pondělí 16. červenec 2018   |   O nás   |   RSS   |   Mapa stránek   |   Přihlásit se   |   Kontakt
Úvod > Rubriky > Univerzita > Doktorandi dostanou podstatně více peněz

Doktorandi dostanou podstatně více peněz

unve.jpg

Státní příspěvek na doktoranda se zvýší ze 7.500 na 11.250 korun. Magazín Universitas mapuje, jak tento ministerský návrh přijali na českých univerzitách včetně Technické univerzity v Liberci.

Zvýšení příspěvku oznámilo ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy 12. února po jednání s Radou vysokých škol. Peníze jsou součástí schváleného navýšení tři miliardy korun pro vysoké školství v roce 2018 a univerzity by je měly dostat nejdříve v průběhu března.

Některé vysoké školy už stipendia svým doktorandům navýšily s platností od února či od ledna letošního roku, ostatní včetně naší univerzity navýšení chystají. O konkrétní výši stipendií pro své doktorandy rozhodují fakulty prostřednictvím stipendijního řádu, který je nyní potřeba aktualizovat.

V souvislosti s tématem navýšení peněz pro doktorandy se v akademickém prostředí diskutují další otázky.

Například zda výše státního příspěvku, která je stále pod úrovní minimální mzdy, je dostačující, či zda není lepší řešení vyplácet doktorandům místo stipendií mzdu.

V této otázce prorektor pro vědu, výzkum a zahraničí TUL Pavel Mokrý přibližuje situaci na Technické univerzitě v Liberci: „Již nyní jsou u nás s doktorandy uzavírány dohody o provedení práce nebo pracovní činnosti nebo jsou přijímáni na částečný úvazek v pracovním poměru, pokud se podílejí na výuce nebo na projektech. Plošné uzavírání částečných úvazků s doktorandy místo výplaty stipendií se nám ale jeví jako nevýhodné pro doktorandy z daňových důvodů. Pro fakulty je plošné zavedení úvazků pro doktorandy nevýhodné v případě neplnění studijních povinností doktoranda, neboť zastavení výplaty stipendia je administrativně jednodušší než ukončování či snižování úvazku,“ řekl magazínu vysokých škol Universitas.

V článku zveřejněném na Universitas si můžete přečíst také reakce vedení dalších českých univerzit na zprávu o navýšení státního příspěvku pro doktorandy.

Čtěte zde.

-red-