ROZHOVOR. Česká republika má jediného stavitele mrakodrapů – Evu Le Peutrec. Staví a navrhuje je v Číně, kam odletěla jako čerstvá absolventka naší fakulty umění a architektury před jedenácti lety. Dnes má na svém kontě už tolik realizovaných staveb, že by mohla odejít do zaslouženého důchodu mezi architektonickou elitu.
Tvůrců mrakodrapů moc není, dala by se tato úzce specializovaná skupina srovnat se středověkými staviteli gotických chrámů?
Mrakodrapy jsou skutečně „katedrály“ 21. století a stejně jako katolická církev v době gotiky na nich demonstrovala svoji moc, tak i pro současné ekonomické velmoci jsou mrakodrapy symbolem bohatství, technologie a ekonomicko-politické síly.
Jejich designéři tvoří velmi úzkou „sektu“ mezi architekty. Jsme takoví „templáři“ třetího tisíciletí.
Moje pozice je navíc unikátní. Mrakodrap v naprosté většině případů navrhuje tým lidí, ne pouze jeden architekt, který by byl zodpovědný za celý design. Neznám nikoho, kdo měl podobné štěstí jako já, aby se stal hlavním designérem na tolika výškových budovách.
Pracujete dnes sama na sebe, je to ve vašem oboru výhodnější i vzhledem ke konkurenci a s ní spojeným kopírováním nápadů ve velkých architektonických kancelářích?
I když pracuji sama na sebe neznamená to, že sedím zavřená ve své kanceláři a šuchtím si tam mrakodrap. U velkých zakázek musím být na blízku zákazníkovi, to znamená letět za ním často 10.000 km a pracovat u něho. Jelikož se živím jako odborný konzultant, najímají si mne často architektonické firmy, které zakázku seženou. A tam právě dochází k onomu kopírování. Často však kopírují i moje starší projekty jako například hotel Lamborghini a další. Je to úsměvné a frustrující zároveň. Ke kopírování nedochází ale zdaleka pouze v Číně.
Má slovo ženy v Číně mezi kolegy stejnou váhu jako slovo muže? Setkáváte se s diskriminací žen ve svém oboru?
V Číně jsem se nesetkala s žádnou diskriminací vůči ženám ať už v negativním, či pozitivním slova smyslu. Přijde mi, že nikdo v současné době na východě Číny neřeší, jakého jste pohlaví. Podstatná je vaše práce, váš přínos firmě.
Tak jsem se dostala i k navrhování mrakodrapů a ostatních velkých zakázek. Pokud je vaše práce dlouhodobě kvalitnější než projekty vašich šedesátiletých amerických kolegů, kteří jsou na vrcholu kariéry, klient si vybere vás jako hlavního architekta projektu.
Dalo vám studium architektury v Liberci něco, co vám zvlášť pomohlo v práci a co ještě i dnes zpětně oceňujete?
Za jednu z hlavních předností studia na FA TUL považuji, že nebylo odtržené od praxe. Vyučující jsou převážně odborníci z praxe. Tato koncepce výuky je v České republice stále velmi vzácná, považuji ji však za nejlepší možné řešení. V Liberci se povedlo vytvořit platformu, kde profesionálové z různých oborů předávají své zkušenosti studentům.
Po čtvrtém ročníku navíc každý musí absolvovat roční praxi v architektonické kanceláři, což vás dokonale seznámí se všemi úskalími tohoto oboru, a zároveň zajistí potřebné zkušenosti při ukončení magisterského studia.
Navíc výborná úroveň ateliérů vás donutí analyticky myslet, což je mnohem důležitější než biflování se různých typologií staveb.
S jakými materiály a prvky jako architektka ráda pracujete a proč?
Při své práci na mrakodrapech jsem si oblíbila ocelovou konstrukci, která dovoluje větší rozpony a dává architektovi větší svobodu. Díky ní jsem v roce 2008 navrhla v Číně první mrakodrap (348 m vysoký), jehož plášť tvořila zborcená plocha. I nosná konstrukce se svým systémem razantně lišila od ostatních tradičních návrhů. V té době něco nevídaného.
Na malých projektech rodinných vil mám ráda naopak beton, sklo. Nemyslím, že působí studeně, ve spojení se dřevem je to ideální kombinace.
U vysokých budov je důležitá otázka seismiky. Míváte obavy, jestli vaše stavby přečkaly zemětřesení?
Pokud se na východním pobřeží Číny vyskytne zemětřesení, jedná se pouze o slabé záchvěvy, které nemá na statiku zdejších staveb vpodstatě vliv. Větší vliv to má na lidi, které to značně vyděsí. V přízemí nic zvláštního nezaznamenáte, avšak pracujete-li v mrakodrapu ve dvacátém patře, rozhýbou se žaluzie na oknech a zamotá se vám hlava.
Jediná rada zní: evakuovat. Nesmíte však zazmatkovat a použít výtah, stejně jako většina mých čínských kolegů-architektů. Po evakuaci už vás zpět do práce nikdo nedostane, jste vyděšení a pobledlí. Zajděte s kolegy na skleničku a domů jeďte místo metra raději lodí.
Co je nebo čím by podle vás měla být architektura?
Architektura je všechno kolem nás, je to něco co nás pernamentně obklopuje a formuje. Každý někde bydlíme, chodíme do školy nebo do práce. Bohužel je často špatná, což má samozřejmě na nás velký vliv. Pokud zlepšíme prostředí, ve kterém se pohybujeme, zlepšíme tím celý svůj život.
Děkuji za rozhovor.
Eva Le Peutrec (35) Studovala Fakultu umění a architektury TUL. Po promoci si našla přes inzerát na internetu práci v architektonické kanceláři v Číně. Neztratila se – v Číně navrhla již více jak 20 mrakodrapů, multifunkční centra nebo například město pro milion obyvatel. Dnes pracuje jako nezávislý odborný konzultant. Žije s manželem a synem v Nové Kaledonii. Svůj příběh shrnula také pro konferenci TEDxPrague Women 2015. |
Radek Pirkl
Naši absolventi na našem webu
Lidem, kteří na TULce studovali a dokázali se ve svém oboru prosadit ve světě, věnujeme únorové číslo tištěného univerzitního časopisu T-UNI 360. Najdete ho na svých fakultách, v prostoru před menzou nebo před univerzitní aulou budovy G. V PDF verzi je k přečtení také v archivu zpravodaje T-UNI. Rozhovory s některými absolventy napříč fakultami budeme pravidelně uveřejňovat zde v online verzi.
Věděli jste, že u nás studovali: zakladatel nakladatelství Grada Publishing Roman Sviták, generální ředitel McDonald´s ve čtyřech zemích Radek Janalík, skikrosový král Tomáš Kraus či spisovatel, dramatik a performer Jaroslav Rudiš, mimo jiné autor trilogie Alois Nebel? Seznamte se s našimi bývalými studenty v sekci Absolventi na webových stránkách univerzity (záložka je na homepage www.tul.cz vpravo dole).
Další články v rubrice
Novým děkanem ekonomické fakulty bude Marek Skála
Akademický senát Ekonomické fakulty TUL zvolil na svém pondělním zasedání Ing. Mgr. Marka Skálu, Ph.D., kandidátem na děkana pro příští volební období. Rektor souhlasí se jmenováním, nový děkan tak povede fakultu v letech 2025–2028.
Novoroční slovo rektora
Vážené kolegyně, vážené studentky, milí kolegové, milí studenti, zvládli jsme toho v tom uplynulém roce mnoho a jsme jako univerzita zas o velký kus dál.
Fotbalisty na střídačce zahřeje chytrý návlek s nanovrstvou a powerbankou
Zimu na střídačce zná každý fotbalista od okresních soutěží až po Premier League. Tělo, hlavu a ruce ochráníte před chladem vrstvami, ale kopačky nejsou žádné zimní boty, a tak jsou chodidla a kotníky v chladných dnech brzy úplně ledové. Řešení...