Rektor TUL udělil pamětní medaile

Akademická obec Technické univerzity v Liberci si na svém dnešním slavnostním shromáždění připomněla významná listopadová výročí spojená s hrdinstvím českých studentů.  U příležitosti sedmdesátého výročí studentských událostí 17. listopadu 1939 a dvacátého výročí nekompromisního vystoupení studentů dne 17. listopadu 1989 se rozhodlo vedení univerzity ocenit vybrané osobnosti, které přispěly k rozvoji vysokého školství v Liberci. Rektor Vojtěch Konopa jim předal bronzové, stříbrné a zlaté pamětní medaile.

Bronzovou medailí byl oceněn profesor Jan Nouza, CSc. na návrh děkana Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL a na doporučení Vědecké rady TUL za dlouhodobě dosahované mimořádné pracovní výsledky a podíl na rozvoji oboru umělé inteligence v České republice.

 Profesor Nouza pracuje na TUL od roku 1987. Je proděkanem FM TUL a zakladatelem Ústavu informačních technologií a elektroniky na této fakultě. Vybudoval významný výzkumný směr zaměřený na počítačové zpracování řeči. Postupně rozvíjel metody a postupy použitelné pro automatické rozpoznávání řeči, zejména s ohledem na specifické potřeby češtiny a inflektivních jazyků. Podílel se na vývoji hlasem ovládaných programů, které umožňují práci s počítačem handicapovaným osobám. Ve spolupráci s firmou Newton Media vytvořil unikátní systém pro automatický přepis televizních a rozhlasových pořadů a rovněž diktovací program, který je od roku 2008 využíván soudci, právníky a lékaři.

Stříbrné medaile převzaly RNDr. Eva Dvořáková a doc. Ing. Hana Schejbalová, CSc.  Návrh na  jejich ocenění podal děkan Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL a doporučila Vědecká rada TUL za prohlubování a rozvoj spolupráce s tuzemskými i zahraničními institucemi a za zásluhy o rozvoj TUL.

RNDr. Eva Dvořáková pracuje na liberecké vysoké škole od roku 1982. Podílela se na založení referátu distančního vzdělávání, které bylo později přejmenováno na Centrum dalšího vzdělávání Technické univerzity v Liberci. Dr. Dvořáková je od začátku vedoucí tohoto Centra.  Pracuje jako lektor v seminářích pro autory a organizátory distančního studia na vysokých školách v ČR, je členkou předsednictva České asociace distančního univerzitního vzdělávání a členkou programového výboru konference Virtuální univerzita na Slovenské technické univerzitě v Bratislavě. Ve své práci navázala spolupráci s celou řadou zahraničních univerzit. Je řešitelkou  projektů týkajících se distanční formy vzdělávání, systému celoživotního vzdělávání dospělých i Univerzity třetího věku .

Docentka Hana Schejbalová nastoupila na katedru textilní chemie  v roce 1973. V roce 1993 přešla na nově založenou fakultu pedagogickou, kde spoluzakládala katedru chemie a na základě výběrového řízení se stala její vedoucí. Od roku 1990 do roku 1993 byla členkou Akademického senátu Fakulty textilní TUL, po přechodu na fakultu pedagogickou byla od roku 1995 až 2007 předsedkyní akademického senátu této fakulty a zároveň v letech 2002 až 2005 členkou Akademického senátu Technické univerzity v Liberci. Podílela se na řešení několika grantů a je autorkou několika studijních textů a skript. Je členkou Asociace českých chemických společností.

 

Zlaté medaile  udělil rektor doc. Ing. Bohdaně Marvalové, CSc. a  doc. Ing. Josefu Mevaldovi, CSc. za mimořádné zásluhy o rozvoj univerzity, vědy a akademických svobod. Návrh podal děkan Fakulty strojní TUL a doporučila Vědecká rada TUL.

Docentka Bohdana Marvalová pracuje  na katedře mechaniky, pružnosti a pevnosti na Fakultě strojní TUL od roku 1971. V listopadu 1989 byla jedním z protagonistů revolučního dění. Byla v kontaktu se stávkovým výborem studentů a podílela se na jejich aktivitách, zorganizovala zakládající shromáždění Občanského fóra na škole, svolala bývalé pracovníky školy, kteří byli za normalizace donuceni odejít a iniciovala ustavení rehabilitační komise. Za Občanské fórum byla jmenována do vědecké rady školy a byla zvolena členkou prvního senátu strojní fakulty.  „Docentka Marvalová byla nejen v období „sametové revoluce“, ale po celou dobu svého působení na vysoké škole, symbolem obhájce svobody, práva a spravedlnosti,“ představil akademické obci Bohdanu Marvalovou prorektor Zdeněk Kůs.

Docent Josef Mevald pracuje na katedře mechaniky, pružnosti a pevnosti na Fakultě strojní od roku 1962. Byl vždy skvělým učitelem, vědcem i kolegou. Ve své pedagogické práci dovedl uplatnit své bohaté zkušenosti z vědecké práce i praktických aplikací teoretické mechaniky.  Významnou kapitolou činnosti docenta Mevalda je aktivita v listopadové přeměně naší společnosti. „Jeho otevřený přístup ke kolegům, kteří byli „v klatbě“ komunistického režimu, studentům, kteří volali po změně a spolupracovníkům, kteří toužili po svobodě, byl vždy příkladem pro celé akademické okolí,“ uvedl prorektor Kůs.

Redakce T-UNI oceněným pracovníkům TUL blahopřeje a přidává se k těm, kteří jim chtějí poděkovat za jejich práci a morální kvality.

J. Kočárková

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

1000012936-2.jpg

Tričko probudí usínajícího řidiče

Plíživou únavu si ještě řidič za volantem neuvědomí, ale bezpečně ji už v zárodku pozná tričko vyvíjené na katedře oděvnictví Fakulty textilní TUL. Senzory totiž neomylně změří zpomalující se dech. Smart textile tak může pomoci snížit počty nehod...

10. 4. 2025 | Věda a výzkum | 712
0052_vitezove_cWvS_2025_-0474.jpg

Cena Wernera von Siemense míří opět na TUL

Zcela unikátní metodu měření dynamiky fotoluminiscence vymyslel a ve své dizertační práci popsal doktorand Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL Jiří Junek. Metoda se využije například při analýze defektů v solárních...

27. 3. 2025 | Věda a výzkum | 395