůs žádosti o stipendium Martina Halady, studentovi druhého ročníku  Podještědského gymnázia. Středoškoláci  dostávají  2500 korun měsíčně.

O stipendium rektora Technické univerzity v Liberci pro sociálně znevýhodněné středoškoláky si mohou studenti středních škol Libereckého kraje žádat od loňského roku. Peníze vyplácí univerzita z vlastních zdrojů a studenti je dostávají po celou dobu svého středoškolského studia. Podmínkou je, že po maturitě úspěšně absolvují přijímací řízení na vysokou školu. Pokud se jejich sociální situace se nezmění, mohou jako vysokoškoláci pobírat sociální, popřípadě ubytovací stipendium, které je běžnou součástí vysokoškolských podpor studentů.

Podle rektora Kůse by bylo dobré, kdyby více nadaných dětí ztratilo ostych a o stipendium si zažádalo. „Nadaným dětem by neměla ve studiu bránit jejich sociální situace. Jedinou překážkou by měla být náročnost studia a jejich schopnost studium zvládnout. Mám radost, že jsme už dva naše stipendisty mohli na naší akademické půdě přivítat a věřím, že nejsou poslední, komu naše stipendium pomůže dokončit střední školu. Budu samozřejmě rád, když si po maturitě vyberou naši univerzitu, ale pro získání stipendia, to není nezbytná podmínka, “ konstatoval rektor.

Více informací o stipendiu rektora TUL a přihlašovací formulář najdete na stránkách univerzity najdete na : http://www.tul.cz/uchazeci-o-studium/stipendia-pro-socialne-znevyhodnene-studenty-strednich-skol

-red-