Naši absolventi: Navrhne cokoliv, co má kola

Jan Dedek CV.jpg
Jan Dědek. V zahraničí už hodně dokázal, teď chce pracovat v Česku.

ROZHOVOR. Navrhoval design traktorů, lanovek i popelnic, nyní absolvent naší fakulty strojní a britské Coventry University JAN DĚDEK pracuje v týmu, který je zodpovědný za design interiérů vozů Škoda.

Jak jste se dostal k designu vozidel?
Kreslení aut bylo moje hobby od mala. I za studií v Liberci jsem víc kreslil, než dával pozor na přednáškách. Prosadil jsem si také vlastní téma diplomové práce, což ještě za nás bylo výjimečné. Dělal jsem návrh sportovního vozu, design i konstrukci, a abych přeci jen ve strojařině obstál, dodal jsem k tomu pevnostní výpočet rámu.

Dělal jste také školu v britském Coventry, byl to rozdíl oproti českému studiu?
V Coventry to konečně bylo pro mě ideální studium, které se zaměřovalo hlavně na automobilový design. Největší rozdíl byl asi v tom, že nás v Anglii učili lidé, kteří měli bohaté pracovní zkušenosti přímo z automobilového průmyslu a ve výuce reflektovali to, jak to v praxi chodí. V Česku se celkem běžně stává, že si člověk udělá inženýra, naváže doktorátem, začne učit a učí, aniž by si přičichl k praxi.

Provázanost školy s průmyslem byla opravdu úzká, takže kontakt na firmu Design Storz v Rakousku, ve které jsem pak po škole začínal, jsem získal také v Coventry.

Po osmi letech v rakouské designérské firmě jste se rozhodl vrátit do České republiky, do Škodovky, jaký byl přechod na český pracovní trh?
Pro mě je to vůbec první pracovní zkušenost doma. Nelze to moc srovnávat. Design Storz má široké portfolio – firma dělá veškerá vozidla od kol a aut přes bagry, traktory a dělali jsme třeba i popelnice. Člověk si tu mohl vyzkoušet kdeco, a protože je to malá firma, dělal jsem třeba kompletní návrh interiéru traktoru. Ve Škoda Auto mám nyní na starosti proveditelnost designu interiéru, se kterým se jde do sériové výroby. Starám se především o to, aby byl realizovatelný a aby se design, který se vytvoří v rané fázi, co nejvíce přenesl do reálu. Zároveň s kolegy kontroluji kvalitu designu všech součástí a skoro každého dílu. V týmu lidí se mohou jednotlivé prvky rozdělit, takže v Boleslavi je to hlavně práce v týmu.

Technické vzdělání je ve vaší branži asi velký bonus?
To, že se umím zorientovat i v technické stránce věci, mi v mé práci vždy moc pomáhá. Jako designéři se konstruktéry často snažíme přimět k tomu, aby posunuli technické limity a především uvažování nad daným problémem, na druhou stranu je potřeba dodržet celou řadu parametrů, především bezpečnostních. Je to každodenní boj mezi designéry a konstruktéry. Vždy je nutné hledat kompromis mezi technikou, designem, ergonomií a výslednou cenou vozu. Vývoj auta je náročný proces, který trvá čtyři roky.

Máte podporu vedení firmy v tom dělat opravdu odvážné návrhy?
Vedení Škodovky si určitě přeje, abychom přicházeli s odvážným řešením, je ovšem potřeba zohlednit také nekompromisní pohled trhu. Důležitým hlediskem je samozřejmě cílová cena, která musí zůstat pro zákazníka přijatelná, a je třeba respektovat také to, co se zákazníkům líbí, protože chcete, aby se vozy prodávaly. Takže někdy je potřeba odvážná řešení korigovat. Ale vždy se jako designéři snažíme přijít s něčím novým a nápaditým, možná i úmyslně inovujeme až nad rámec, šokujeme konstruktéry, aby i po nalezení kompromisu zůstalo pořád nové a zajímavé řešení. To je na procesu vzniku nejdůležitější: kompromisy musí být, ale na konci musí z linky sjet auto, které posouvá i náš obor zas o kousek dál.

Na čem nyní ve Škoda Auto pracujete?
V současnosti pracujeme na modelové řadě oblíbených SUV vozů, ale i dalších následovníků známých modelů. První projekt, na kterém jsem se též podílel, je i interiér nové Škody Kodiaq.

Jaké jsou podle vás nadcházející trendy ve výrobě a vzhledu vozů?
Automobilový průmysl směřuje čím dál více k elektrifikaci, a to i ve snaze snižovat emise. Vyvíjejí se hybridní vozidla, ale směřuje to samozřejmě i k plně elektrifikovaným elektromobilům. Trend je také v digitalizaci a s ní spojeným rozšířením automatických funkcí vozu, které přibližují automobily k autonomní jízdě.

Když se podívám na dnešní automobily, připadají mi všechny vozy ve své třídě dost podobné. Není to pro designéra trochu nudné?
Na automobily dnes klademe mnohem vyšší nároky, než tomu bylo třeba v 60. letech, kdy byly vozy designově mnohem originálnější. Důležité parametry bezpečnosti a také nízkých emisí a s ní spojenou nižší spotřebou vozu ovlivňují stejným způsobem i tvar automobilů, které si potom mohou být podobné.

V 60. letech se bezpečnost odbyla tím, že auto mělo možná bezpečností pásy, a spotřeba paliva se vůbec neřešila. Trend je také neustále tlačit cenu dolů při zachování vysokého komfortu, který třeba ještě před deseti lety byl za příplatek. Designové „výstřelky“ jdou potom stranou. Na druhou stranu dnes naprosto běžně mají vozy vybavení, které právě třeba v 60. letech neexistovalo nebo jen vzácně, takže komfort při jízdě jde neustále nahoru.

 

Děkujeme za rozhovor.

 

Jan Dědek
(*1980, Turnov)
V roce 2004 absolvoval Fakultu strojní TUL, katedru vozidel a motorů a následně absolvoval obor Automotive Design na britské Univerzitě v Coventry. Osm následujících let ve firmě Design Storz v Rakousku (vypracoval se na pozici Senior Transportation Designer) navrhoval kola, traktory, lanovky, bagry a další vozidla a mobilní zařízení. Design traktoru Lindner Geotrac 124 byl v roce 2009 oceněn prestižní Red Dot Award. Od roku 2015 pracuje v teamu Škoda Auto, a.s., na pozici Feasibility Interior Designer a je se svým týmem lidí zodpovědný za dotažení kompletních interiérů vozů Škoda do sériové výroby. Je ženatý, má syna.

 

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

giugiuiuh.jpg

Novoroční slovo rektora

Vážené kolegyně, vážené studentky, milí kolegové, milí studenti, zvládli jsme toho v tom uplynulém roce mnoho a jsme jako univerzita zas o velký kus dál.

1. 1. 2025 | Univerzita | 433