Vědec a doktorand Ondřej Havelka byl vybrán do mezinárodního panelu hodnotitelů Evropské asociace pro zajišťování kvality ve vysokoškolském vzdělávání (ENQA). Ta se zabývá kvalitou a rozvojem vzdělávání na vysokých školách v 53 evropských i mimoevropských zemích.
„Toho, že jsem dostal možnost působit pro ENQA, si moc vážím. Do panelu se vybírá velmi selektivním způsobem," říká Ondřej Havelka.
ENQA se již více než dvacet let věnuje zajišťování kvality vysokých škol a sdružuje národní instituce z evropských i mimoevropských zemí, které se touto činností zabývají. Pro udržení vysoké úrovně kvality využívá asociace odborné hodnotitele. Mezi ně nyní patří i Ondřej Havelka, který má zkušenosti nejen s českými akreditacemi, ale také s institucionálními evaluacemi ze Slovenska a Portugalska.
„Vysoké školy v každé zemi mají své specifické rysy, které ovlivňují jejich fungování. Často vycházejí z externích vlivů, jako je národní politika, kvůli čemuž nelze aplikovat jednotná kritéria na každou instituci bez ohledu na konkrétní podmínky. Dalším faktorem jsou vnitřní vlivy, které mohou být historického charakteru nebo spojené s personálním zajištěním. Přesto je nezbytné zajistit, aby vědecká činnost, výuka a třetí role těchto institucí dosahovaly co nejvyšší úrovně. V oblasti výuky je kromě kvality důležité zajistit také srovnatelnost stupňů vzdělávání napříč Evropou,“ říká Ondřej Havelka z TUL.
Jednou z úloh ENQA je podporovat národní akreditační asociace v tvorbě aparátu, který kvalitu vysokých škol dokáže udržovat a postupně zlepšovat. „Jedním z prvků takového aparátu v České republice jsou institucionální akreditace. TUL nedávno získala institucionální akreditaci pro tři oblasti vzdělávání: technologie a materiály, informatiku a strojírenství a částečně ekonomické obory. Díky tomu přejde víc pravomocí i zodpovědnosti na stranu univerzity a Radu pro vnitřní hodnocení TUL,“ dodává Ondřej Havelka.
O tom, že TUL získala institucionální akreditaci pro tři oblasti vzdělávání, jsme psali.
ad
Další články v rubrice
Proč se nebát umělé inteligence? Kniha se stopou z TUL, jež boří mýty
Pokud máte stále strach z AI, možná vám jej pomůže zahnat kniha Proč se nebát umělé inteligence? Spolu s odborníky na jednotlivé oblasti AI se na knize editorsky i autorsky podílel Michal Trčka z Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL.
»Havel nám stále chybí«
Čtyři tisíce dní byl Ladislav Špaček jedním z nejbližších lidí prezidenta Václava Havla. Z pozice prezidentova tiskového mluvčího nechyběl u klíčových rozhodnutí i podpisů smluv, jako první věděl o Havlových těžkých zdravotních stavech nebo o...
Tvůrci univerzitní formule slavili úspěšnou sezónu a vyhlížejí novou
Tisíce hodin práce, přemýšlení a testování se vyplatily. Univerzitní tým FS TUL Racing přivezl se svým letošním monopostem, v pořadí už šestým, z mezinárodních závodů Formula Student East v Maďarsku a Polsku historicky největší úspěchy.