Výsledky našeho smluvního výzkumu potěší hospodyňky

Picatec_Home_profesor Louda.jpg
Profesor Louda představuje patent novinářům.

Po loňském úspěšném uvedení autokosmetiky s nanočásticemi na trh, přináší společný výzkum naší univerzity a pražské firmy Pikatec další novinku z oblastí nanotechnologií zaměřenou na ochranu povrchů různých materiálů. Radost z ní budou mít hlavně hospodyňky. Nový prostředek představili zástupci univerzity a firmy na dnešní tiskové konferenci.

Výsledkem dvouletého společného výzkumu je patentovaná série kosmetiky s názvem Home. Díky tomu, že obsahuje nanočástice oxidů kovů, přináší výrazný kvalitativní posun v čištění domácností a dlouhodobou (1–2 roky) ochranu povrchů různých materiálů proti špinění, zašlosti i proti mechanickému opotřebení. Jedná se o nábytek, spotřebiče, podlahy, stavební prvky (skla a rámy oken, dveře, parapety.), sanitu apod. Úpěšně byla také testována třeba na zahradním nábytku, dlažbách plotech i bazénech. Testy ukázaly, že se při použití nového prostředku až o 80 procent snižuje potřeba mytí a tím i spotřeba drahých čisticích prostředků.

Jak to funguje?
Jednoduše se po úklidu nanese příslušná politura hadříkem ve velmi tenké vrstvě na povrch, který se má dlouhodobě ochránit, a po chvíli se jemným hadříkem lehce rozleští. Pak se nechá vytvrdnout. Takto chráněný povrch se méně špiní, odpuzuje vodu, mastnoty, prach, má vyšší tvrdost a je i antibakteriální. Například na zahradním nábytku vydrží ochranná vrstva rok, v interiérech, třeba na kožené sedačce, i dva roky," řekl vedoucí týmu profesor Petr Louda.

Jde o řadu zhruba desítky produktů. „Jeden univerzální prostředek pro všechny materiály není možné připravit, protože každý povrch má jiné vlastnosti," upozornila Karolína Borůvková z výzkumného týmu.

Každý materiál má pod mikroskopem velmi členitý porézní povrch, právě v těchto nerovnostech se dlouhodobě usazuje špína, mastnoty, jiné nečistoty a tím vzniká ideální živná půda pro bakterie. Nová politura,  póry v materiálu uzavře, ale materiál přitom zůstává prodyšný. „Povrch odpuzuje vodu, mastnotu i prach a má i antibakteriální účinky," doplnil Alexandr Filippov z firmy Pikatec. Použité nanočástice oxidu křemíku, titanu či zirkonu jsou velmi tvrdé a chrání navíc povrch před mechanickým poškozením.

Výhradně přírodní nanočástice
Profesor Louda zdůraznil, že nové politury obsahují výhradně „přírodní“ nanočástice  oxidů křemíku titanu či zirkonu, které se v přírodě běžně vyskytují. „Proto jsou lidskému organismu a přírodě škodlivé stejně jako například nanočástice obsažené v přesličce či lotosovém květu. Obdobně jako tomu je u těchto rostlin, jsou v politurách nanočástice pevně ukotveny,“ dodal.

Výzkumný tým profesora Petra Loudy z CxI při hledání optimalizace složení a působení nových politur aplikoval vlastní patenty. Provedl také laboratorní ověření vlastností a hodnocení povrchových vlastností modifikovaných a nemodifikovaných povrchů.

Licenční smlouva 
Naše univerzita pak opět uzavřela s firmou Pikatec licenční smlouvu. Přínosem z licenční smlouvy pro TUL je participace na prodeji výrobků. Finanční prostředky jsou reinvestovány do dalšího aplikovaného výzkumu. Zástupci firmy Pikatec se shodují na tom, že společný výzkum s Technickou univerzitou je pro ně velmi perspektivní. „Naší snahou je v něm pokračovat i v budoucnu,“ konstatoval Alexandr Filippov.

Vývoj v oblasti nanovláken
Naše univerzita se výzkumu a vývoji v oblasti nanovláken, nanomateriálů a nanotechnologií věnuje řadu let. V roce 2004 objevil tým profesora Oldřicha Jirsáka  jako první na světě technologii, která umožňuje průmyslovou výrobu nanovlákenných netkaných materiálů. Na univerzitě se vyučuje i obor zaměřený na tkáňové inženýrství, který propojil nanovlákenné materiály s biologickými aplikacemi. Naši vědci nedávno například představili nový nanovlákenný materiál pro umělé cévy, který výrazně snižuje riziko krevních sraženin.

Spolupráce s firmami
Při vývoji a výzkumu spolupracují týmy našich vědců s řadou firem, které jsou zapojeny ve smluvním výzkumu a jsou významnou aplikační sférou. Výzkum na zakázku, grantová a doplňková činnost pro průmyslovou praxi, tvoří téměř dvě třetiny celkového rozpočtu univerzity. Díky licenčním smlouvám se urychluje praktické využití výsledků výzkumu. Spolupráce s firmami se týká i výuky. To znamená získávat náměty pro bakalářské, diplomové, případně doktorské práce. Firmy už také začínají ve větším měřítku vytvářet podmínky pro absolvování studentských odborných praxí. „Užší spolupráce firem s univerzitami, je konkrétní krok, jak cíleně přispět ke snížení nedostatku technicky vzdělaných odborníků v ČR,“ tvrdí rektor TUL profesor Zdeněk Kůs.

J. Kočárková
Foto Radek  Pirkl a archiv Pikatec

Další články v rubrice

Šaty se vrací do oběhu jako ramínko na šaty. Roman Knížek (vlevo) a Pavel Hendrichovský představují ramínko vyrobené z textilního recyklátu.

Pomůžeme světu zbavit se tun textilního odpadu

Recyklace textilu už nemůže být jednodušší. Celou bundu, kalhoty nebo tričko z bavlny i veškerých syntetických materiálů včetně zipů, knoflíků a druků rozemelete na co nejmenší částečky, směs zalijete pryskyřicí a vylisujete z ní pevnou desku. Tu...

8. 11. 2023 | Věda a výzkum | 868

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce