Doktorandi dostanou podstatně více peněz

Státní příspěvek na doktoranda se zvýší ze 7.500 na 11.250 korun. Magazín Universitas mapuje, jak tento ministerský návrh přijali na českých univerzitách včetně Technické univerzity v Liberci.

Zvýšení příspěvku oznámilo ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy 12. února po jednání s Radou vysokých škol. Peníze jsou součástí schváleného navýšení tři miliardy korun pro vysoké školství v roce 2018 a univerzity by je měly dostat nejdříve v průběhu března.

Některé vysoké školy už stipendia svým doktorandům navýšily s platností od února či od ledna letošního roku, ostatní včetně naší univerzity navýšení chystají. O konkrétní výši stipendií pro své doktorandy rozhodují fakulty prostřednictvím stipendijního řádu, který je nyní potřeba aktualizovat.

V souvislosti s tématem navýšení peněz pro doktorandy se v akademickém prostředí diskutují další otázky.

Například zda výše státního příspěvku, která je stále pod úrovní minimální mzdy, je dostačující, či zda není lepší řešení vyplácet doktorandům místo stipendií mzdu.

V této otázce prorektor pro vědu, výzkum a zahraničí TUL Pavel Mokrý přibližuje situaci na Technické univerzitě v Liberci: „Již nyní jsou u nás s doktorandy uzavírány dohody o provedení práce nebo pracovní činnosti nebo jsou přijímáni na částečný úvazek v pracovním poměru, pokud se podílejí na výuce nebo na projektech. Plošné uzavírání částečných úvazků s doktorandy místo výplaty stipendií se nám ale jeví jako nevýhodné pro doktorandy z daňových důvodů. Pro fakulty je plošné zavedení úvazků pro doktorandy nevýhodné v případě neplnění studijních povinností doktoranda, neboť zastavení výplaty stipendia je administrativně jednodušší než ukončování či snižování úvazku,“ řekl magazínu vysokých škol Universitas.

V článku zveřejněném na Universitas si můžete přečíst také reakce vedení dalších českých univerzit na zprávu o navýšení státního příspěvku pro doktorandy.

Čtěte zde.

-red-