pondělí 11. prosinec 2017   |   O nás   |   RSS   |   Mapa stránek   |   Přihlásit se   |   Kontakt
Úvod > Rubriky > Univerzita > Naše univerzita zahajuje perspektivní spolupráci s Izraelem

Naše univerzita zahajuje perspektivní spolupráci s Izraelem

Naše univerzita zahajuje perspektivní spolupráci s Izraelem
Podpis smlouvy
Dvě memoranda o spolupráci s prezidenty prestižních izraelských ústavů Ben Gurion University a Afeka Academic College of Engineering podepsal rektor Technické univerzity v Liberci profesor Zdeněk Kůs za přítomnosti místopředsedy Vlády ČR pro výzkum, vývoj a inovace Pavla Bělobrádka a izraelského ministra pro vědu, technologie a vesmír Ofira Akunise. Stalo se ve středu 1. března v Jeruzalémě v průběhu třídenní mise vicepremiéra  Bělobrádka, která měla za cíl prohlubování vzájemných vztahů v oblasti vědy a výzkumu.
 
V průběhu pracovní cesty místopředseda Vlády ČR Bělobrádek podepsal deklaraci o spolupráci s Danielem Zajfmanem, prezidentem Weizmannova Institutu, který patří do světové desítky nejlepších vědeckých institucí.
 
Je to důležitý okamžik, protože izraelské univerzity a výzkumná pracoviště jsou na vysoké úrovni a pracují tam světově uznávaní vědci. Mají dlouholetou tradici v oblasti technologického transferu a patří k nejúspěšnějším na světě v oblasti komercializace výsledků výzkumu. Naši mladí odborníci dostávají obrovskou šanci, zapojit se do výzkumných programů na skutečně špičkových a uznávaných pracovištích. S izraelskými badateli jsme již v rámci Programu mezinárodní spolupráce mezi Českou republikou a státem Izrael GESCHER řešili společný projekt a najdeme určitě i další. Izraelské kolegy například zajímá náš výzkum v kompozitních materiálech nebo v nanotechnologiích. Dohodli jsme se také, že by studenti, doktorandi a postdoktorandi obou zemí mohli jezdit na stáže a vzájemně se poznávat, můžeme pořádat společné konference a realizovat společné projekty,“ řekl rektor TUL. 
 
Úspěšná březnová mise, nebyla pro Technickou univerzitu v Liberci prvním kontaktem s Izraelem.  Letos v únoru byli rektor TUL Zdeněk Kůs a prorektor TUL Pavel Němeček členy české odborné mise k technologickému transferu vedené předsedou Technologické agentury ČR Petrem Očkem. V listopadu 2014 navštívil naši univerzitu velvyslanec Státu Izrael v České republice Gary Koren. Už tehdy byl hlavním bodem návštěvy spolupráce na poli vědy a výzkumu. „Pokud se v Liberci nebo jinde v České republice bude konat významná odborná konference, jsem připraven na ní přivést vědce z Izraele, a naopak, pokud se bude konat důležitá konference v Izraeli, zasadím se o přítomnost českých vědců,“ řekl tehdy Jeho Excelence Gary Koren.
 
Podle rektora Kůse je velmi důležité, aby se výsledky společného bádání úspěšně komercializovaly. Vládní Rada po výzkum, vývoj a inovace, které je profesor Kůs členem, se tomu intenzivně věnuje. Vznikla i komise, která se bude těmito obory zabývat. „Společné projekty mohou být dobrou přípravou na období, kdy vyschnou finanční zdroje z evropských grantů. V předstihu můžeme tvořit vědecké týmy a nacházet konkurenceschopná témata. To, že se Izrael – země, u které se v oblasti inovací a komercionalizace vědy mohou učit vyspělé země – chce s námi podělit o své know-how, je obrovská šance a také výzva pro vědecké týmy i české firmy,“ konstatoval profesor Kůs.
 
J. Kočárková
Foro: archiv TUL
 
Galerie
30.11. 2017

Strojaři budou volit děkana

Volba děkana Fakulty strojní TUL na funkční období 2018-2022 je jediným bodem programu pátého zasedání Akademického senátu Fakulty strojní  TUL, které se koná ve středu 13. listopadu 2017 od 13.00 hodin, v zasedací místnosti ve 4. patře budovy G. Jediným kandidátem na tuto funkci je profesor Petr Lenfeld.  Svůj volební program představil Akademické obci FS TUL ve středu 29. listopadu, kdy odpovídal také na otázky z pléna.

Další články v rubrice

Diskutujte

Diskuse je otevřena pouze pro přihlášené. Přihlásit se
Prosinec 2017
Po Út St Čt So Ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
TUL
www.facebook.com/TUL.cz
www.youtube.com/user/TULiberec
T-intra
Český rozhlas sever

Stránky T-UNI vznikly za podpory projektu Copernic, reg. č. CZ.1.07/2.4.00/31.0059, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR.

ESF - Investice do vzdělání