Nové zařízení na odstraňování námrazy vyvíjí naše univerzita

Nové zařízení na odstraňování námrazy vyvíjí naše univerzita
V současné době se námraza odstraňuje pilníkem
Nové zařízení na účinné a především rychlé odstraňování námrazy z trolejového vedení vyvíjí naše  univerzita v rámci společného projektu s dopravními podniky v Liberci a Ústí nad Labem. Nové zařízení nahradí stávající ekologicky nešetrné chemické a energeticky náročné tepelné způsoby odmrazování. 
 
Námraza často ohrožuje provoz tramvají a trolejbusů, před dvěma lety dokonce na více než den zastavila i vlaky  v Praze, Brně či Olomouci. Problém se zvětšuje s tím, jak dopravci obnovují vozový park. Nové tramvaje a trolejbusy mají více sofistikované techniky, která usnadní práci, ale pokud vůz vjede na místo, kde ledová krusta omezuje přenos energie, vše se zkomplikuje. „Trolejbus vyhodnotí, že tam není žádné napětí, neodebírá žádný proud a automaticky se zastaví. Musíme včas zareagovat a před námrazou provést chemické ošetření trolejových vodičů,“ říká  provozně-technický ředitel Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce nad Nisou Ludvík Lavička.
 
Pokud se ale už  na vedení námraza objeví, je třeba trakční vedení vypnout a led z něj  ručně oklepávat nebo dokonce strhávat pilníky a to trvá dost dlouho. Servisní vůz jede krokem a doprava je prakticky paralyzována. "My chceme proti ledu postavit zařízení, které využije mechanické vícesměrové vibrace. Servisní vozidlo by pak mohlo jet až dvacetikilometrovou rychlostí. Mobilní zařízení budeme ověřovat na dvouvodičové trolejbusové a jednovodičové tramvajové trakci na vytipovaných trolejbusech a tramvajích. Důležité bude testování v depech na zkušebních úsecích vedení ," řekl vedoucí projektu Aleš Richter z fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií.
 
Liberecký dopravní podnik předpokládá že novým zařízením vybaví  servisní tramvaje. Ty slouží při slabší námraze již nyní – jezdí po tratích a led z vedení strhávají. Musí ale často jezdit nepřetržitě, aby trakční vedení nenamrzlo znovu. Riziková je noc, kdy se provoz zastaví.  "V minulosti jsme museli například nasadit přes noc do provozu dvě tramvaje, aby udržely troleje nenamrzlé. Najezdily tehdy 1700 kilometrů,“ poznamenal Ludvík Lavička.
 
Výzkumný projekt ale potrvá tři roky. Tým profesora Richtera chce začít testovat novou technologii v průběhu příští zimy. Autoři si potom chtějí nechat zařízení patentovat.
 
-koč-
foto Radek Petrášek, ČTK

Další články v rubrice

Šaty se vrací do oběhu jako ramínko na šaty. Roman Knížek (vlevo) a Pavel Hendrichovský představují ramínko vyrobené z textilního recyklátu.

Pomůžeme světu zbavit se tun textilního odpadu

Recyklace textilu už nemůže být jednodušší. Celou bundu, kalhoty nebo tričko z bavlny i veškerých syntetických materiálů včetně zipů, knoflíků a druků rozemelete na co nejmenší částečky, směs zalijete pryskyřicí a vylisujete z ní pevnou desku. Tu...

8. 11. 2023 | Věda a výzkum | 868

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce