pondělí 11. prosinec 2017   |   O nás   |   RSS   |   Mapa stránek   |   Přihlásit se   |   Kontakt
Úvod > Rubriky > Univerzita > Karel Fraňa z fakulty strojní rozšířil řady našich profesorů

Karel Fraňa z fakulty strojní rozšířil řady našich profesorů

Profesor Karel Fraňa

Prezident  Miloš Zeman s účinností od 19. června jmenoval  86 nových profesorů. Jmenovací dekrety dnes 74 profesorům, kteří do Prahy přijeli, předal nový ministr školství Stanislav Štech. Byl mezi nimi i Karel Fraňa z Fakulty strojní TUL. Dnešního slavnostního aktu ve Velké aule historického Karolina, se zúčastnil  i rektor TUL Zdeněk Kůs a osobně profesoru Karlu Fraňovi blahopřál.

K dnešnímu dni má TUL 66 profesorů (z toho 2 ženy) v pracovním poměru a dalších 23 profesorů (z toho 4 ženy) na dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr.

Jmenovací dekrety prezident republiky podepisuje na návrhy vědeckých a uměleckých rad vysokých škol. Rozhodnutí prezidenta republiky podléhá kontrasignaci předsedou vlády. Prezident Zeman trvale odmítá předat profesorům jmenovací dekrety osobně na Hradě, jak to dělali všichni jeho předchůdci.  Proto se této úlohy ujímá ministr školství.

Profesor Karel Fraňa:  (*14. 12. 1975) pracuje na katedře energetických zařízení, fakulty strojní a zároveň vykonává funkci proděkana pro vnější vztahy. Profesorem byl jmenován v oboru Konstrukce strojů a zařízení. Vědecká rada fakulty strojní slyšela jeho  přednášku  na téma "Úspora energie a snižování energetické náročnosti" dne 21. září 2016. Je absolventem naší fakulty strojní. Absolvoval vědecké stáže a přednášel na zahraničních institucích v Kanadě, USA a v Austrálii . Od roku 2014 realizuje na Brandenburské technické univerzitě v Německu pravidelné vzdělávací kurzy zaměřené na výpočetní metody v mechanice tekutin. Působí jako vědecký pracovník na Institutu pro leteckou a kosmickou techniku Technické univerzity v Drážďanech, kde  pracoval i na vědeckém projektu SFB 609 „Elektromagnetische Strömungsbeeinflussung in Metallurgie, Kristallzüchtung und Elektrochemie“. Karel Fraňa se více než 17 let intenzivně věnuje vývoji výpočetních technik pro oblast magnetohydrodynamiky se zaměřením na působení magnetických polí na roztavené kovy v osově nesymetrických úlohách. Je autorem programu NSFEM3D, který byl úspěšně otestován na konkrétních aplikacích. Výsledky byly publikovány v mezinárodních impaktovaných časopisech a jsou často citovány odborníky v této problematice. Jeho publikační činnost zahrnuje několik desítek publikací v časopisech, ve sbornících mezinárodních konferencí a je autorem dvou odborných monografií.

Profesorské tituly mají význam nejen pro konkrétní osoby jako výraz jejich vysoké vědecké a pedagogické úrovně, ale jsou důležité i pro univerzitu, a to nejen z pohledu akreditací studijních programů.  S radostí pozoruji, že nám vyrůstá nová generace polistopadových profesorů, kteří mají díky svým zahraničním stážím ohromný přehled, výborné jazykové znalosti a užitečné kontakty a mají také vynikající vědecké výsledky,“ řekl redakci T-UNI rektor Zdeněk Kůs.

Ministr Štech ve svém projevu odmítl názor, že české vysoké školství není v dobré kondici. "Vzhledem k podmínkám, které české vysoké školy mají, jsou jejich výsledky na velmi dobré úrovni," řekl a zopakoval, že bude požadovat navýšení rozpočtu pro vysoké školy. Ministerstvo školství jim plánovalo dát zhruba 4,5 miliardy korun navíc, ale ministerstvo financí ve svém návrhu počítá s růstem 100 milionů korun. Štech za své priority v nastávajících jednáních o rozpočtu označil peníze na vzdělávací činnost vysokých škol, jejich investice a doktorská stipendia.

Redakce T-UNI panu profesorovi Karlu Fraňovi blahopřeje a přeje mu mnoho úspěchů v další vědecké práci

J. Kočárková
Foto: Vít Šimánek-ČTK

30.11. 2017

Strojaři budou volit děkana

Volba děkana Fakulty strojní TUL na funkční období 2018-2022 je jediným bodem programu pátého zasedání Akademického senátu Fakulty strojní  TUL, které se koná ve středu 13. listopadu 2017 od 13.00 hodin, v zasedací místnosti ve 4. patře budovy G. Jediným kandidátem na tuto funkci je profesor Petr Lenfeld.  Svůj volební program představil Akademické obci FS TUL ve středu 29. listopadu, kdy odpovídal také na otázky z pléna.