pátek 06. prosinec 2019   |   O nás   |   RSS   |   Mapa stránek   |   Přihlásit se   |   Kontakt
Úvod > Rubriky > Univerzita > Akreditace oborů se prodlužují o pět let

Akreditace oborů se prodlužují o pět let

1 270.jpg

V praxi to znamená, že stávající studenti budou moci dostudovat svůj obor bez nutnosti přechodu na systém studijních programů, jak původně vyžadovala novela zákona. Její úpravu schválili poslanci i Senát. Podrobněji se tématu věnuje Magazín vysokých škol Universitas.

Původně měla části studijních oborů končit akreditace příští rok v srpnu a školy měly plynule přecházet na nově akreditované studijní programy. Skupina poslanců kolem exministryně školství Kateřiny Valachové ale přišla s návrhem úpravy novely zákona o vysokých školách, která stávajícím studijním oborům prodlužuje akreditace až do 31. prosince 2024.

Znamená to, že studenti, kteří už studují nějaký obor, nebudou muset v průběhu studia absolvovat přechod na studijní program, který by se od původně studovaného oboru mohl lišit. Úprava skýtá výhody také školám. Podle novely zákona z roku 2016 by totiž „školy  musely v případech, kde by nebylo možné studenty do nových programů převést, vytvářet speciální plány na dostudování,“ píše redakce Universitas.  

Úprava novely zákona také počítá s tím, že vysoké školy mohou ještě v nadcházejícím akademickém roce přijímat studenty do „starých“ studijních oborů. Také student, který se na podzim roku 2019 zapíše ke studiu, bude moci do konce roku 2024 studovat a dostudovat bez nutnosti přechodu na systém studijních programů.

Přechod ze studijních oborů na programy byl jedním ze stěžejních bodů novely zákona o vysokých školách platné od září roku 2016. V tomto bodě chtěla novela směrovat české terciální školství k větší přehlednosti nabídky studia, která v současné době čítá na 5000 studijních oborů, jež se mnohdy liší jen v několika málo přednáškách.

Skupina poslanců, která přišla s úpravou této novely, argumentovala především tím, že celý proces přechodu z oborů na programy je pomalejší, než se při tvorbě novely z roku 2016 předpokládalo. Novelizaci zákona musí ještě podepsat prezident.

Čtěte celý text na Universitas zde.

-red-

Další články v rubrice

Diskutujte

Diskuse je otevřena pouze pro přihlášené. Přihlásit se
Tuni360v15-www
 
 
 
 
 
TUL
www.facebook.com/TUL.cz
www.youtube.com/user/TULiberec
Universitas
Český rozhlas sever

Stránky T-UNI vznikly za podpory projektu Copernic, reg. č. CZ.1.07/2.4.00/31.0059, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR.

ESF - Investice do vzdělání