Na Letní dětskou univerzitu zatím nejsou peníze

Na Letní dětskou univerzitu zatím nejsou peníze
Letní univerzita 2016

Oblíbenou Letní dětskou univerzitu letos naše univerzita nepořádá i přesto, že je o ní velký zájem. Nejsou na ni peníze. Potvrdil to vedoucí projektu Dětská univerzita Miloš Hernych. „Měl jsem kolem stovky dotazů na letní kurzy, bohužel jsem musel letos rodiče i děti zklamat," řekl.

Dětskou univerzitu, kterou pořádá naše univerzita již sedm let, absolvovaly každoročně stovky dětí nejen z Libereckého kraje ale z celé republiky. Projekt byl v minulosti financován z Evropských fondů. Další dotace se ale získat nepodařilo a projekt v posledních dvou letech pokračuje jen díky podpoře z Libereckého kraje a příspěvkům rodičů.

"I pro letošní rok nám Liberecký kraj slíbil podporu, díky které můžeme opět na začátku školního roku otevřít Dětskou univerzitu. Ta má prioritu, na tu letní peníze nezbyly," řekl Hernych. Zájem o letní kurzy je přitom velký, vždy byly obsazené pár hodin po vyhlášení.  Rodiče byli ochotni na letní univerzitu připívat, podle něj ale není reálné, aby hradili plnou cenu.  „Dvoutýdenní pobytový tábor může v některých případech specializovaných kurzů přijít v nákladech až na desítky tisíc korun na dítě. I náklady na týdenní příměstské kurzy jdou do tisíců. Bez dotace si to většina rodičů nemůže dovolit,“ konstatoval.

Letní tábor se v Liberci poprvé uskutečnil v roce 2012 v rámci projektu Otevřená univerzita. Když skončil, pokračovala letní univerzita pro děti díky novému projektu Edutech, na který získala škola 26 milionů korun z Operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost. Díky tomu byly tábory pro účastníky zdarma včetně ubytování na vysokoškolských kolejích, stravy v menze a pomůcek pro badatelskou činnost. Určené byly hlavně dětem mimolibereckým, které neměly možnost zapojit se během roku do Dětské univerzity. Děti absolvovaly vzdělávací program v laboratořích, který byl po odevzdání závěrečné práce završen slavnostní promocí. V létě ale zbyl čas i na zábavu, sport a výlety do okolí či bojovou hru. Zájem byl vždy větší, než mohla univerzita uspokojit.

Dětská univerzita je jedním z projektů zaměřených na propagaci přírodovědných a technických oborů a vzdělávání školáků. Děti si mohou vyzkoušet chemické a fyzikální pokusy i práci na strojním zařízení univerzity. Studují elektroniku, strojírenství, robotiku, chemii a mikrobiologii, textilní design nebo aplikovanou fyziku.  V současné době končí závěrečné zkoušky a v sobotu 24. června bude „promováno“ přes 250 absolventů.

Naše  univerzita se propagaci technických oborů věnuje od roku 2009, nejprve v projektu Startech-začni s technikou, na který o tři roky později navázala Otevřená univerzita a následně projekt Edutech. (Populární je také soutěž Kyberrobot, hodně návštěvníků vždy přilákaly také například Víkendy s technikou atd.)

Těmito programy prošlo od roku 2009 přes 11 tisíc školáků. "Ukázalo se, že děti technické věci baví.  Často ale nemají příležitost si něco samy prozkoumat, vyřešit nebo vyrobit. Velmi ochotně se zapojují do práce v našich kurzech, přicházejí často s velmi originálními nápady,“ řekl Miloš Hernych.

V novém programovacím období se ale podle Hernycha zatím nepodařilo naší univerzitě na pokračování projektu získat evropské dotace. "Přednost dostávají krátkodobé a levnější projekty, před systematickou dlouhodobou prací s dětmi, která je dražší. Vzdát se ale nechceme a hledáme pořád cestu, jak dotace získat," dodal.

-koč-

 

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce