Otevíráme design textilu, oděvu, skla a šperku jako nové navazující studium

Přehlídka absolventských prací studentů katedry designu FT TUL_rok 2019 (1).jpg
Přehlídka absolventských prací studentů katedry designu FT TUL, rok 2019. Archiv T-UNI.

Studium designu, které prováže uměleckou kreativitu s novými materiály a technologiemi, nikde v zemi nenajdete. Fakulta textilní TUL otevírá dvouleté navazující magisterské studium design - textil, oděv, sklo, šperk.

„V koncepci našeho studia usilujeme o propojení výtvarné stránky s progresivními technologiemi a moderními materiály. Čerpat přitom můžeme ze skvělého technického zázemí fakulty textilní i laboratoří napříč Technickou univerzitou v Liberci,“ říká Svatoslav Krotký, vedoucí výtvarník katedry designu a garant předmětů zaměřených na práci s textilem.

Takto koncipované studium je podle něj v České republice unikátní. „Studenti budou u nás své vize skutečně realizovat, nejenom navrhovat v softwaru nebo tisknout na 3D tiskárně. Musí si řemeslo také osahat,“ dodává docent Krotký.

Studenti se zaměří na jednu z oblastí tvorby: textil, oděv, sklo, či šperk. Výuka bude probíhat ateliérovou formou, bude ovšem možné podívat se na obor svého zájmu i z úhlu jiného ateliéru.

„Textil, oděv, sklo a šperk mají k sobě velmi blízko, často se prolínají a doplňují. Tyto vazby není možno násilně přetrhnout, nebudeme studenty ohýbat do našich škatulek. I proto jsme do skladby studia zařadili jeden semestr, během nějž budou studenti pracovat primárně v jiném ateliéru než v tom, který si vybrali jako svůj kmenový. Pomůže jim to nahlédnout jejich téma z jiného úhlu,“ říká Ludmila Šikolová, garantka nového studia „design - textil, oděv, sklo, šperk“.

Katedra designu Fakulty textilní Technické univerzity v Liberci vznikla roku 1992. Od začátku své existence nabízí bakalářské studium zaměřené na textilní a oděvní návrhářství, v roce 2002 své portfolio rozšířila o výtvarné zaměření „sklo a šperk“. Nové studium „design - textil, oděv, sklo, šperk“ je první, které na dosavadní bakalářské studium přímo navazuje.

„Akreditace navazujícího studia je vyústěním naší už téměř 30leté činnosti v oboru designu těchto materiálů,“ říká vedoucí katedry Renata Štorová a dodává, že studium zaštítí takové kapacity ve svých oborech jako Ludmila Šikolová (šperk), Zuzana Veselá (oděv), Svatoslav Krotký (textil) a Martin Hlubuček (sklo). 

 „Vývojem průmyslové výroby nanovláken jsme dostali fakultu, univerzitu, Liberec a nebojím se říci Českou republiku na světovou mapu v oblasti technologií a materiálového vývoje. To je naše tradičně silná základna. Již tři desítky let však úspěšně rozvíjíme i uměleckou činnost, a to v oblasti textilu, oděvu, skla a šperku. Základem pro tvůrčí práci byla na naší fakultě vždy precizní znalost technologií a materiálů. Toho se budeme držet i u nového navazujícího studia designu,“ říká děkan Fakulty textilní TUL Vladimír Bajzík. 

Zájemci si mohou podávat přihlášky do 31. srpna 2021. Podrobnosti o novém studijním programu najdete zde.

Radek Pirkl

Další články v rubrice

IMG_9128-3.jpg

Knihy našich pedagogů nadchly porotce Magnesie Litery

Hned dvě knihy akademiků z Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL jsou v širší nominaci nejprestižnější soutěžní přehlídky tuzemské literatury Magnesia Litera. Kateřina Portmann a kolektiv katedry historie zaujali porotce knihou Návrat...

23. 4. 2025 | Kultura | 356
Jubilant Jiří Suchomel na vernisáži své výstavy v kruhu nejbližších. Na fakultě působil bezmála právě těch 30 let.

FUA 30 a Jiří Suchomel 80

Fakulta umění a architektury slaví výročí a zároveň narozeniny svého zakladatele. K jubileím uspořádala výstavy v Galerii Národní technické knihovny V Praze.

9. 12. 2024 | Události | 388

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

1000012936-2.jpg

Tričko probudí usínajícího řidiče

Plíživou únavu si ještě řidič za volantem neuvědomí, ale bezpečně ji už v zárodku pozná tričko vyvíjené na katedře oděvnictví Fakulty textilní TUL. Senzory totiž neomylně změří zpomalující se dech. Smart textile tak může pomoci snížit počty nehod...

10. 4. 2025 | Věda a výzkum | 670
0052_vitezove_cWvS_2025_-0474.jpg

Cena Wernera von Siemense míří opět na TUL

Zcela unikátní metodu měření dynamiky fotoluminiscence vymyslel a ve své dizertační práci popsal doktorand Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL Jiří Junek. Metoda se využije například při analýze defektů v solárních...

27. 3. 2025 | Věda a výzkum | 366