sobota 21. červenec 2018   |   O nás   |   RSS   |   Mapa stránek   |   Přihlásit se   |   Kontakt
Úvod > Rubriky > Věda a výzkum > Za vědou do Ameriky III

Za vědou do Ameriky III

IMG_1304.jpg
Nakonec vybrala tuto. A je tam velmi spokojená.

Detekce nádorových buněk, implantace Langerhansových ostrůvků, léčba paralýzy míchy, to je část výzkumných témat týmu profesora Shey z americké Biomedical Engineering University of Michigan. Naše doktorandka z fakulty textilní Kateřina Strnadová se tam podílí na vývoji implantátů nervových tkání. Ve svém třetím příspěvku ze stáže Fulbrightova programu přibližuje výzkum svých amerických kolegů.

Hned poté co jsem se v roce 2015 rozhodla, že bych chtěla zažádat o Fulbrightovo stipendium, čekala mě jedna z nejobávanějších částí celého procesu, a to vybrat si univerzitu a laboratoř, kde by mě chtěli. Náš profesor Lukáš s oblibou říká: „Nebojme se velkých cílů“. Inspirována jeho slovy jsem si vyhledala nejlépe hodnocené univerzity v USA a začala jsem zjišťovat, zda mají katedry zaměřené na „biomedical engineering“ a jaká témata v rámci těchto kateder řeší. Následovalo obesílání vybraných profesorů.

Z přibližně patnácti emailů jsem dostala odpověď asi na pět a z toho dvě pozitivní. Ani ve snu by mě nenapadlo, že budu mít možnost výběru. Rozhodnutí nebylo jednoduché, nakonec jsem si vybrala laboratoř profesora Shey na University of Michigan (UMICH) v Ann Arbor a jsem za to velmi ráda. Profesor Shea je uznávaný vědec v oblasti biomedical engineering, doktorát získal na UMICH v oboru Chemical Engineering and Scientific Computing, tam také po dokončení doktorátu nastoupil jako postdok. Poté pokračoval jako profesor na Northwestern Unversity v Illinois (kousek od Chicaga), kde založil i svou laboratoř.

Nicméně se po letech vrátil na místo činu a od roku 2014 opět působí na University of Michigan. Výzkum jeho skupiny je zaměřen na regenerativní medicínu, biomateriály a drug delivery systémy. Dlouhodobě se věnuje projektům zabývajícím se například:

léčbou cukrovky u diabetiků s diabetes mellitus typu 1 pomocí transplantací Langerhansových ostrůvků,

léčbou paralýzy vlivem poranění míchy pomocí implantací míšních můstků,

léčbou neplodnosti při poruše dozrávání folikulů vlivem léčby rakoviny,

mechanismy imunotolerance a jejím využitím pro léčbu autoimunitních onemocnění a pro allogenní buněčné transplantace,

designováním implantátů pro rozpoznání a léčbu rakovinných metastází.

Galerie

Tým je složený z mladých lidí od bakalářských studentů až po postdoky, kteří mají nejrůznější vědecký background, a dal by se rozdělit do několika skupin.

Particle subgroup se za bývá designováním nanočástic, které by byly schopné modifikovat imunitní odpověď organismu, a mechanismem tohoto procesu, což by mohlo přinést nové možnosti v terapii autoimunitních onemocnění a regenerativní medicíně. Aktuálně řeší například léčbu celiakie pomocí intravenózní aplikace PLGA nanočástic (nanočástic kopolymeru kyseliny mléčné a glykolové) s enkapsulovaným antigenem pro navození imunotolerance na lepek. Po předchozích úspěšných studiích na hlodavcích nyní vstupují do fáze klinické studie na pacientech.

Islet subgroup se zabývá přípravou a implantací „umělých“ Langerhansových ostrůvků. Kombinací nejrůznějších přístupů se snaží zvýšit efektivnost implantací, zajistit vyšší procento uchycení implantátů a jejich dlouhodobou funkčnost.

Cancer subgroup vyvíjí mechanismy detekce nádorových buněk pro včasnější diagnostiku. Také studují mechanismy přechodu mezi normální buňkou, neinvazivní nádorovou buňkou a invazivní nádorovou buňkou a mechanismy účinku terapeutik na tyto buňky.

Neural subgroup se zabývá léčbou paralýzy následkem poranění míchy. Vyvíjí implantáty, které mají za úkol podpořit proliferaci a migraci nervových buněk, a díky orientovaným kanálkům i jejich orientovaný růst. Specificky navržené implantáty pak dále kombinují s drug delivery systémy nebo s kmenovými buňkami. A nyní je díky naší spolupráci kombinují i s orientovanými vlákny z Technické univerzity v Liberci. Na tom pracuji já.

V rámci laboratoře působí další skupiny a podskupiny lidí, kteří se třeba podílejí na vícero projektech. Profesor Shea dále spolupracuje s dalšími skupinami vědců po celých Státech, mimo jiné například i se svou ženou Jacqueline Jeruss, která kromě toho, že vede vlastní výzkumnou skupinu, je i ředitelkou a chirurgem na UMICH Breast Cancer Center (Centrum pro léčbu rakoviny prsu při University of Michigan).

Krásné jaro přeje,

Katka Strnadová

 

20.07. 2018

DNES od 14.00 v aule – spojení s Mezinárodní vesmírnou stanicí

Další články v rubrice

Diskutujte

Diskuse je otevřena pouze pro přihlášené. Přihlásit se
Červenec 2018
Po Út St Čt So Ne
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
 
 
 
 
 
TUL
www.facebook.com/TUL.cz
www.youtube.com/user/TULiberec
T-intra
Český rozhlas sever

Stránky T-UNI vznikly za podpory projektu Copernic, reg. č. CZ.1.07/2.4.00/31.0059, který je spolufinancován Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR.

ESF - Investice do vzdělání