Fakulta strojní ukáže novinky na Mezinárodním strojírenském veletrhu

Fakulta strojní se bude prezentovat na Mezinárodním veletrhu strojírenství v Brně
Proces zvlákňování ve střídavém poli

Naše fakulta strojní se pravidelně prezentuje na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně. Letos zde představí dvě novinky: Zařízení pro výrobu lineárního kompozitního materiálu s obsahem nanovláken a zařízení pro automatickou výrobu nanovlákenných přízí. Jako lákavé téma pro studenty zde představí naši strojaři drony, kterými fakulta strojní disponuje. Redkaci T-UNi informoval o novinkách proděkan FS TUL Martin Bílek.

První letošní novinkou je zařízení pro výrobu lineárního kompozitního materiálu s obsahem nanovláken
Zařízení umožňuje výrobu lineárního kompozitního materiálu s obsahem nanovláken pomocí zvlákňování ve střídavém elektrickém poli. Jedná se o výrobu unikátního vlákenného produktu využívajícího výjimečných vlastností nanovlákenných materiálů. Tento nový kompozitní vlákenný materiál vhodně kombinuje vlastnosti vláken nosného jádra, která zajišťují požadovanou pevnost, společně s nanovlákny pláště, která dodávají materiálu jeho specifické povrchové vlastnosti. Výsledný produkt je tak možné dále zpracovávat na standardních textilních strojích s možností výroby textilií s jedinečnými přidanými vlastnostmi.
Zařízení je společným projektem katedry textilních a jednoúčelových strojů z Fakulty strojní TUL a katedry netkaných textilií a nanovlákenných materiálů z Fakulty textilní TUL. Výstupy z realizovaných výzkumných prací jsou světově unikátní a znamenají velký přínos v oblasti nanotechnologií. Proces zvlákňování ve střídavém poli vykazuje vyšší produkční rychlost nanovlákenných struktur. Princip výroby tohoto materiálu spočívá v novém způsobu tvorby nanovláken z polymerního roztoku pomocí střídavého elektrického zvlákňování (AC electrospinning) patentovaného TUL. Nanovlákna vytvořená touto vysokoprodukční metodou jsou následně zachycována a ovíjena okolo jádrové příze. Specifickým rotujícím pohybem jádrové příze je docíleno požadované struktury výsledného vlákenného produktu. Technologie výroby umožňuje změnu celé řady materiálových a procesních parametrů v širokém rozsahu. Možnost nastavení procesních parametrů výrobní linky dle potřeb výsledného produktu a aplikace je důležitým předpokladem pro průmyslové využití.Význam zařízení spočívá zejména v unikátních užitných vlastnostech nového vlákenného produktu s obsahem nanovláken a dostupné technologii pro jeho průmyslovou výrobu. Mechanické vlastnosti jádrové příze umožňují jeho další zpracování pomocí běžných textilních technologií (pletení, tkaní aj.) a výrobu plošných a prostorových textilních materiálů pro nejrůznější aplikace (filtrace, čištění odpadních vod, medicínské aplikace, speciální technické textilie aj.).

Jako druhou novinku představí naše fakulta strojní zařízení pro automatickou výrobu nanovlákenných přízí
Hlavním cílem řešeného projektu je vyvinutí technologického zařízení pro výrobu přesných nanovlákenných přízí s důrazem na jejich optimalizaci pro oftalmologické implantáty. Katedra výrobních systémů a automatizace fakulty strojní v úzké spolupráci s katedrou netkaných textilií a nanovlákenných materiálů fakulty textilní vyvíjí zařízení, které by umožňovalo provedení různých experimentů pro výrobu přesných nanovlákenných přízí a výrobu vícevrstvých přízí. Prototyp zařízení umožňuje spojit dvě rozdílné technologie výroby nanovláken, kterými je výroba nanovláken metodou tažení a pomocí stejnosměrného elektrického zvlákňování (DC electrospinning). Stroj byl již prezentován na 3. ročníku Veletrhu vědy 2017 v Praze, kde se setkal s velkým zájmem ze strany návštěvníků.

Ke stánku fakulty strojní jistě návštěvníky přilákají drony, kterými fakulta disponuje
Podle proděkana Bílka jsou drony lákavým tématem pro studentské práce. Na téma konstrukce dronů, jejich řídicích jednotek, designu, využití v praxi se vypracovávají studentské projekty i bakalářské a diplomové práce. „Naši studenti už dvakrát organizovali celostátní závody rychlostních dronů  VrTULe 2016 a 2017. Na stánku budou mít připravené i reálné zavodní drony, které létají rychlostí až 150 km/hod. a umožňují dosáhnout rychlosti 100 km/hod. za necelou sekundu. Na veletrhu se také představí klub dronů Technické univerzity v Liberci,  do kterého se mohou přihlásit všichni studenti TUL. Členové klubu se seznamují s různými typy dronů a učí se s nimi pracovat. Ze základny tohoto klubu se bude etablovat tým studentské dronové formule,“ řekl proděkan Bílek.

Mezinárodní strojírenský veletrh se bude konat tradičně na výstavišti v Brně ve dnech od 9. 10. do 13. 10. 2017.  Je svého druhu největší ve střední Evropě. Každoročně jej navštíví přibližně 80 000 lidí a přes 1 500 vystavovatelů. Veletrh je unikátní i vysokou zahraniční návštěvností. Součástí strojírenského veletrhu je odborný doprovodný program plný konferencí, workshopů a seminářů.

-koč- 

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce