Snímek tykadla uspěl v evropské soutěži vědeckých fotografií

babočka_tykadlo_04.jpg
Babočka jak ji neznáte. Foto: Pavel Kejzlar

V pilotním ročníku European Science Photo Competition, kterou vyhlásila Wikipedia, získal druhé místo detail motýlího tykadla, který nasnímal Pavel Kejzlar z CxI.

Útvary, které tvoří strukturu snímku, jsou šupinky a jamky čichových senzorů babočky pavího oka, kterých je na jednom tykadle až 16.000. Takto detailní pohled umožňuje 7500násobné zvětšení rastrovacím elektronovým mikroskopem.

S tímto typem mikroskopu pracuje Pavel Kejzlar již od roku 2009, od roku 2011 pak v laboratoři analytických metod Oddělení tvorby a hodnocení nanostruktur CxI. „Pořizuji snímky pro pracoviště napříč univerzitou a snímáme také zakázky pro firmy,“ říká Pavel Kejzlar a dodává: „Za loňský rok jsem udělal asi 10.000 snímků.“ V současnosti zvětšuje a snímá na špičkovém přístroji Zeiss Ultra Plus, rastrovacím elektronovém mikroskopu, který je schopen snímaný povrch zvětšit až milionkrát.

Spolu s detailem motýlího tykadla poslal Pavel Kejzlar do soutěže ještě další tři snímky, z České republiky se jich o postup hlásilo celkem 62. Českou lokální soutěží prošly úspěšně do evrospkého kola také fotografie a snímky Stanislava Nevyhoštěného, studenta oboru Nanomateriály naší fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií.

V konkurenci několika stovek snímků s vědeckou tematikou z celé Evropy získala „liberecká“ babočka v kategorii Mikroskopické snímky druhé místo. Vítězné i nominované fotografie najdete v databázi Wikimedia Commons zde. Všechny snímky v obrazové databázi Wikimedia Commons můžete stáhnout, volně používat a dále zpracovávat, pokud uvedete autora výchozího snímku.

Soutěž nejlepších evropských vědeckých snímků pořádal tým Wikipedie poprvé. Cílem je popularizace vědy a propojení jejích výsledků, v tomto případě fotografií a obrazů, s širší veřejností uživatelů největší světové encyklopedie. „Evropská kultura je nemyslitelná bez evropské vědy,“ píše se v propozicích soutěže.  

Pavel Kejzlar se brzy zúčastní další soutěže zaměřené na vědecké snímky, tentokrát se bude hledat nejlepší snímek z oblasti metalografie. Soutěž se koná v rámci konference Metallography 2016 ve slovenských Tatrách v dubnu.

Radek Pirkl

 

Další články v rubrice

Šaty se vrací do oběhu jako ramínko na šaty. Roman Knížek (vlevo) a Pavel Hendrichovský představují ramínko vyrobené z textilního recyklátu.

Pomůžeme světu zbavit se tun textilního odpadu

Recyklace textilu už nemůže být jednodušší. Celou bundu, kalhoty nebo tričko z bavlny i veškerých syntetických materiálů včetně zipů, knoflíků a druků rozemelete na co nejmenší částečky, směs zalijete pryskyřicí a vylisujete z ní pevnou desku. Tu...

8. 11. 2023 | Věda a výzkum | 868

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce