»Co je nano, si myslí, že ví každý, ale skutečná odbornost je v této knize,« řekl o publikaci, která je v českém kontextu ojedinělá, člen hodnotícího výboru profesor Karel Rohlena. Cenu si včera na zámku v Lužanech převzal profesor David Lukáš s částí svého kolektivu spoluautorů.
Cílem knihy Nanovlákna s podtitulem Teorie, technologie a použití, která vyšla v polovině roku 2023 v nakladatelství Academia, je nabídnout přírodovědně, technicky a technologicky zaměřeným čtenářům ucelený text popisující teorii tvorby nanovláken, a to s důrazem na hydrodynamické nestability, technologie jejich výroby, s přihlédnutím zejména k elektrickému zvlákňování, a oblasti jejich využití, především ve zdravotnictví. Nechybí ani ekonomická a filozofická reflexe.
Podle hlavního editora profesora Davida Lukáše z Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL, je publikace Nanovlákna určena především studentům, akademikům a vědeckým pracovníkům, ale jsou v ní i kapitoly přístupné veřejnosti: například historický úvod nebo etická reflexe.
„V tomto pojetí je pro česky mluvící odbornou veřejnost takováto publikace o nanovláknech ojedinělá,“ říká prof. et prof. David Lukáš o díle, které jako hlavní autor a editor vedl.
„Publikace uzrávala více jak deset let,“ dodává David Lukáš, který se tvorbou, charakteristikou a aplikací nanovláken profesně zabývá už více jak 30 let. Dlouhá léta jako vedoucí katedry netkaných textilií a nanovlákenných materiálů Fakulty textilní TUL, poslední roky jako zakladatel studijního programu bioinženýrství na katedře chemie Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL, kde se dále věnuje teorii, technologii a aplikacím nanovlákenných materiálů vytvořených především technologií AC spinningu pro biologická a lékařská použití. Je také autorem desítek českých i evropských patentů v této oblasti.
Multidisciplinární kolektiv autorů pod vedením profesora Lukáše tvořili: MUDr. Ladislav Dzan, Ph.D., MDDr. Štěpánka Dzanová, RNDr. Věra Hedvičáková, Ph.D., doc. Ing. Věra Jenčová, Ph.D., doc. Ing. Eva Kuželová Košťáková, Ph.D., Ing. Maxim Lisnenko, Ing. David Svoboda, Mgr. Michal Trčka, Ph.D., a doc. Ing. Jan Valtera, Ph.D.
Profesor Karel Rohlena jako člen Výboru sekce pro vědeckou a odbornou literaturu Nadace Českého literárního fondu při slavnostním předávání Cen Josefa Hlávky mimo jiné uvedl, že na knize si on osobně cení různorodosti oborů, které kniha o nanovláknech pokrývá, a uvedl, že je to vůbec první kniha navržená na toto ocenění, která má vysoký aplikační potenciál a představuje relativně novy obor, jenž je třeba představovat dál.
„Co je nano, si myslí, že ví každý, ale skutečná odbornost je v této knize,“ poznamenal včera na zámku v Lužanech profesor Rohlena.
Cena Josefa Hlávky za vědeckou literaturu |
Radek Pirkl
foto: archiv kolektivu autorů publikace Nanovlákna
Další články v rubrice
Medipol hledá nové materiály pro regeneraci kůže i kontaktní čočky. Jsme součástí tohoto prestižního projektu
Biodegradabilní vlákna bource morušového mohou v blízké budoucnosti pomoci hojit kožní rány. I to je jeden ze směrů výzkumu, kterým se ubírá prestižní mezinárodní projekt Medipol a jehož je TUL součástí. Podstatou projektu je nalezení nových...
Až na dřeň měření barev. O knihu z Fakulty textilní TUL je ve světě zájem
Velký zájem ve světě provází knihu „Colorimetry in Textile Industry“ od Michala Vika a Martiny Vikové z Fakulty textilní TUL. Před několika dny vyšlo v Itálii již druhé vydání této odborné práce. Kniha už vyšla ve třech jazycích a vydání v dalších...
Pečivo v něm vydrží pět až devět dní jako čerstvé
Každodenní otázka: ještě to jíst, nebo už vyhodit? Rohlíky po dvou dnech už moc k zakousnutí nelákají, ale vyhodit je se nám nechce. Pytlík na pečivo s nanomembránou prodlužuje dobu, kdy si pečivo zachovává svou čerstvost, o několik dní.