neděle 25. únor 2018   |   O nás   |   RSS   |   Mapa stránek   |   Přihlásit se   |   Kontakt
Úvod > Rubriky > Univerzita > Vladimír Mišík zpíval u příležitosti 17. listopadu v univerzitní aule

Vladimír Mišík zpíval u příležitosti 17. listopadu v univerzitní aule

Vladimír Mišík a Etc... v aule (2).JPG

Se svou kapelou Etc… zahrál Mišík především skladby, jež vznikly za minulého režimu, který mu koncertování načas zatrhl.

Stejně jako Marta Kubišová, která v univerzitní aule zazpívala u příležitosti 17. listopadu před dvěma lety, i Vladimír Mišík patří k výrazným osobnostem spjatým ze sametovou revolucí.

V roce 1990 byl na dva roky zvolen do České národní rady za Občanské fórum. On sám patřil k umělcům pronásledovaným komunistickým režimem. V roce 1982 mu bylo zakázáno koncertování, o dva roky později směl omezeně vystupovat s akustickým programem. V roce 1985 už opět hrál s kapelou Etc… Svůj politický postoj vyjádřil i před čtyřmi lety, když odmítl převzít státní vyznamenání od prezidenta Miloše Zemana. Vladimír Mišík letos v březnu oslavil 70. narozeniny.

Při koncertu, který s kapelou Etc… zahrál ve čtvrtek 16. listopadu v univerzitní aule, zazněly většinou důvěrně známé skladby, jejich autor se často i v reminiscencích mezi písněmi vracel k počátkům své tvorby. Objasnil tak například, že píseň Jednohubky vznikla poté, co asi jako 15letý poprvé nejel v létě s rodiči na dovolenou a pozval si do bytu děvče, pro něž přichystal občerstvení. Tehdy v létě na počátku 60. let na Letné čekal marně. „Ale vznikly z toho tehdy tři sloky této písně,“ shrnul s úsměvem vzpomínku Mišík.

Pokud jste koncert Vladimíra Mišíka a Etc… neslyšeli a chcete si poslechnout na živo, máte nejbližší možnost 25. listopadu na festivalu Bluesbadger v LázníchToušeň (nedaleko Brandýsa nad Labem) nebo pak během prosince třikrát v Praze. Více zde.

-red-