Studentské koleje v centru? Vize našeho absolventa bodovala v soutěži diplomových prací

cYFdUIBhIHN5HX938Lh1G-3-1180x0-4.jpg
Jeden z navržených objektů oceněné diplomové práce Tobiáše Hrabce Studentské bydlení a HUB v Liberci. Pohled od budovy bývalé automobilky RAF na piazzetu. Vizualizace: Tobiáš Hrabec

Studentské koleje v libereckém dolním centru, které oživí mladou energií město a navíc pozvednou urbanisticky zanedbané území. S touto myšlenkou pracoval absolvent Fakulty umění a architektury TUL (FUA) Tobiáš Hrabec v návrhu dostavby ulic Široká a Barvířská. Svojí vizí zaujal porotu 22. ročníku soutěžní přehlídky diplomových prací pořádané Českou komorou architektů. Získal 3. místo.

Tobiáš se prosadil mezi konkurencí 86 diplomantů. „Vadila mi neutěšenost celého okolí Papírového náměstí. Často jsem pendloval po přilehlých klubech a hospodách a prázdnota toho místa působila smutně. Bylo mi také líto, že se v centru moc neprojevuje fakt, že je Liberec univerzitní město. Studenti v něm nejsou moc vidět. Je to dáno i tím, že Harcovské koleje jsou v okrajové čtvrti,“ popsal Tobiáš Hrabec pohnutky, jež jej vedly k promýšlení projektu „Studentské bydlení a HUB v Liberci“.

Pod vedením pedagoga FUA Radka Suchánka vznikl obytný soubor, který podle porotců dosahuje „vysoké kvality zamýšleného provedení“. Na půdoryse jedné z prvních libereckých automobilek vyrůstá nová mikročtvrť. Práce hledá vhodné typologie a formy pro studentské bydlení a provozy jako je stravování, pracovní prostory nebo byty pro absolventy a učitele. Promýšlí urbanistické doplnění lokality mezi ulicemi Široká a Barvířská.

Nemá jít o nahrazení stávajících Harcovských kolejí. Spíš jejich doplnění s výhodami, které střed města nabízí. „Přijde mi jako dobrý nápad, aby se město snažilo stavět v centru bydlení pro mladé lidi. Hodně studentů volí namísto kolejí bydlení v pronajatých bytech. Více mladých lidí by přineslo do centra energii,“ míní Tobiáš, jenž nyní pracuje v architektonické kanceláři Mjölk.

Porotci mimo jiné poukázali na to, že navržený celek „má potenciál čitelnosti i mimo univerzitní prostor.“ Oceněný projekt získal finanční odměnu ve výši 20 000 Kč. Tobiášova diplomová práce obdržela rovněž Cenu hejtmana Libereckého kraje.

„Na práci je skvělé, že pracuje i se starými vrstvami města moderně. I když člověk chodí po ulici, která má historický charakter, tak je vlastně v soudobém městě. Navíc pracuje s environmentálním kontextem ve smyslu hustoty a dobré dostupnosti. Ilustruje názor současné generace nerozvíjet města po obvodech, ale ve středu,“ uvedl vedoucí práce Radek Suchánek.

Práce Tobiáše Hrabce získala ocenění v době, kdy Město Liberec oficiálně zahájilo mezinárodní architektonickou soutěž na budoucí podobu Papírového náměstí. Formou takzvaného soutěžního dialogu organizátoři oslovili 65 ateliérů. O vítězném návrhu proměny čtvrť „Papírák“ rozhodne závislá a nezávislá porota letos v září.

Podle šéfa Kanceláře architektury města Liberce Jiřího Janďourka, jenž je rovněž pedagogem FUA, jde o šanci,  jak území Papírového náměstí proměnit v moderní čtvrť. Čtvrť se má stát reprezentativní ukázkou toho, jak lze podobné lokality v centru revitalizovat. Cílem je vytvořit území, které se integruje do života města a bude vyhledávanou adresou pro život, podnikání, zábavu i přemýšlení. „Rádi bychom rozvoj této jedinečné části města nasměrovali ke kulturně kreativní čtvrti, k principům uhlíkově neutrální čtvrti, a města krátkých vzdáleností,“ řekl Jiří Janďourek pro zpravodajský web města Liberce.

Adam Pluhař

KORONAVIRUS – OPATŘENÍ A NAŘÍZENÍ

Vedení školy aktualizuje opatření a nařízení v souvislosti s pandemií koronaviru. AKTUÁLNÍ INFORMACE

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce