V zateplených fasádách panelových domů se zhusta daří plísním a řasám, které pak mohou pronikat i do bytů. Potvrzuje to výzkum, který prováděly naše CxI a firma PRAGOTHERM, servis fasád s.r.o. Zaměřily se nejen na detekci mikroorganismů, ale také eliminaci jejich vlivů na fasády. Dostaly za to cenu Vizionář 2018.
Cenu vyhlásilo sdružení CzechInno ve spolupráci s partnery 4. prosince v Praze. Vizionář 2018 je projekt s osmiletou historií, který se zaměřuje na podporu a propagaci neotřelých a inovativních projektů, nástrojů a technologií, které pomáhají k lepšímu a efektivnějšímu podnikání nebo ke zkvalitnění služeb jak firmám, tak široké veřejnosti.
Letos organizátoři udělili šest titulů Vizionář 2018. Jeden z nich převzali Radek Kubálek, jednatel společnosti PRAGOTHERM, servis fasád s.r.o., a Michaela Jakubičková z Oddělení nanomateriálů v přírodních vědách Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace Technické univerzity v Liberci (CxI). Firma s naším CxI společně vyvinuly systém pro odběr a analýzu vzorků mikroorganismů vyskytujících se na zateplených fasádách spojený s návrhem řešení pro eliminaci jejich škodlivých vlivů.
Podle Radka Kubálka se takřka všechny panelové domy v ČR zateplovaly, ale pod touto novou vrstvou se množí plísně a řasy, které pronikají při větrání do bytů. Proto mnozí lidé trpí alergiemi a nejrůznějšími nemocemi. Společný projekt firmy a TUL má pomoci tyto škodlivé organismy najít a eliminovat.
Naše univerzita se do výzkumu a vývoje nové metody zapojila zhruba před čtyřmi lety a před rokem akreditovala metodiku pro analýzu vzorků mikroorganismů, které se na fasádách domů nacházejí.
„Společným úsilím TUL a firmy PRAGOTHERM, servis fasád s.r.o., došlo k detekci mikroorganismů na více jak 300 bytových domech po celé České republice a máme zmapováno, že více jak 60 000 bytových jednotek se s problémem zařasení potkává nebo v nejbližší době potká,“ říká za výzkumný tým CxI Technické univerzity v Liberci Michaela Jakubičková.
V čem nová metoda spočívá a jak velkou hrozbou pro bytové jednotky mikroorganismy jsou, se na T-UNI ještě budeme věnovat.
Radek Pirkl
Další články v rubrice
První spin-off TUL přichází na trh s inovačním skleněným materiálem
Materiál Porous Glass Plasticine (PGP) vzešel před dvěma lety z katedry sklářských strojů a robotiky Fakulty strojní TUL. Porézní skleněná plastelína může najít uplatnění také při výrobě designových stěn interiérů, parfémovaných interiérových...
Velký úspěch našich vědců. Hned tři inovace z TUL získaly medaile na veletrhu Invent Arena
Zcela nový materiál – porézní skleněná plastelína použitelná v módě nebo designu –, mobilní zařízení, které kdekoliv pohotově vyrobí nano- a mikrovlákna, a autonomní užitkové vozidlo pro přepravu nákladu v obtížných podmínkách. To jsou tři patenty...
Motorkáře pomůže vycvičit neuronová síť
Smutná data hovoří jasně – Česko patří v evropském srovnání v počtu usmrcených motorkářů na milion obyvatel k zemím s nejčernější bilancí. A vědci z TUL nyní chtějí spolu s Asociací autoškol České republiky a Asociací polygonů Autoklubu ČR pomoci...