pondělí 11. prosinec 2017   |   O nás   |   RSS   |   Mapa stránek   |   Přihlásit se   |   Kontakt
Úvod > Rubriky > Věda a výzkum > Za vědou do Ameriky III

Za vědou do Ameriky III

Nakonec vybrala tuto. A je tam velmi spokojená.

Detekce nádorových buněk, implantace Langerhansových ostrůvků, léčba paralýzy míchy, to je část výzkumných témat týmu profesora Shey z americké Biomedical Engineering University of Michigan. Naše doktorandka z fakulty textilní Kateřina Strnadová se tam podílí na vývoji implantátů nervových tkání. Ve svém třetím příspěvku ze stáže Fulbrightova programu přibližuje výzkum svých amerických kolegů.

Hned poté co jsem se v roce 2015 rozhodla, že bych chtěla zažádat o Fulbrightovo stipendium, čekala mě jedna z nejobávanějších částí celého procesu, a to vybrat si univerzitu a laboratoř, kde by mě chtěli. Náš profesor Lukáš s oblibou říká: „Nebojme se velkých cílů“. Inspirována jeho slovy jsem si vyhledala nejlépe hodnocené univerzity v USA a začala jsem zjišťovat, zda mají katedry zaměřené na „biomedical engineering“ a jaká témata v rámci těchto kateder řeší. Následovalo obesílání vybraných profesorů.

Z přibližně patnácti emailů jsem dostala odpověď asi na pět a z toho dvě pozitivní. Ani ve snu by mě nenapadlo, že budu mít možnost výběru. Rozhodnutí nebylo jednoduché, nakonec jsem si vybrala laboratoř profesora Shey na University of Michigan (UMICH) v Ann Arbor a jsem za to velmi ráda. Profesor Shea je uznávaný vědec v oblasti biomedical engineering, doktorát získal na UMICH v oboru Chemical Engineering and Scientific Computing, tam také po dokončení doktorátu nastoupil jako postdok. Poté pokračoval jako profesor na Northwestern Unversity v Illinois (kousek od Chicaga), kde založil i svou laboratoř.

Nicméně se po letech vrátil na místo činu a od roku 2014 opět působí na University of Michigan. Výzkum jeho skupiny je zaměřen na regenerativní medicínu, biomateriály a drug delivery systémy. Dlouhodobě se věnuje projektům zabývajícím se například:

léčbou cukrovky u diabetiků s diabetes mellitus typu 1 pomocí transplantací Langerhansových ostrůvků,

léčbou paralýzy vlivem poranění míchy pomocí implantací míšních můstků,

léčbou neplodnosti při poruše dozrávání folikulů vlivem léčby rakoviny,

mechanismy imunotolerance a jejím využitím pro léčbu autoimunitních onemocnění a pro allogenní buněčné transplantace,

designováním implantátů pro rozpoznání a léčbu rakovinných metastází.

Tým je složený z mladých lidí od bakalářských studentů až po postdoky, kteří mají nejrůznější vědecký background, a dal by se rozdělit do několika skupin.

Particle subgroup se za bývá designováním nanočástic, které by byly schopné modifikovat imunitní odpověď organismu, a mechanismem tohoto procesu, což by mohlo přinést nové možnosti v terapii autoimunitních onemocnění a regenerativní medicíně. Aktuálně řeší například léčbu celiakie pomocí intravenózní aplikace PLGA nanočástic (nanočástic kopolymeru kyseliny mléčné a glykolové) s enkapsulovaným antigenem pro navození imunotolerance na lepek. Po předchozích úspěšných studiích na hlodavcích nyní vstupují do fáze klinické studie na pacientech.

Islet subgroup se zabývá přípravou a implantací „umělých“ Langerhansových ostrůvků. Kombinací nejrůznějších přístupů se snaží zvýšit efektivnost implantací, zajistit vyšší procento uchycení implantátů a jejich dlouhodobou funkčnost.

Cancer subgroup vyvíjí mechanismy detekce nádorových buněk pro včasnější diagnostiku. Také studují mechanismy přechodu mezi normální buňkou, neinvazivní nádorovou buňkou a invazivní nádorovou buňkou a mechanismy účinku terapeutik na tyto buňky.

Neural subgroup se zabývá léčbou paralýzy následkem poranění míchy. Vyvíjí implantáty, které mají za úkol podpořit proliferaci a migraci nervových buněk, a díky orientovaným kanálkům i jejich orientovaný růst. Specificky navržené implantáty pak dále kombinují s drug delivery systémy nebo s kmenovými buňkami. A nyní je díky naší spolupráci kombinují i s orientovanými vlákny z Technické univerzity v Liberci. Na tom pracuji já.

V rámci laboratoře působí další skupiny a podskupiny lidí, kteří se třeba podílejí na vícero projektech. Profesor Shea dále spolupracuje s dalšími skupinami vědců po celých Státech, mimo jiné například i se svou ženou Jacqueline Jeruss, která kromě toho, že vede vlastní výzkumnou skupinu, je i ředitelkou a chirurgem na UMICH Breast Cancer Center (Centrum pro léčbu rakoviny prsu při University of Michigan).

Krásné jaro přeje,

Katka Strnadová

30.11. 2017

Strojaři budou volit děkana

Volba děkana Fakulty strojní TUL na funkční období 2018-2022 je jediným bodem programu pátého zasedání Akademického senátu Fakulty strojní  TUL, které se koná ve středu 13. listopadu 2017 od 13.00 hodin, v zasedací místnosti ve 4. patře budovy G. Jediným kandidátem na tuto funkci je profesor Petr Lenfeld.  Svůj volební program představil Akademické obci FS TUL ve středu 29. listopadu, kdy odpovídal také na otázky z pléna.