Profesor Nouza představí v Praze hlas a počítač

Hlas a počítač – možnosti nasazení nových technologií v resortu školství na pomoc zdravotně postiženým, je název zítřejšího semináře na  MŠMT,  Karmelitská 7, Praha 1. Přednášet bude také profesor Jan Nouza z FM TUL.

Cílem odborného semináře je seznámení speciálních pedagogů s využíváním nových technologií a pomůcek při vzdělávání dětí a žáků se zdravotním postižením včetně aktuálních i odborných informací z oblasti speciálního vzdělávání.

Jan Nouza představí programy tohoto typu vyvinuté na Technické univerzitě v Liberci, přičemž důraz bude kladen na možnosti jejich využití v resortu školství. „Programy MyVoice (hlasové ovládání) a MyDictate (diktování) již pomohly ve studiu dívce, která je kvadruplegička a přesto z domova absolvovala střední školu. Pomohly také studentovi právnické fakulty v napsání (nadiktování) rozsáhlé diplomové práce,“ řekl profesor Nouza.  Nejnovější diktovací program může podle něj také pomoci učitelům či administrativním pracovníkům uspořit práci při tvorbě textových dokumentů v různých oblastech. „Představíme také současný stav ve vývoji softwaru, který v brzké době umožní přepis a titulkování přednášek, například na vysokých školách,“ dodal Nouza.

Výzkum a vývoj v oblasti hlasové komunikace s počítačem zaznamenal v posledních letech obrovský pokrok. Vedle relativně jednoduchých programů, které dokáží předčítat umělým hlasem libovolný text, jsou již k dispozici také mnohem složitější systémy, schopné  rozpoznat, co člověk říká. „Hlasem je možné ovládat počítač, což bourá dosavadní bariéry bránící motoricky hendikepovaným osobám v přístupu k výpočetní technice. Hlasem je také možné tvořit texty, a to přímým diktováním do počítače,“ konstatoval profesor Nouza, který se oboru počítačového zpracování řeči věnuje již téměř 30 let. V roce 2003 obdržel Cenu ministryně školství za výzkum.

J. Kočárková

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

1000012936-2.jpg

Tričko probudí usínajícího řidiče

Plíživou únavu si ještě řidič za volantem neuvědomí, ale bezpečně ji už v zárodku pozná tričko vyvíjené na katedře oděvnictví Fakulty textilní TUL. Senzory totiž neomylně změří zpomalující se dech. Smart textile tak může pomoci snížit počty nehod...

10. 4. 2025 | Věda a výzkum | 670
0052_vitezove_cWvS_2025_-0474.jpg

Cena Wernera von Siemense míří opět na TUL

Zcela unikátní metodu měření dynamiky fotoluminiscence vymyslel a ve své dizertační práci popsal doktorand Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL Jiří Junek. Metoda se využije například při analýze defektů v solárních...

27. 3. 2025 | Věda a výzkum | 369