Přednášky zahraničních hostů: smart materiály a sketchometry

François Pigache.jpg
Zajímají ho velké možnosti v malých rozměrech. François Pigache

François Pigache z Institut National Polytechnique de Toulouse dnes představil studentům fakulty mechatroniky svůj výzkum v oblasti inteligentních materiálů a piezomotorů. V pondělí 10. října přijede Carsten Miller z Univerzity v Bayreuthu, aby představil software sketchometry.

 

Inteligentní materiály z pohledu polytechniky v Toulouse

François Pigache je předním odborníkem v oblasti piezoelektrických materiálů a jejich aplikací v piezomotorech a dalších elektromechanických systémech.

Pracuje na Institut National Polytechnique de Toulouse (INP), který je zastřešující organizací sedmi škol působících ve francouzském regionu Střední Pyreneje. Pod INP patří také Ecole Nationale Supérieure d’Electrotechnique, d’Electronique, d’Informatique, d’Hydraulique et des Télécommunications a její Laboratoř plazmy a konverze energie (LAPLACE), která je kmenovým pracovištěm docenta Pigache.

Na dnešní přednášce představil studentům rozsáhlé pole výzkumných zaměření své laboratoře. Spolu s dalšími šesti kolegy se zabývají výzkumem v oblasti kapalinových motorů a plazmových trysek, optimalizace konstrukce elektromotorů či výzkumem změn tvaru a charakteristik křídel a klapek letadel při použití slitin kovů s tvarovou pamětí. „Pro všechna tato výzkumná zaměření jsou klíčové inteligentní materiály,“ uvedl François Pigache. Pokračoval výčtem inteligentních materiálů, přičemž vždy charakterizoval výhody i nevýhody těchto materiálů a především jejich možné využití pro vyvolání nebo udržení mechanického pohybu.

Hovořil o slitinách kovů s tvarovou pamětí (Shape Memory Alloys, SMA), magnetostrikčních materiálech či ferromagnetických kapalinách.

„S magnetickými kapalinami dosáhnete velmi efektních výsledků. Ale stále je to jenom kapalina. Nedokáže tedy přenášet velké síly a je pro mechanický pohyb zatím prakticky nepoužitelná,“ řekl François Pigache. Mnohem zajímavějších výsledků lze, jak demonstroval dále, dosáhnout s MR či ER kapalinami (magneto/electrorhelogical fluids), které v elektromagnetickém poli mění svou viskozitu.

Z inteligentních materiálů se François Pigache zaměřil především na piezoelektrickou keramiku a její aplikaci v piezomotorech.

Na mnohých projektech, které docent Pigache dnes našim studentům představil, spolupracuje laboratoř LAPLACE s francouzským automobilovým, leteckým i kosmickým průmyslem, které mají v Toulouse svá významná centra. K výzkumu přizval společně s profesorem Jaroslavem Noskem z fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií i české studenty. Obě univerzitní pracoviště mají uzavřenu smlouvu v rámci programu Erasmus+ o výměně studentů a pedagogů na studijní pobyty a stáže.

Interaktivní geometrie z Bayreuthu

Příští týden uvítáme na naší univerzitě dalšího odborníka ze zahraničí. V pondělí 10. října přijede na pozvání katedry matematiky a didaktiky matematiky FP TUL Carsten Miller z Univerzity v Bayreuthu a z Výzkumného centra pro vzdělávání pomocí mobilní technologie s digitálními médii a představí interaktivní dynamický geometrický software sketchometry, na jehož vývoji se podílel.

Novinka dokáže na chytrých tabulích, displejích kapesních kalkulátorů, tabletů či smartphonů konvertovat rukou vytvořené objekty do geometrických konstrukcí, které mohou být dále modifikovány. Software, který je skvělou pomůcku pro výuku matematiky či geometrie, představí doktor Miller od 14.45 hodin v posluchárně G 302. Ukázku práce s novým softwarem sketchometry můžete zhlédnout zde.

Radek Pirkl

Další články v rubrice

IMG_5907-2.jpg

Významnou pražskou památku už čistí světlo

Oči tisíců turistů se už nemusejí dívat na nevzhledný zelený biofilm vrostlý do zdiva Malostranské mostecké věže Karlova mostu na levém břehu Vltavy. Zdivo prošlo v zasažených místech důkladnou očistou a dál už se bude čistit samo. Díky slunečním...

25. 3. 2024 | Věda a výzkum | 395

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce