Život v Pekingu nezastaví zima ani smog

Získala stipendium čínské vlády a na podzim odjela spolu s dalšími dvěma libereckými studenty na univerzitu do Číny. Ve svém dalším příspěvku pro T-UNI se Renata Čuhlová rozhlíží po zimním Pekingu.

Do Pekingu dorazila zima a univerzitní kampus se proměňuje před očima. Zatímco ještě nedávno nám nad hlavami zářilo zlaté listí posvátného stromu ginkgo, který je tu na každém kroku, dnes už se většina studentů raduje ze zde méně obvyklých sněhových přeháněk. Ani mrazivé počasí ale Číňany neodrazuje od oblíbeného basketbalu a ping-pongu, venkovních posiloven nebo brzkého ranního cvičení taj-či a wushu v parku, které později večer nahradí klasické čínské tance.

I když je teplota okolo nuly, Číňané se sdružují na ulici a hrají karty, čínské šachy a mahjong. Dalšími tradičními činnostmi, na které v pekingských parcích s příjemnou atmosférou narazíte, je malování kaligrafie vodou na kostkovou dlažbu a pouštění pestrobarevných draků. Všechny tyto aktivity, včetně i takového boxování, jsou doménou starších lidí a zejména při sportovních výkonech lze obdivovat jejich vitalitu a pružnost.

To, jak Číňané dokáží relaxovat i v zalidněném a znečištěném velkoměstě, je celkem pěkná a inspirativní podívaná. Právě tyto dvě P-charakteristiky Population/People a Pollution uslyšíte z úst cizinců, kteří přijedou do Pekingu, jako nejčastější shrnutí jejich prvních dojmů z města.

Každé ráno proudí davy studentů stejným směrem do školy a pak zase na oběd, přičemž zkřížit jim cestu nebývá snadné. Také jejich tolerance pro dodržování velmi malých osobních prostorů může být někdy zneklidňující.

Součástí všedního života se pak rovněž stane sledování aktuální smogové situace a diskuze na toto téma. Mezi tipy k přežití ve městě plném smogu, které vydala čínská státní zpravodajská televizní stanice CCTV News, patří například pití horké vody, což je v Číně řešení téměř na vše.

Někdy se zdá, jako bych ani nebyla tak daleko od domova. Třeba když si na snídani pochutnám na „Made in Czech Republic“, které překvapivě objevím v místním supermarketu, když po internetu hovořím s přáteli, anebo když jsem ponořená do studia v knihovně. Takové chvíle ale netrvají příliš dlouho, protože cestou na nákupy do Wumartu míjím pouličního prodejce živých želv určených k pozdější konzumaci, při brouzdání na internetu zapomenu, že kvůli cenzuře se mi nenačte třeba Google, anebo pro registraci v knihovně musím absolvovat jiný postup, protože tady jsem liuxuesheng (zahraniční student).

K pozdravu z prosincového Pekingu přidávám další tip, jak přežít smog: „Usmívejte se a snažte se zůstat pozitivní.“

莱娜塔

Renata Čuhlová

studentka Ekonomické fakulty TUL

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce