Nejlepší chemici ze středních škol budou mít svou olympiádu na TUL

chemie.jpg
Nejlepší chemici na TULce. Ilustr. snímek: Flickr.com
Na 56. národní kolo chemické olympiády přijede do Liberce z celé republiky více jak 60 soutěžících. Ve dnech 27.–30. ledna 2020 budou v našich posluchárnách soutěžit o pomyslný titul nejlepšího středoškolského chemika.

Slavnostní zahájení olympiády se koná v univerzitní aule v pondělí 27. ledna v 17.00 hodin. Výsledky budou vyhlášeny ve čtvrtek 30. ledna tamtéž od 10.00 hodin.

„Přijede 47 soutěžících v kategorii A – Gymnázia (poslední ročníky) a 16 soutěžících v kategorii E – Střední odborné školy s chemickým zaměřením (poslední ročníky),“ říká za organizátory národního kola olympiády Martin Stuchlík z katedry chemie FP TUL.

Středoškoláci přijedou z Českých Budějovic, z Brna, Opavy, Prahy, Teplic a dalších českých měst. Jediným zástupcem za domácí Liberečany bude Patrik Kurka z Gymnázia a SOŠPg Jeronýmova.

Chemickou olympiádu organizuje pražská VŠCHT, její letošní národní kolo pak ve spolupráci s katedrou chemie hostitelské Fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické TUL. Záštitu nad 56. národním kolem chemické olympiády převzali náměstek hejtmana Libereckého kraje Petr Tulpa, náměstek primátora Liberce Ivan Langer, rektor TUL Miroslav Brzezina a děkan FP TUL Jan Picek.

„Vítězové dostanou hodnotné odměny a budou mít možnost postoupit na mezinárodní chemickou olympiádu,“ doplňuje Stuchlík. Ta se bude konat začátkem července v Istanbulu.

56. ročník národního kola chemické olympiády pojali jeho organizátoři také jako vzpomínkou na mladého talentovaného libereckého chemika Jiřího Bělského, který tragicky zahynul v roce 2009 při záchraně mladších kamarádů.

-pir-