Rektoři: Rozpočet vysokých škol je nutno zvyšovat každoročně

Rektoři: Rozpočet vysokých škol je nutno zvyšovat každoročně
Z tiskové konference

Deficit ve financování vysokých škol  je osm až devět miliard korun, a proto je nutné jejich rozpočet zvyšovat v průběhu dalších let každoročně o miliardy.  Letos přislíbený jednorázový třímiliardový příspěvek nestačí. Novinářům to dnes řekl na Technické univerzitě v Liberci na tiskové konferenci po zasedání České konference rektorů (ČKR) její předseda a rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima.

"Oceňujeme navýšení rozpočtu, ale věříme, že je to taková první vlaštovka a že  i v dalších letech budou vlády navyšovat rozpočet vysokých škol, abychom udrželi konkurenceschopnost a především kvalitu vysokého školství v naší zemi," uvedl profesor Zima. Růst v nejbližších třech až čtyřech letech by měl být podle něj obdobný, jako přislíbila vláda pro příští rok, tedy zhruba tři miliardy korun každý rok. To by podle něj umožnilo kromě dalšího využívat při výuce moderní trendy a co nejvíce ji individualizovat. Zdůraznil také, že stále přetrvávají nedostatky v hodnocení vědy. „Jednali jsme s místopředsedou vlády Pavlem Bělobrádkem a očekáváme konstruktivní změny v hodnocení vědy. Žádáme ho opakovaně o dořešení Metodiky 17+ pro vysoké školy,“ řekl profesor Zima.

Podle místopředsedy ČKR a rektora Masarykovy univerzity Mikuláše Beka ukládá stát vysokým školám, aby vzdělávaly zhruba 300 000 studentů. Peníze od státu ale při přepočtu na průměr zemí OECD stačí na kvalitní výuku jen pro 200 000 studentů. "V tom systému je 100 000 studentů, kteří nejsou adekvátně zaplaceni," řekl Bek. Za řešení přitom nepovažuje snižování počtu studentů. "To by nás vyřadilo z trendu vyspělých zemí. My se snažíme naopak své pozice posilovat. Proto spolupracujeme s konferencemi rektorů v Německu a ve Francii. Rádi bychom ovlivňovali politiku vzdělávání na evropské úrovni," konstatoval rektor Bek. Dodal také, že je nezbytná korekce vzdělávacího systému učitelů, včetně zavádění nových studijních programů učitelství pro střední školy. Připomněl návrh, který je výsledkem diskuze zástupců fakult vzdělávajících učitele ze dne 2.10 2017. ČKR tento návrh podporuje. "Je  potřeba dojít k dohodě o objemu praxe, psychologicko-pedagogických a odborných částí," upřesnil. 

Pro příští rok slibovaný růst rozpočtu o tři miliardy korun by měl stačit na zvýšení platů akademiků v průměru o deset až dvanáct procent. Rozdělení peněz ale bude záležet na ministerstvu školství i jednotlivých univerzitách. "Vysoké školy jsou v jiné situaci než základní a střední školy, které mohou navýšení rozpočtu použít výhradně na zvýšení platů.  Vysoké školy ale musí přidělenou částku požít i na zkvalitnění výuky, vybavení učeben a na stipendia doktorandů. Vysoké školy také potřebují peníze na rozvoj výzkumné organizace. Z grantových programů můžeme hradit konkrétní, jasně cílený projekt, to znamená, že vědci už vědí, jaký výzkumný úkol chtějí řešit. Chybějí peníze na fázi před tím, než se dá výzkumný úkol jasně konkretizovat," uvedl  rektor Technické univerzity v Liberci Zdeněk Kůs s tím, že ČKR bude v dalším jednání s vládou prosazovat postup vedoucí k transparentní metodice rozdělování financí pro vysoké školy.

Rozpočet vysokých škol se od roku 2012 pohyboval kolem 21 miliard korun. Příští rok by měl být přibližně 24 miliard korun. Zvýšení o tři miliardy nedávno přislíbila vláda, ještě to ale není definitivní. Schvalovat rozpočet bude až nová Sněmovna po  říjnových volbách. Rektor Ostravské univerzita Jan Lata konstatoval, že ČKR musela vyvinout velké úsilí, než se jí podařilo navýšení rozpočtu dosáhnout. „Byli jsme už rozhodnuti k protestním akcím. Takové protesty naplánovala ČKR poprvé. Je otázkou, zda by k navýšení rozpočtu bez hrozby protestů vůbec došlo,“ řekl profesor Lata.

ČKR podle svého předsedy profesora Zimy nehodlá usnout na vavřínech. Již na začátek listopadu plánuje setkání se základními a středními školami, Radou vysokých škol a odbory. Všichni aktéři vzdělávání chtějí postupovat společně. Tím se podle ČKR zvyšuje šance na zkvalitnění vzdělávacího sytému na všech stupních.  „Na 15. listopadu jsme naplánovali debatu s politiky na téma deficit v rozpočtu pro vzdělávání,“ informoval profesor Zima.

Také práce s veřejností je podle ČKR důležitá. Je nutné vysvětlovat lidem, že investice do vzdělání se vyplatí. ČKR proto podporuje akce vysokých škol, které budou realizovány v rámci Týdne vzdělanosti s cílem zvýšit informovanost veřejnosti o pozitivním vlivu vysokých škol na rozvoj vzdělanosti společnosti i konkurence schopnost České republiky. K tomu poslouží akce typu Noc vědců. V Liberci proběhne v pátek 6. října v 17 hodin v iQLANDIE. Podílí se na ni i Technická univerzita v Liberci.

J. Kočárková
Foto z tiskové konference: Radek Pirkl

 

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce