V zateplených fasádách panelových domů se zhusta daří plísním a řasám, které pak mohou pronikat i do bytů. Potvrzuje to výzkum, který prováděly naše CxI a firma PRAGOTHERM, servis fasád s.r.o. Zaměřily se nejen na detekci mikroorganismů, ale také eliminaci jejich vlivů na fasády. Dostaly za to cenu Vizionář 2018.
Cenu vyhlásilo sdružení CzechInno ve spolupráci s partnery 4. prosince v Praze. Vizionář 2018 je projekt s osmiletou historií, který se zaměřuje na podporu a propagaci neotřelých a inovativních projektů, nástrojů a technologií, které pomáhají k lepšímu a efektivnějšímu podnikání nebo ke zkvalitnění služeb jak firmám, tak široké veřejnosti.
Letos organizátoři udělili šest titulů Vizionář 2018. Jeden z nich převzali Radek Kubálek, jednatel společnosti PRAGOTHERM, servis fasád s.r.o., a Michaela Jakubičková z Oddělení nanomateriálů v přírodních vědách Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace Technické univerzity v Liberci (CxI). Firma s naším CxI společně vyvinuly systém pro odběr a analýzu vzorků mikroorganismů vyskytujících se na zateplených fasádách spojený s návrhem řešení pro eliminaci jejich škodlivých vlivů.
Podle Radka Kubálka se takřka všechny panelové domy v ČR zateplovaly, ale pod touto novou vrstvou se množí plísně a řasy, které pronikají při větrání do bytů. Proto mnozí lidé trpí alergiemi a nejrůznějšími nemocemi. Společný projekt firmy a TUL má pomoci tyto škodlivé organismy najít a eliminovat.
Naše univerzita se do výzkumu a vývoje nové metody zapojila zhruba před čtyřmi lety a před rokem akreditovala metodiku pro analýzu vzorků mikroorganismů, které se na fasádách domů nacházejí.
„Společným úsilím TUL a firmy PRAGOTHERM, servis fasád s.r.o., došlo k detekci mikroorganismů na více jak 300 bytových domech po celé České republice a máme zmapováno, že více jak 60 000 bytových jednotek se s problémem zařasení potkává nebo v nejbližší době potká,“ říká za výzkumný tým CxI Technické univerzity v Liberci Michaela Jakubičková.
V čem nová metoda spočívá a jak velkou hrozbou pro bytové jednotky mikroorganismy jsou, se na T-UNI ještě budeme věnovat.
Radek Pirkl
Další články v rubrice

První spin-off TUL přichází na trh s inovačním skleněným materiálem
Materiál Porous Glass Plasticine (PGP) vzešel před dvěma lety z katedry sklářských strojů a robotiky Fakulty strojní TUL. Porézní skleněná plastelína může najít uplatnění také při výrobě designových stěn interiérů, parfémovaných interiérových...

Cena Wernera von Siemense míří opět na TUL
Zcela unikátní metodu měření dynamiky fotoluminiscence vymyslel a ve své dizertační práci popsal doktorand Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL Jiří Junek. Metoda se využije například při analýze defektů v solárních...

Motorkáře pomůže vycvičit neuronová síť
Smutná data hovoří jasně – Česko patří v evropském srovnání v počtu usmrcených motorkářů na milion obyvatel k zemím s nejčernější bilancí. A vědci z TUL nyní chtějí spolu s Asociací autoškol České republiky a Asociací polygonů Autoklubu ČR pomoci...