Jsme první škola, která má celouniverzitní licenci MATLABu

Obr3 - kopie.png
Využití MATLABu v oblasti řídicích systémů

Technická univerzita v Liberci jako vůbec první univerzita v České republice začala používat celouniverzitní licenci Total Academic Headcount (TAH) programu MATLAB – výkonného a oblíbeného nástroje pro technické výpočty, modelování a simulace.

Připojila se tak k řadě významných technických univerzit po celém světě. MATLAB lze využívat pro rozsáhlé výpočty, programování a simulace v oblasti konstrukce, architektury, fyziky, chemie, uplatnění nachází skutečně napříč obory. Použít jej lze k modelování fyzikálních soustav či systémů diskrétních událostí, k návrhu a analýze řídicích systémů, ke zpracování různých signálů, k finančním analýzám a modelování, k široké škále operací validace, verifikace a testování či v simulační grafice. MATLAB nabízí pro tato uplatnění velmi široké spektrum různých knihoven a doplňků a i ty jsou součástí TAH.

Uživatele na univerzitě už nebude omezovat nedostatek uživatelských klíčů, popřípadě odlišné postupy při instalacích v různých učebnách a laboratořích,“ říká Jan Daněk, ředitel firmy Humusoft, která celouniverzitní licenci na naší škole zaváděla, a dodává, že MATLAB je využíván na více než 5000 univerzitách po celém světě.

Celouniverzitní licenci, kterou univerzita koupila díky projektu "Vzdělávací infrastruktura TUL pro zvyšování relevance, kvality a přístupu ke vzdělání v podmínkách Průmyslu 4.0", mohou využít všichni zaměstnanci a všichni studenti nejen na školních, ale i soukromých počítačích, případně je možno MATLAB využívat prostřednictvím aplikace v mobilních telefonech, a to v neomezeném množství. Součástí licence je také možnost bezplatného využívání série on-line kurzů zaměřených na různé oblasti vědecko-technických výpočtů, které jsou k dispozici na portálu MATLAB Academy firmy MathWorks. Díky této licenci mají naši vědci a studenti také k dispozici velké množství výukových materiálů a odborných informací.

Dosud byl MATLAB k dispozici jen v několika málo vybraných učebnách a laboratořích univerzity, počet zakoupených licencí komplikoval rozvrhování výuky, protože nebylo možno program spouštět ve více učebnách současně, při spouštění složitějších výpočtů jsme i v rámci výuky snadno narazili na omezení počtu licencí,“ říká Zdeněk Plíva, děkan fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií, která zavedení MATLABu iniciovala a nadále bude zajišťovat jeho administraci na celé univerzitě.

„Technická univerzita v Liberci je v tuto chvíli jedinou univerzitou v České republice, která má k dispozici TAH verzi MATLABu. Zvládnutí práce s tímto nástrojem nepochybně zvyšuje možnost uplatnění na trhu práce v různých oblastech, nemluvě o možnosti širokého využití ve výzkumu naší univerzity,“ doplňuje profesor Plíva.

Zájemci o využití MATLABU se dozví vše potřebné zde.

-pir-

Foto: Humusoft