Most mezi středními školami, podniky a univerzitou

Kulatý stůl 092.jpg
Zástupci firem (zde ČEZ) si odnesli plakety fakulty.

Fakulta mechatroniky, informatiky a mezioborových studií včera pořádala kulatý stůl. Ke společnému jednání pozvala zástupce firem a ředitele středních škol v regionu.

Fakulta představila zástupcům firem projekt partnerství, který má propojit univerzitu se středními školami i s praxí. Podniky a střední školy s fakultou již řadu let spolupracují, nyní tato spolupráce dostává jasnější rámec díky partnerské smlouvě, která tak může být odrazovým můstkem při rozšiřování spolupráce s dalšími školami a podniky.

„Dnešní setkání má vybudit vzájemné aktivity mezi školami a firmami. Ve firmách si v dnešní době už jasně uvědomují, že nemohou jen odchytávat ty nejlepší absolventy, ale že se musejí do motivace studentů, ale také do jejich vzdělávání zapojit aktivně a mnohem dříve. Partnerství s univerzitou je možností, jak studenty oslovit a seznámit se svým podnikem od chvíle, kdy nastoupí k nám do prvního ročníku,“ říká děkan Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL Zdeněk Plíva.

Partnerství dává podnikům mnoho příležitostí, jak se zapojit. Od prezentace na webu a akcích fakulty přes zadávání témat bakalářských a diplomových prací ze své praxe po například pořádání exkurzí ve svém podniku.

„Partnerská firma může také vyslat odborníka, který bude mít přednášku v rámci nějakého předmětu nebo může i převzít výuku celého předmětu. Podle ohlasů od kolegů víme, že v zahraničí tento model funguje ku oboustranné spokojenosti velmi dobře,“ řekl na úvod včerejšího kulatého stolu proděkan pro vnější vztahy fakulty Miloš Hernych.

Firma by tak studentům přímo ve výuce dávala zpětnou vazbu o tom, co je v praxi opravdu třeba aktuálně řešit, škola pak v ideálním případě zareaguje tak, že přizpůsobí studijní osnovy požadavkům praxe.

Partnerství firem a fakulty symbolicky stvrdilo předání čestných plaket. Převzali je zástupci ČEZ, a.s., Škoda Auto, a.s., Nadace Preciosa a in-tech Automotive Engineering.

Včerejší kulatý stůl měl být také krokem směrem ke zvýšení motivace studentů středních škol k dalšímu studiu technických oborů. Užší spolupráci mezi středními školami a fakultou stvrdili včera ředitelé několika škol v regionu a děkan fakulty Zdeněk Plíva podpisem partnerské smlouvy. Podepsali ji ředitelé Střední průmyslové školy strojní a elektrotechnické a Vyšší odborné školy v Liberci, Vyšší odborné školy a Střední průmyslové školy v Jičíně, Střední průmyslové školy v České Lípě, Vyšší odborné školy, Střední průmyslové školy a Střední odborné školy služeb a cestovního ruchu ve Varnsdorfu.

Ke kulatému stolu s tématem problematiky technického vzdělávání zasedlo včera na naší univerzitě na 55 účastníků. Kromě již zmíněných firem se zúčastnili také zástupci firem Elitronic, CUBE CZ ad., přijeli také hosté z VÚTS, TOS Varnsdorf a Svazu průmyslu a dopravy ČR. Pozvání přijali také ředitelé dalších středních škol v regionu.

Radek Pirkl