Za nanovlákny na University of Alabama

Doktorandi KNT na UAB (2).jpg
V plném nasazení v laboratoři.

Čtveřice doktorandů z katedry netkaných textilií a nanovlákenných materiálů pracuje od jara na svém výzkumu v laboratořích Dr. Stanishevského v americkém Birminghamu, kam odcestovala díky programu Erasmus+. Ke konci pobytu poslali studenti do T-UNI resumé své cesty.

Koncem dubna jsme odcestovali do Spojených států amerických, kde se naším domovem až do poloviny července stala University of Alabama at Birmingham (UAB). Zde probíhá dlouhodobá spolupráce ve výzkumu nanovlákenných materiálů s místní laboratoří vedenou Dr. Andreiem Stanishevským. Jsme první skupinou z TUL, jež vycestovala na toto prestižní pracoviště jako protiváha proti americkým studentským teamům, které se každoročně účastní výzkumů na katedře netkaných textilií a nanovlákenných materiálů fakulty textilní (KNT) a jejichž výstupy jsou pravidelně přetaveny do impaktovaných publikací v odborných amerických časopisech.

Naše skupina se skládá ze čtyř doktorandů katedry: Tomáš Kalous, Radek Jirkovec, Jana Hlavatá a Stanislav Nevyhoštěný. Tomáš se věnuje studiu AC elektrického zvlákňování, Radek biotisku, Jana odstředivému zvlákňování a Stanislav výrobě nanovlákenných kompozitních materiálů. Na univerzitě trávíme většinu pracovních dnů. Obvyklá pracovní doba je zde od 9 do 17 hodin. Standardem jsou pro nás mítinky – konzultace s Dr. Stanishevským týkající se pokroků v našich experimentech, které zde provádíme.

Naším pracovištěm se stala budova Campbell Hall, kde sídlí katedry fyziky, matematiky a počítačových věd. Tým Dr. Stanishevského zde má laboratoř pro výrobu nanomateriálů, jež je svými rozměry skromnější než laboratoře KNT. Její výbava je ovšem velice dobrá a umožňuje provádět experimenty s různými variantami výroby nanovlákenných materiálů.

Místní vzdělávací instituce je pro studenta TUL něco neuvěřitelného. Jedná se prakticky o město ve městě, které má vlastní policii, hasičskou jednotku, sadu špičkových nemocničních zařízení nebo cca dvacet několikapodlažních parkovišť. Pěší přesun z jednoho okraje na druhý zabere přibližně 30 minut. Všechny univerzitní budovy jsou sjednoceny stejnou fasádou v cihlovém stylu a jejich okolí je perfektně upraveno.

Jako ubytování jsme zvolili levnou a dostupnou variantu – University Heights Apartments. Jedná se o místo, které dostatečně poslouží k umytí a složení hlavy na noc. Jako kontrast ke všem neduhům našeho příbytku poskytuje tento ubytovací areál alespoň volně přístupný a překvapivě čistý venkovní bazén, který často a s radostí využíváme.

Snídaně a večeře zvládáme v domácím prostředí (zásobováni německým řetězcem Aldi nebo americkým Walmartem). Z laboratoře vyrážíme na obědy pro místní obyvatele nevídaným způsobem, a to chůzí. Tato bipedální varianta přesunu je zde krajně nepopulární a dosti výjimečná. Převažují zde fastfoodové řetězce nabízející klasické "jižní" pochutiny a všechny (nejčastěji kuře) smažené v oleji.

Město Birmingham samotné je rozlehlé a vyčnívá z něj několik mrakodrapů. Jde o třetí nejnebezpečnější město v USA (neplatí pro univerzitní část, tam je tomu naopak) a jednu z kapitol Jižanského bankovního sektoru.

Díky družbám z let minulých využíváme nadstandardních přátelských vztahů se současnými i minulými studenty Dr. Stanishevského, a nevyhýbáme se tak různým aktivitám jako jsou: zahradní bazénové párty, různé výlety, návštěva střelnice, návštěva kina a další (ne)společenské akce. Krom toho podnikáme i soukromé výlety do bližšího i vzdálenějšího okolí. Měli jsme tak možnost navštívit Atlantu s jejím obrovským akváriem a honorárním konzulárním úřadem pro ČR, konkurenční University of Alabama v Tuscaloose či botanickou zahradu v Birminghamu. Nevyhýbáme se ani pobytům v přírodě, které naopak v městském shonu vyhledáváme, a zavítali jsme proto do národního parku Talladega, parku Moss Rock Preserve nebo jsme využili možnosti koupání u jezera Lurleene.

Tomáš Kalous, Radek Jirkovec, Jana Hlavatá a Stanislav Nevyhoštěný

doktorandi KNT FT TUL, toho času na UAB v USA