Máte skvělou šanci studovat v Číně

Na Velké čínské zdi.jpg
Na Velké čínské zdi. Loni vyrazila za studiem na Dálný východ Renata Čuhlová z ekonomky.

Výběrové řízení na roční studijní pobyt v Číně – VLÁDNÍ STIPENDIA ČÍNA 2017/18 – vyhlašuje Zahraniční oddělení TUL. Přihlášky je možné podávat do 1. listopadu 2016. „Stipendia pokrývají veškeré pobytové náklady. Uchazeč si hradí cestu a pojištění,“ upřesňuje Ivana Pekařová ze zahraničního oddělení.

Pro přihlášení do výběrového řízení je nutné dodat výpis známek za předchozí rok potvrzený studijním oddělením a motivační dopis/výzkumný záměr v angličtině. Podklady a dotazy směřujte na e-mailovou adresu: international@tul.cz.

S vládním stipendiem v Číně byli v loňském roce dva studenti z ekonomické fakulty a jeden student fakulty strojní a v současné době studují s vládním stipendiem tři studenti  fakulty textilní. „Vládní stipendia jsou dedikována na velmi kvalitní čínské školy, pobyt v Číně umožňuje velmi unikátní interkulturní zkušenosti,“ zdůrazňuje Ivana Pekařová. Dodala, že letos u nás na fakultě textilní studují tři doktorandi z Číny a letos v létě zde bylo deset čínských studentů na letní škole.

„Oproti jiným velkoměstům působí Peking bezpečně. Moje univerzita se navíc nachází v oblasti, kde je jeden univerzitní kampus vedle druhého, a je to tedy velmi studentské místo. Přestože se jedná zároveň o hlavní město a cizinců zde není málo, i tak je zde evropský vzhled vnímán celkem exoticky. Spolu s ostatními zahraničními studenty chodím na hodiny čínštiny, takže se velmi pomalu začínám alespoň částečně orientovat ve změti znaků a těžko napodobitelných tónů,“ psala loni touto dobou studentka Renata Čuhlová, která díky stipendiu čínské vlády vyrazila na rok na University of Science and Technology Beijing.

„První dojem bývá vždy důležitý, zvláště pak v cizí zemi s odlišnou kulturou. Ten můj z Číny je velmi pozitivní a těším se, co další měsíce v Pekingu přinesou,“ zakončila své první postřehy doktorandka ekonomické fakulty. Její příspěvek čtěte zde.

Čína projevuje zájem o spolupráci s naší univerzitou již delší dobu. V roce 2004 podepsala naše fakulta textilní smlouvu o spolupráci s prestižní čínskou univerzitou Xi´an Polytechnic University, kterou jsme vloni smluvně rozšířili na celou univerzitu. Smlouva se týká také výměny akademických pracovníků, užší spolupráce v oblasti vědy a výzkumu a společných studijních, zejména doktorských, programů. Vloni v dubnu vystoupil na konferenci v čínském městě Changshe profesor Miroslav Černík. Čínští odborníci tam projevili velký zájem o výsledky našeho výzkumu, konkrétně o aplikace nanočástic železa v procesu čištění podzemních vod.

Podle děkanky fakulty textilní Jany Drašarové mají zástupci čínských univerzit zájem také o realizaci společných projektů, zejména v oblasti vývoje materiálových aplikací v textilním průmyslu. Reálnou je podle ní i příprava společných doktorských, případně magisterských studijních programů.

Podle profesora Jiřího Militkého z FT TUL se postupně prohlubuje spolupráce naší fakulty textilní s čínskými podniky i univerzitami. Jedním z center spolupráce je Textilní univerzita ve Wuhanu. S touto druhou největší textilní univerzitou na světě spolupracuje liberecká univerzita již třetím rokem. Krátce na ní Jiří Militký také přednášel. Univerzita ve Wuhanu v roce 2014 také poctila profesora Luboše Hese z FT TUL udělením titulu řádného profesora této univerzity.

-red-

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

IMG_5907-2.jpg

Významnou pražskou památku už čistí světlo

Oči tisíců turistů se už nemusejí dívat na nevzhledný zelený biofilm vrostlý do zdiva Malostranské mostecké věže Karlova mostu na levém břehu Vltavy. Zdivo prošlo v zasažených místech důkladnou očistou a dál už se bude čistit samo. Díky slunečním...

25. 3. 2024 | Věda a výzkum | 385