Rektor TUL V. Konopa pokřtil knihu o Textilaně

Rektor Technické univerzity v Liberci Vojtěch Konopa dnes pokřtil  na půdě univerzity knihu Vlastimily Bergmanové  Textilana - v obrazech a datech. Kniha je výsledkem  realizace projektu fakulty textilní, který finančně podpořil také Liberecký kraj, statutární město Liberec a Nové Město pod Smrkem.

Beru do ruky tuto knihu s pocitem nostalgie nad něčím, co mělo pro Liberecko a celou naší republiku veliký význam. Představuji si generace lidí, které Textilana živila je mi  líto, že světově proslulá značka zmizela z trhu,“ řekl při slavnostním křtu Vojtěch Konopa.

Textilana byla spojována s pojmy jako je tradice, široký výrobní sortiment, móda a kvalita a zaměstnání pro tisíce ti lidí několika generací.Publikace, která je k dostání v prodejně skript univerzity a také v domě kultury, připomíná historii již  největšího vlnařského podniku v Československu od jeho vzniku až po ukončení výroby v červenci 2003. Bývalý areál dnes připomíná jen holý pozemek. Továrna definitivně zmizela z mapy Liberce v březnu 2005, kdy padl tovární komín.  Na místě továrny by v budoucnu měly vyrůst byty.

Publikace není koncipována z hlediska historika, ani není míněna jako odborné pojednání z oblasti podnikového managementu. Mým cílem bylo nabídnout pohled bývalého pracovníka Textilany, kde byla zajímavá výroba a velké množství vzácných lidí. Aby  byl můj pohled ucelený, bylo třeba studovat i v archivních materiálech a úředních spisech, nahlížet  do podnikového časopisu i denního tisku a inspirovat se propagačními materiály Textilany," řekla autorka, která v Textilaně pracovala 20 let a která v současné době pracuje na katedře designu Fakulty textilní TUL.

   

Kniha doplněna historickými fotografiemi a řadou historických dokumentů i osobních vzpomínek bývalých zaměstnanců. Vydání knihy, která mapuje více než 200 let textilní výroby v Liberci a především 180 let od vzniku Textilany, ocenil dnes i poslední generální ředitel podniku Stanislav Nosek. "Je to takový pomník stovkám a tisícům lidí, kteří v Textilaně do poslední chvíle obětavě pracovali a bojovali o její záchranu," poznamenal Stanislav Nosek. Ten  roce 2001 sám podal návrh na prohlášení konkurzu, protože jinou cestu jak zachránit výrobu neviděl. „Továrna s tak vysokou energetickou náročností a s náročným odpadovým hospodařením neměla šanci v centru Liberce přežít. Doufali jsme ale, že zachráníme závod v Novém Městě pod Smrkem. Bohužel nepovedlo se ani to. Tehdy nebyla politická vůle nám pomoci a v tom těžkém boji jsme byli sami,“ dodal Nosek. 

Podle prorektora TUL Zdeňka Kůse  zůstává ale textilní obor přes všechny  otřesy perspektivním odvětvím. „Liberec má šanci zůstat minimálně na evropské špičce. Je to otázka nových technologií a materiálů. Textilní fakulta má dobré technické vybavení a kvalitní vědecké pracovníky a může připravit podmínkya vychovat odborníky pro podniky, které jsou připraveni novou vlnu v textilu zachytit,“ řekl Kůs

Počátky liberecké Textilany byly spjaty s bratry Liebiegovými, kteří skoupili na počátku 19. století několik samostatných textilních manufaktur, spojili je a postupně vybudovali moderní textilní podnik. Velký rozmach pak zažila Textilana po II. světové válce, kdy působila v pěti závodech. "V dobách největší slávy zaměstnávala na 8000 lidí," poznamenala Bergmanová. Po roce 1989 ale firma postupně ztrácela pozici, kvůli vysokým nákladům byla výroba ztrátová. Podnik orientovaný hlavně na USA a západní Evropu ztrácel zakázky. Textilku nezachránila ani reorganizace, která snížila počet zaměstnanců na necelý tisíc.

Kniha byla vydána nákladem tisíc kusů  a doporučená cena je 590 korun.

J. Kočárková

Karel Caidler

 

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

1000012936-2.jpg

Tričko probudí usínajícího řidiče

Plíživou únavu si ještě řidič za volantem neuvědomí, ale bezpečně ji už v zárodku pozná tričko vyvíjené na katedře oděvnictví Fakulty textilní TUL. Senzory totiž neomylně změří zpomalující se dech. Smart textile tak může pomoci snížit počty nehod...

10. 4. 2025 | Věda a výzkum | 712
0052_vitezove_cWvS_2025_-0474.jpg

Cena Wernera von Siemense míří opět na TUL

Zcela unikátní metodu měření dynamiky fotoluminiscence vymyslel a ve své dizertační práci popsal doktorand Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL Jiří Junek. Metoda se využije například při analýze defektů v solárních...

27. 3. 2025 | Věda a výzkum | 395