neděle 22. říjen 2017   |   O nás   |   RSS   |   Mapa stránek   |   Přihlásit se   |   Kontakt
Úvod > Rubriky > Věda a výzkum > Projekty > Prezentace dosažených výsledků projektu OPVK Zapojení týmu KLIMATEXT do mezinárodní spolupráce

Jedna ze sekcí právě probíhající mezinárodní konference PRESENTATION of MATHEMATICS '14 je věnována prezentaci dosažených výsledků nyní končícího projektu OPVK Zapojení týmu KLIMATEXT do mezinárodní spolupráce (CZ.1.07/2.3.00/20.0086), který je spolufinancován Evropskou unií a státním rozpočtem České republiky a který je řešený na Fakultě přírodovědně-humanitní a pedagogické Technické univerzity v Liberci v letech 2011-2014.

Hlavním cílem projektu byl vývoj a zpřesnění metod odhadu pravděpodobností výskytu klimatických extrémů, což je jistě aktuální téma v souvislosti s obrovskými materiálními dopady spojenými s těmito extrémy a možnými změnami těchto pravděpodobností v souvislosti se změnou klimatu. Tato problematika vyžaduje při řešení odborníky z různých oblastí, a tak jedním z dalších cílů projektu bylo posílit a konsolidovat stávající tým složený z klimatologů a statistiků o experty dalších vědních oblastí jako je hydrologie, geografie a kartografie. Smyslem projektu bylo jednak aktivní zapojení týmu KLIMATEXT do mezinárodní spolupráce, ale na druhé straně i směřování výsledků jeho práce mezi širší odbornou veřejnost v ČR.

Během prací v rámci projektu řešitelský tým publikoval 12 impaktovaných článků v prestižních mezinárodních časopisech a má rozpracováno několik dalších, vydal Atlas Klimatext mapující srážkové poměry v Euroregionu Nisa, prezentoval svou práci na řadě konferencích, prohloubil kontakty a spolupráci s několika špičkovými zahraničními pracovišti a v loňském roce také zorganizoval mezinárodní konferenci Precipitation extremes in a changing climate v Hejnicích, kde více než 50 vědců ze 14 zemí rozebíralo příčiny změn srážkových extrémů včetně možných vlivů změny klimatu. Podrobnější informace o činnosti týmu lze nalézt na http://klimatext.tul.cz/

prof. RNDr. Jan Picek, CSc.

řešitel projektu KLIMATEXT

Texty mohou publikovat sami projektoví editoři, návod je zde.

Za obsah textů zde publikovaných nesou odpovědnost jejich autoři, nikoliv redakce T-UNI.

Říjen 2017