Studentka ÚZS zabodovala v celostátní soutěži

Bakalářská práce studentky Ústavu zdravotnických studií TUL Petry Podrazilové uspěla na celostátní studentské vědecké konferenci, která se konala 25. dubna v Ostravě.

Studentka třetího ročníku oboru Všeobecná sestra Petra Podrazilová obsadila se svou bakalářskou prací s názvem „Prevence nozokomiálních infekcí u periferních invazivních venózních katétrů“ už loni v listopadu první místo na studentské vědecké konferenci v Liberci. O tom jsme už na T-UNI psali: http://tuni.tul.cz/clanek/5595/.

Před několika dny získala v konkurenci jedenácti bakalářských prací i druhé místo na II. studentské vědecké konferenci Lékařské fakulty Ostravské univerzity v Ostravě.

Autoři vítězných prací dostali finanční odměny, hlavní odměnou pro Petru Podrazilovou bude ale to, že její práce najde své uplatnění v praxi, jak T-UNI potvrdila i vedoucí její bakalářské práce Marie Froňková z ÚZS TUL: „Zájem o výsledky z Krajské nemocnice v Liberci  projevila hlavní sestra Hana Bláhová a myslím, že i vrchní sestry, kde šetření probíhalo. Po obhajobě bakalářské práce budou výsledky předány Krajské nemocnici Liberec, a. s., včetně zpracovaného instruktážního videa ošetřování periferních venózních katétrů. A určitě chceme publikovat výsledky v odborném zdravotnickém periodiku.“

Úspěšnou studentku jsme po ostravské konferenci vyzpovídali v krátkém rozhovoru.

Přibližíte trochu nozokomiální infekce? Jsou vážným nebezpečím?
Jedná se o infekce způsobené závažnými bakteriálními patogeny, které pacienti „získávají“ při hospitalizaci, ošetřování, v akutní ambulanci nebo třeba v domovech pro seniory. Tyto infekce vznikají následkem nedodržení ošetřovatelsko-lékařských aseptických postupů. Náchylnější jsou k nim také pacienti, kteří mají oslabenou imunitu, ať už v důsledku nemoci nebo třeba stářím. Tím, že tyto patogeny žijí v nemocničním prostředí, tak jsou už velmi rezistentní vůči antibiotikům a vyvolávají tak závažnější komplikace než patogeny v populaci běžné. Nozokomiální infekce jsou tedy agresivnější, a je potřeba proti nim nasadit opravdu razantní antibiotickou léčbu. Její možnosti ale nejsou neomezené, a tak je opravdu složité tyto infekce léčit.

Jak se proti nim tedy bránit, jaké řešení nabízíte ve své práci?
Ve své bakalářské práci jsem se zaměřila na v praxi aplikované ošetřovatelské postupy u periferních venózních katétrů. Přes ně se právě mohou patogeny dostat do těla pacienta. Například při zavádění kanyl, kterými se do těla dávkují infúze, antibiotika atd. Mám za sebou desetiletou praxi v nemocnici a vím, že v ošetřování jsou mezery. Výzkum k mé práci probíhal dotazníkovou formou ve čtyřech nemocnicích v kraji, v Liberci, Jablonci, Semilech a Jilemnici. V dotazníku sestry někdy například chybně udávaly, jak dlouho může být zavedena kanyla v těle nebo v jakém časovém intervalu se má kontrolovat. Jde o to odstranit tyto mezery a pochybení v ošetřovatelském postupu.

Vaše závěry jsou tedy skutečně aplikovatelné v praxi. Kromě Krajské nemocnice Liberec projevily zájem o vaši práci i další nemocnice?
Ano. Když jsem žádala o povolení k výzkumu, projevila už předem vedení všech čtyř nemocnic o výsledky zájem. Ze všech nemocnic jsem získala také standardy ošetřovatelské péče, tedy jakési souhrny pravidel, kterými se má sestra řídit. Našla jsem mezi nimi různé nuance, nepřesnosti nebo i chybějící údaje, co se týče péče o periferní venózní katétry. Přislíbila jsem managementům nemocnic, že se po obhajobě ozvu. Mohu jim na základě svého výzkumu doporučit redefinici těchto standardů. Chtěla bych taky zmínit, že dalším výstupem mé práce je i drobný obrázkový manuál pro sestry, ve kterém shrnujeme ty základní momenty péče o kanylu. Není tam moc textu, jen stručně třeba: „Proveď dezinfekci postřikem“ a obrázek atd., aby to měly sestry pořád na očích. A vytvořili jsme také streamové video, ve kterém rekapitulujeme ty zásadní momenty péče o kanylu. Mohlo by sloužit studentům při výuce i jako edukační video pro sestry v nemocnicích.

Radek Pirkl

 

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

IMG_9212-2.jpg

»Lékařům dáváme do rukou další rozměr«

Liberečtí chirurgové už nejsou před operacemi odkázáni jen na virtuální snímky zlomených kostí či nádorů, ale připravují se i díky dokonalým anatomickým modelům z 3D tiskárny. Vyrábí je nemocniční oddělení Klinické biomechaniky, za jehož zřízením...

29. 4. 2024 | Lidé | 431