Robot, který byl vyvinut na Univerzitě Gliwice ve spolupráci s firmou Stenzel, získala pro výukové účely Fakulta mechatroniky, informatiky a mezioborových studií Technické univerzity v Liberci Fakulta do nákupu robota investovala 40 tisíc korun ze svých investičních prostředků.
Podle Leoše Berana z Ústavu mechatroniky a technické informatiky FM TUL budou moci robota využívat studenti při závěrečných bakalářských a diplomových pracích. Uplatní se při výuce předmětu Robotika a také pro prezentaci oboru mechatronika. Tato prezentace bude součástí akcí fakulty, směrovaných na zvýšení zájmu dětí a mládeže o studium oboru mechatronika. S robotem budou například pracovníci fakulty chodit na besedy se středoškoláky. „Chceme, aby si již středoškolští studenti uvědomili, co to je mechatronika, že to je spojení elektroniky, strojírenství, informatiky a inteligentních a řídicích systémů,“ uvedl Beran s tím, že robota uvidí již účastníci Dne otevřených dveří 11. února.
Robot poslouchá počítačově i manuálně zadávané příkazy, umí si najít cestu ve vymezeném prostoru a vyhnout se případným překážkám. S počítačem se spojuje bezdrátově přes rádiovou komunikaci. Má vlastní napájecí systém. Pohon robota je zajištěn osmi servomotory, z nichž šest se stará o pohyb šesti nohou a dva mají na starost pohyb otočné hlavy. Robot je vybaven sedmi infrasenzory, dvěma taktilními senzory a videokamerou a ultrazvukovým senzorem na otočné hlavě.
Je programován v programovacím jazyku C, Assembler a Mascom - base „ Systém je otevřený hardwarově i softwarově. Je tedy možné, že do něj bude naprogramován vylepšený algoritmus řízení podle fantazie a uvážení uživatele“ připustil Beran. Dodal, že v současné době se hledá skupinka studentů (cca 2), která by chtěla robota po softwarové a hardwarové stránce postupně zdokonalovat a při té příležitosti se naučit nové věcí z různých technických oborů.
Zájemci dostanou více informací na adrese: leos.beran@tul.cz
J. Kočárková