Premiéra zahraničních studentů na ÚZS

Poprvé rozšířili řady studentů ústavu zdravotnických studií studenti programu Erasmus. S naší univerzitou i praxí v nemocnici jsou spokojeni.

Studenti Ústavu zdravotnických studií Technické univerzity v Liberci jezdí na stáže, které nabízí program mobilit Erasmus, běžně. V tomto semestru však vůbec poprvé zavítali budoucí zdravotní pracovníci k nám. Konkrétně se jedná o dvě studentky z Řecka, jednu z Belgie a dva turecké studenty. Všichni studují obor Všeobecná sestra a kromě výuky chodí v těchto dnech i na praxe do liberecké krajské nemocnice.

S tím, jak zahraniční studenti zvládají v kontaktu s pacienty jazykovou bariéru, se svěřuje studentka prvního ročníku Sofie Rosmane z Belgie: „Pacienti jsou většinou překvapení, když zjistí, že nemluvím česky, a jako většina Čechů, když na ně promluví cizinec, přestanou komunikovat úplně. To je trošku škoda, ale jsem si vědoma toho, že v této situaci jsem to já, kdo se musí naučit česky. Zatím jsem se ale dost zlepšila v nonverbální komunikaci.“

Zkušenost s českými pacienty popsal i turecký student Sercan Baydoğan: „Zdravotní sestra, která má nás studenty na starosti, uvede pacienty do situace, řekne jim, že jsem student z Turecka a že se o ně budu starat. Většinou jsou překvapeni, ale žádné problémy jsem zatím neměl. Umím základní fráze, které mi pomáhají navázat kontakt, a zatím to stačí.“

Sercana jsme zastihli na praxi na oddělení chirurgie (obr. dole) v prvním patře budovy A Krajské nemocnice Liberec. Zahraniční studenty tu na praxi mají vůbec poprvé, ale pouze na krátko. Během několika málo týdnů projdou studenti řadu oddělení nemocnice, na každém stráví týden až tři.

„Je to krátká doba na to proniknout do chodu oddělení detailněji. Studenti ze zahraničí si tak během několika dní alespoň udělají konkrétnější představu o tom, jak efektivně se tu pracuje, a mohou třeba srovnávat s nemocnicí ve své zemi,“ říká Jitka Buchbergerová, která koordinuje pohyb Sercana a dalších zahraničních praktikantů na oddělení. Pro personál nemocnice je to podle koordinátorky dobrá příležitost, jak si  procvičit angličtinu a dozvědět se něco o zdravotní péči jiné země či o zemi samotné.
„Přistupovala jsem k této spolupráci bez předsudků, takže zatím mě na přístupu právě například Sercana nezarazilo nic. Pravda ale je, že Sercan patří k tišším lidem, takže se zatím příliš o své zemi a tamějším zdravotnictví nerozpovídal,“ doplňuje Jitka Buchbergerová.

K rozdílům ve zdravotní péči u nás a v zemích, odkud studenti pocházejí, podotýká Belgičanka Sofie, že ji zarazil například způsob placení poplatků u lékaře v hotovosti – v její zemi toto není běžné. Co se týče zdravotní péče, je podle zahraničních studentů liberecká nemocnice srovnatelná s nemocnicemi v jejich domovských zemích. Po několika týdnech praxe se shodují na tom, že péče o pacienty je na velmi vysoké úrovni a personál profesionální.

„Vybavení na odděleních je moderní, srovnatelné s nemocnicí u nás v Malatye. Snad jen některé budovy jsou přece jen starší,“ doplňuje k dojmům z praxe v české nemocnici Sercan.

Při výběru místa stáže hrála u studentů roli řada podmínek: „Pro mě byla rozhodující i velikost nemocnice, protože u nás ve Spartě máme pouze malou nemocnici a nemáme tam některá oddělení, například internu. Tady je to příjemný rozdíl,“ říká Sonia Posnagkidou z Řecka. „Rozdíl je také v organizaci výuky, na mé domovské univerzitě je výuka s praxí propojená, tady se každé provádí zvlášť,“  doplňuje studentka Sonia, kterou Česká republika zaujala především svou polohou v srdci Evropy.

Co všichni studenti hodnotí kladně, je také vstřícnost pedagogů:

„Na ústavu zdravotnických studií jsou všichni milí, spoustu věcí nám vysvětlují, i když by ani nemuseli,“ podotýká s úsměvem Sonia.

Jsem velmi rád, že jsem poznal tak milé lidi, jako jsou u vás na univerzitě. Cítím se tu dobře i díky Nice, která je můj buddy a která mi pomohla v orientaci ve škole a ve městě,“ pochavluje si Sercan systém tzv. buddíků, tedy „osobních asistentů“, které zahraničním studentům zajistil klub ESN naší univerzity.

Kladně hodnotí zahraniční studenti i harcovské koleje: ,,Ubytování pro studenty je tu opravdu velmi luxusní, najdou tu vše, co potřebují. Jsem maximálně spokojen. Koleje zde jsou sice o trošku dražší než u nás, ale zas takový rozdíl to není,“ podotýká Sercan.

Radka Fučíková a Simona Žampachová/ESN Liberec, Radek Pirkl

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

IMG_9212-2.jpg

»Lékařům dáváme do rukou další rozměr«

Liberečtí chirurgové už nejsou před operacemi odkázáni jen na virtuální snímky zlomených kostí či nádorů, ale připravují se i díky dokonalým anatomickým modelům z 3D tiskárny. Vyrábí je nemocniční oddělení Klinické biomechaniky, za jehož zřízením...

29. 4. 2024 | Lidé | 431