Na rozvoji Ralska se bude podílet i naše univerzita

Na rozvoji Ralska se bude podílet i naše univerzita
Podpis dohody o spolupráci LK a TUL

Dohodu o spolupráci při revitalizaci a rozvoji bývalého vojenského prostoru Ralsko mezi Libereckým krajem a naší univerzitou  dnes v sídle kraje podepsali hejtman Martin Půta a rektor TUL Zdeněk Kůs. Cílem společného projektu je zachovat jedinečnost území, ale zároveň „umožnit jeho rozvoj a přivést do něj ve větší míře život a zalidnit ho,“ řekl  při podpisu smlouvy hejtman Martin Půta.

Dohoda zahrnuje i podporu kraje při přípravě výstavního projektu TUL, jehož součástí je  vize pro Ralsko i podporu  projektu TUL při realizaci pavilonu pro 16. Mezinárodní bienále architektury v Benátkách, pod kurátorským vedením Grafton Architects - Yvonne Farrell a Shelley McNamara, kde ústřední motto bienále bude Freespace/Svobodný prostor. Projekt je v současné době přihlášen do výběrového řízení Národní galerie v Praze.

Na revitalizaci a rozvoji prostoru Ralsko mají podle hejtmana Liberecký kraj a Technická univerzita v Liberci společný zájem. „Existuje několik myšlenek, jak by mohl celý prostor v budoucnu vypadat. Abychom našli konkrétnější představu, navázali jsme spolupráci právě s technickou univerzitou a její fakultou umění a architektury,“ informoval na dnešní tiskové konferenci hejtman Martin Půta.

K nalezení konceptu rozvoje bývalého vojenského prostoru se  hlásí katedra urbanismu naší fakulty umění a architektury „Minulý týden jsme uspořádali mezinárodní workshop, za účasti HKU Utrecht a Meijo University Nagoya, kterého se účastnilo třicet zahraničních studentů. Jeho tématem bylo právě Ralsko a jeho vizuální identita,“ uvedl vedoucí katedry Radek Suchánek. Studie se podle něj zaměří na rozvoj obydlených částí Ralska a přitom se bude snažit zachovat velmi cenný charakter krajiny.  „Je třeba vytvořit infrastrukturu, která umožní každodenní a přitom šetrné využití prostoru. Zároveň vytipujeme místa, kde by mohly stát objekty, které mají dočasný charakter. Tento koncept známe ze západní Evropy, kdy cenná místa není možné zastavět, ale je tam možné umístit  umělecké objekty nebo dočasné stavby, třeba letní hotýlky, které přitahují pozornost," popsal záměr Suchánek.

Rektor TUL Zdeněk Kůs připomněl, že naše univerzita se dlouhodobě zapojuje do smysluplných projektů a z fakulty umění a architektury vyšla řada zajímavých a užitečných nápadů v oblasti krajinotvorby i revitalizace Liberecka. „Podle návrhu našich studentů byly například postaveny  rozhledny v Heřmanicích a v Osečné. Naši studenti i pedagogové navrhli možnosti znovuzrození města Mimoně, nebo využití brownfields v Chrastavě a Hrádku, studenti předložili návrhy, jak vylepšit město Liberec, navrhli novou podobu náměstí ve Stráži pod Ralskem atd. Ani otázka sanace a rozvoje bývalého vojenského prostoru Ralsko, není  pro naši univerzitu úplně novou záležitostí. Naši vědci z Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace se zapojili do čištění zdejších vod silně kontaminovaných organickými polutanty. Naše ekonomická fakulta  už v roce 2006 nabídla poradenskou  činnosti a odborné konzultace týkající se rozvoje tohoto prostoru a  vypracovala  metodiku vyhodnocení  objektů označovaných jako brownfields. Ralsko poskytuje velké možnosti využití a zaslouží si naši pozornos.t  Měli  bychom naslouchat pyrotechnikům, lesníkům, ochranářům, historikům  ale i  odborníkům pro oblast cestovního ruchu a samozřejmě architektům. Jsem přesvědčen, že naši architekti přinesou výrazné a originální náměty pro využití Ralska. Je to oblast atraktivních přírodních lokalit a historických památek jako jsou  hrady Bezděz, Houska nebo Zvířetice, ale která na své využití čeká od doby, kdy ho opustili sovětští okupanti,“ řekl profesor Kůs. Dnes podepsaná smlouva je podle něj dalším pokračováním dobré spolupráce Libereckého kraje a Technické univerzity v Liberci,

„Věřím, že to je cesta k hledání postupného a rozumného využívání této oblasti," řekl hejtman Půta. Připomněl, že před pěti lety schválilo krajské zastupitelstvo záměr, jak by území mělo být využito. "Stále platné unesení předpokládalo, že najdeme velkého investora, který vše zařídí," řekl Půta s tím, že kraj se nyní vydává jinou cestou. "Hledáme  drobné investory, jednotlivé zájemce, kteří  do Ralska  postupně vrátí život. Projekt, na kterém chceme spolupracovat s univerzitou, k tomuto cíli směřuje," dodal Půta.

Bývalý vojenský prostor Ralsko o rozloze 172 kilometrů čtverečních využívala do počátku 90. let sovětská armáda. K vojenským účelům ale sloužil již dříve. V letech 1942–1943 vznikl na neosídlené části území výcvikový prostor Wehrmachtu a v dubnu 1945 zde vznikla dvě letiště. Koncem roku 1946 rozhodla československá vláda o zřízení vojenského  prostoru Ralsko.  Následkem toho byly některé vesnice zlikvidovány a jiné využity pro vojenské účely. V letech 1968–1991 vojenský prostor využívala okupační sovětská vojska, od té doby je území postupně čištěno od následků působení vojsk, zejména od nevybuchlé munice, ale i různých ekologických zátěží. Ralsko patří k lokalitám nejzatíženějším pobytem sovětských vojsk. Liberecký kraj převzal část prostoru od státu v roce 2007. V současné době je tam ještě 177 objektů, některé stojí a jsou v havarijním stavu, jiné už se zřítily…

J. Kočárková
Foto: archiv Libereckého kraje

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

IMG_9212-2.jpg

»Lékařům dáváme do rukou další rozměr«

Liberečtí chirurgové už nejsou před operacemi odkázáni jen na virtuální snímky zlomených kostí či nádorů, ale připravují se i díky dokonalým anatomickým modelům z 3D tiskárny. Vyrábí je nemocniční oddělení Klinické biomechaniky, za jehož zřízením...

29. 4. 2024 | Lidé | 396