Mezinárodní projekt mezigeneračních mostů ukončen

Závěrečným mezinárodním setkáním a konferencí byl v minulých den ukončen úspěšný projekt v programu Erasmus + „Mladší stavějí se seniory mosty pro Evropu - Ältere bauen mit Jüngeren Brücken für Europa“. Smyslem projektu, který podpořila Evropská unií v rámci programu Erasmus+ a bylo prohloubení mezigenerační spolupráce – to znamená společné aktivity seniorů, studentů, žáků, zahraničních studentů. Od 1. září 2014 ho realizovaly partnerské organizace TU Chemnitz (Německo), Gefas Steiermark (Rakousko), TU v Liberci (ČR) a Zveza družstev Slovenije (Slovinsko). 

Za českou stranu se do projektu zapojilo patnáct studentů kurzu německého jazyka na Univerzitě třetího věku a setkání využívali i k německé konverzaci. „Své mezigenerační aktivity zaměřili na školy v Liberci i německé Žitavě a Löbau. S českými i německými studenty diskutovali na aktuální témata, pomáhali v Německu při studiu českého jazyka, ale také společně vařili, malovali velikonoční vajíčka nebo pletli pomlázky. Přiblížili studentům své zážitky  v okupačním roce 1968,“ vzpomíná koordinátorka projektu za TUL Jitka Pacltová. Připomněla také, že ve spolupráci s organizací ESN (Erasmus Student Network) se konala řada úspěšných setkání seniorů a zahraničních studentů při Welcome Day (uvítacích dnech) na naší univerzitě. Studenti získali potřebné informace týkající se pobytu a studia v ČR. Posluchačky U3V je pak pozvaly na Czech Dinner – ochutnávku klasické české kuchyně. Mladí na oplátku navštívili studující U3V v hodinách anglického a německého jazyka, představili jim svou zemi, kulturu i gastronomii a pozvali je na ochutnávku domovské kuchyně při tzv. Country prezentacích.

 

Profesor Roland Schöne z Technické univerzity zdůraznil, že přes aktuální problémy dneška je potřebné, aby se vzdělávání seniorů a zkvalitňování mezigeneračních vztahů dostalo do popředí zájmů politiků. „Je nutné, aby se vztah k seniorům kvalitativně změnil, aby je mladá generace vnímala pozitivněji a abychom si vytvořili klima, ve kterém budeme schopni využívat své zkušenosti na mezinárodní platformě,“ řekl profesor Schöne. Ocenil přitom aktivity, které generace propojují a přispívají ke zkvalitnění mezigeneračních vztahů.  Jednou z těchto akcí byly „zprávy pamětníků“,  na kterých společně pracovali liberecké  seniorky a studenti  Podještědského gymnázia v rámci  česko-slovenské soutěže „Příběhy 20. Století“, ve kterých popisovaly události kolem srpna 1968 z osobního pohledu. „Studenti naše vyprávění nahráli, literárně zpracovali a doplnili dobovými fotografiemi z domácího archivu,“ říká Olga Porkertová, jejíž příběh se v soutěži obhájil třetí místo. Příběhy nyní slouží jako pracovní listy při hodináchdějepisu. Výukové materiály jsou volně ke stažení na metodickém portálu http://dum.rvp.cz/materialy/zpravy-svedku-casu.html

Přehled všech aktivit naleznete na společné webové stránce projektu www.bruecken-fuer-europa.eu/

Tyto všechny akce dokládají, že senioři studující na U3V TUL jsou velmi aktivní a otevření spolupráci s lidmi různých generací i národností. Po návratu z posledního čtyřdenního projektového setkání je nejvíce zajímalo, kdy bude další projekt,“ uzavřela Jitka Pacltová.

-koč-

 

Další články v rubrice

 

Za obsah textů zde publikovaných nesou odpovědnost jejich autoři, nikoliv redakce T-UNI.

 

 

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce