Zasedalo vědecké konsilium ACC

V atmosféře dvacátého výročí založení Akademického koordinačního střediska v ERN (ACC) probíhalo včerejší zasedání vědeckého konsilia ACC v německé Žitavě. Zúčastnili se ho akademičtí pracovníci všech spolupracujících vysokých škol z Česka, Polska a Německa. Hosty uvítal rektor Hochschule Zittau/Görlitz Friedrich Albrecht.
v článku Zasedalo vědecké konsilium ACC)
Účastníci hodnotili práci ACC a jeho odborných  sekcí v minulém roce. Byla přestavena řada mezinárodních projektů , které se týkaly ekologie, ekonomie, techniky i vzdělávání. „Chceme dále rozvíjet výměnu studentů a pedagogů v Euroregionu Nisa  a to nejen na akademické půdě. Objevuje se například řada možností odborných stáží v některých průmyslových podnicích v příhraničních oblastech,“ řekl redakci T-UNI profesor Albrecht.

Vedoucí sekretariátu a česká koordinátorka ACC Helena Neumannová přednesla zprávu o aktivitách ACC. Připomněla  mimo jiné úspěšné a již tradiční mezinárodní vědecké symposium  studentů  všech tří částí Euroregionu Nisa v Jelení Hoře. „Vědecké příspěvky byly na velmi dobré úrovni a byly  publikovány ,“ řekla.  Seznámila přítomné také s činností redakční rady mezinárodního vědecko-odborného časopis  ACC JOURNAL, které  ACC vydává od roku  2009 dvakrát ročně „ Od roku 2010 je časopis v databázi Rady pro vědu, výzkum, vývoj a inovace (Seznam recenzovaných neimpaktovaných časopisů vydávaných v České republice) hodnocených v RIVu),“ řekla Neumannová a připomněla, že letos vyjde mimořádně i třetí číslo časopisu zaměřené na společenské vědy a ekonomii. Jako významný počin ACC označila podíl na organizaci speciální soutěže "Cena Inovace STUDENT 2011". Soutěž letos již po čtvrté vyhlásily v rámci mezinárodní soutěže „INOVACE 2011" okresní hospodářské komory v Liberci, německém Bautzenu a  polské Legnici.

Účastníky konsilia zaujaly  projekty, které jsou realizovány v úzké vazbě na strukturu Euroregionu Nisa. V příštím roce bude například pokračovat projekt zaměřený na ochranu životního prostředí. "V této oblasti je spolupráce  s Technickou univerzitou v Liberci a německou stranou na velmi dobré úrovni. Pořádáme například společné workshopy  zaměřené na společné problémy v oblasti ochrany životního prostředí- například  uzavírání a monitoring skládek odpadů a rekultivace krajiny. Aktuální jsou i problémy odpadového hospodářství“, řekl koordinátor německé části ACC Ernst Richter.

Předseda vědeckého konsilia Lubomír Pešík  upozornil na problémy při komplikovaném vyúčtování a složité administraci projektů realizovaných v rámci programů Cíl 3 „Pravidla se mění často i v průběhu realizace projektů. Dohodli jsme se proto, že uspořádáme  setkání nositelů a budeme  hledat osvědčené postupy vyúčtování nákladů projektu,“ řekl profesor Pešík.

J. Kočárková

Další články v rubrice

IMG_8812-2.jpg

Čtenář roku hltá knihy o geografii místo detektivek

Letošním vítězem ankety Čtenář roku 2025 vyhlásila Univerzitní knihovna TUL Tomáše Bendla z katedry geografie fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické. Během roku si vypůjčil desítky svazků, aniž by měl jedinou upomínku.

2. 4. 2025 | Události | 366

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

1000012936-2.jpg

Tričko probudí usínajícího řidiče

Plíživou únavu si ještě řidič za volantem neuvědomí, ale bezpečně ji už v zárodku pozná tričko vyvíjené na katedře oděvnictví Fakulty textilní TUL. Senzory totiž neomylně změří zpomalující se dech. Smart textile tak může pomoci snížit počty nehod...

10. 4. 2025 | Věda a výzkum | 648
0052_vitezove_cWvS_2025_-0474.jpg

Cena Wernera von Siemense míří opět na TUL

Zcela unikátní metodu měření dynamiky fotoluminiscence vymyslel a ve své dizertační práci popsal doktorand Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL Jiří Junek. Metoda se využije například při analýze defektů v solárních...

27. 3. 2025 | Věda a výzkum | 358