pondělí 19. listopad 2018   |   O nás   |   RSS   |   Mapa stránek   |   Přihlásit se   |   Kontakt
Úvod > Rubriky > Univerzita > Ekonomická fakulta slavila 25 let

Ekonomická fakulta slavila 25 let

První a zatím poslední děkan spolu při oslavách 25 let fakulty.jpg
Kdysi ho varoval, že studium bude náročné. První děkan Jaroslav Jágr s děkanem Miroslavem Žižkou

Jako Hospodářská fakulta se zrodila na VŠST v roce 1992. Světu za tu dobu dala téměř 7500 absolventů. Svých 25 let existence si připomněla Ekonomická fakulta Technické univerzity v Liberci na slavnostním zasedání své vědecké rady a akademické obce v pátek 10. listopadu.

Slavnostního setkání se zúčastnilo kromě děkanů našich fakult také 12 rektorů, prorektorů, děkanů a proděkanů z dalších vysokých škol. Byli mezi nimi i zástupci zahraničních partnerských škol: profesor Thorsten Claus, ředitel německé IHI Zittau – TU Dresden, a profesor John Anchor, proděkan britské Huddersfield Business School Univerzity v Huddersfieldu.

„Fakulta je dnes konečně starší než její absolventi, má však za sebou už řadu úspěchů, přeji jí další úspěšná desetiletí, kvalitní vědu a hodně zdraví,“ pozdravil rektor Zdeněk Kůs při pátečním slavnostním zasedání.

Děkan Miroslav Žižka připomněl začátky fakulty, které zažil jako její student.

„Fakulta vznikla usnesením akademického senátu dne 17. března 1992 restrukturalizací studia na fakultě textilní. Pod tímto dokumentem je podepsaný tehdejší předseda senátu David Lukáš,“ uvedl děkan Miroslav Žižka. „Začínalo se s bakalářským studiem Podniková ekonomika. Měl jsem o studium zájem, zakladatel fakulty a její první děkan Jaroslav Jágr mě však tehdy upozorňoval, že studium bude velmi náročné,“ vzpomínal na začátky dnešní děkan.

Připomněl dále všechny své předchůdce na postech děkanů a milníky v historii fakulty, ke kterým za jejich vedení došlo. Byli to po docentu Jágrovi, profesor Jan Ehleman, profesor Jiří Kraft a docentka Olga Hasprová, za níž (v roce 2009) do šlo ke změně názvu na Ekonomická fakulta TUL.

Galerie

Z úspěchů fakulty připomněl děkan Žižka založení časopisu E+M Ekonomie a management, který byl postupně zařazen do databází SCOPUS, Web of Science a Journal Citation Reports, založení mezinárodní konference Liberecké ekonomické fórum či udělení Národní ceny kvality a ocenění EFQM.

„Fakulta řešila 10 standardních a dva postdoktorské projekty GA ČR, tři projekty TA ČR, pět rezortních projektů jednotlivých ministerstev a další mezinárodní projekty a projekty smluvního výzkumu. Dnes má 1378 studentů a vzešlo z ní už 7471 absolventů, včetně 98 doktorů, dále se na ní habilitovalo 12 docentů a profesuru zde získali čtyři profesoři,“ doplnil v číslech profesor Žižka.

Následně přistoupil k udělení ocenění zakladatelům fakulty. Oceněni byli:

Prof. Ing. Ivan Jáč, CSc., Mgr. Halka Jandová, Taťjana Mydlářová, M.A., Ing. Iva Nedomlelová, Ph.D., PaedDr. Helena Neumannová, Ph.D., doc. Ing. Petra Rydvalová, Ph.D., doc. Ing. Jozefína Simová, Ph.D., Mgr. Hana Stárová, PaedDr. Irena Vlčková, Ph.D.

Ocenění předal také emeritním děkanům a proděkanům. Byli jimi:

Doc. Dr. Ing. Olga Hasprová, prof. Ing. Jiří Kraft, CSc., doc. Ing. Josef Sixta, CSc., a doc. Ing. Jaroslav Jágr, CSc.

Poděkování v podobě ocenění převzali z rukou děkana také zástupci partnerů OR-CZ spol. s.r.o, Škoda Auto, a.s., a Nadace Preciosa a významní akademici:

Prof. Dr. Ing. Drahomíra Pavelková, prof. Ing. Petr Doucek, CSc., doc. Dr. Ing. Miroslav Plevný, doc. Ing. Emil Vacík, Ph.D., prof. Ing. Iva Ritschelová, CSc. v zastoupení Ing. Marka Rojíčka, Ph.D., prof. John Anchor, PhD a prof. Dr. Thorsten Claus.

John Anchor dostal v pátek od rektora Zdeňka Kůse u příležitosti oslav fakulty také Cenu rektora TUL.

Oslavy 25 let existence fakulty pokračovaly sobotním Plesem Ekonomické fakulty TUL.

-pir-

Galerie

Další články v rubrice

Diskutujte

Diskuse je otevřena pouze pro přihlášené. Přihlásit se
 
 
 
 
 
TUL
www.facebook.com/TUL.cz
www.youtube.com/user/TULiberec
T-intra
Český rozhlas sever

Stránky T-UNI vznikly za podpory projektu Copernic, reg. č. CZ.1.07/2.4.00/31.0059, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR.

ESF - Investice do vzdělání