V atmosféře dvacátého výročí založení Akademického koordinačního střediska v ERN (ACC) probíhalo včerejší zasedání vědeckého konsilia ACC v německé Žitavě. Zúčastnili se ho akademičtí pracovníci všech spolupracujících vysokých škol z Česka, Polska a Německa. Hosty uvítal rektor Hochschule Zittau/Görlitz Friedrich Albrecht.
v článku Zasedalo vědecké konsilium ACC)
Účastníci hodnotili práci ACC a jeho odborných sekcí v minulém roce. Byla přestavena řada mezinárodních projektů , které se týkaly ekologie, ekonomie, techniky i vzdělávání. „Chceme dále rozvíjet výměnu studentů a pedagogů v Euroregionu Nisa a to nejen na akademické půdě. Objevuje se například řada možností odborných stáží v některých průmyslových podnicích v příhraničních oblastech,“ řekl redakci T-UNI profesor Albrecht.
Vedoucí sekretariátu a česká koordinátorka ACC Helena Neumannová přednesla zprávu o aktivitách ACC. Připomněla mimo jiné úspěšné a již tradiční mezinárodní vědecké symposium studentů všech tří částí Euroregionu Nisa v Jelení Hoře. „Vědecké příspěvky byly na velmi dobré úrovni a byly publikovány ,“ řekla. Seznámila přítomné také s činností redakční rady mezinárodního vědecko-odborného časopis ACC JOURNAL, které ACC vydává od roku 2009 dvakrát ročně „ Od roku 2010 je časopis v databázi Rady pro vědu, výzkum, vývoj a inovace (Seznam recenzovaných neimpaktovaných časopisů vydávaných v České republice) hodnocených v RIVu),“ řekla Neumannová a připomněla, že letos vyjde mimořádně i třetí číslo časopisu zaměřené na společenské vědy a ekonomii. Jako významný počin ACC označila podíl na organizaci speciální soutěže "Cena Inovace STUDENT 2011". Soutěž letos již po čtvrté vyhlásily v rámci mezinárodní soutěže „INOVACE 2011" okresní hospodářské komory v Liberci, německém Bautzenu a polské Legnici.
Účastníky konsilia zaujaly projekty, které jsou realizovány v úzké vazbě na strukturu Euroregionu Nisa. V příštím roce bude například pokračovat projekt zaměřený na ochranu životního prostředí. "V této oblasti je spolupráce s Technickou univerzitou v Liberci a německou stranou na velmi dobré úrovni. Pořádáme například společné workshopy zaměřené na společné problémy v oblasti ochrany životního prostředí- například uzavírání a monitoring skládek odpadů a rekultivace krajiny. Aktuální jsou i problémy odpadového hospodářství“, řekl koordinátor německé části ACC Ernst Richter.
Předseda vědeckého konsilia Lubomír Pešík upozornil na problémy při komplikovaném vyúčtování a složité administraci projektů realizovaných v rámci programů Cíl 3 „Pravidla se mění často i v průběhu realizace projektů. Dohodli jsme se proto, že uspořádáme setkání nositelů a budeme hledat osvědčené postupy vyúčtování nákladů projektu,“ řekl profesor Pešík.
J. Kočárková
Další články v rubrice

Čtenář roku hltá knihy o geografii místo detektivek
Letošním vítězem ankety Čtenář roku 2025 vyhlásila Univerzitní knihovna TUL Tomáše Bendla z katedry geografie fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické. Během roku si vypůjčil desítky svazků, aniž by měl jedinou upomínku.

Hravá »uniforma« je ve středoevropském výběru absolventských prací
Módní kolekce UNICAMO s motivem hravé vojenské kamufláže vytvořená absolventkou Fakulty textilní TUL Kateřinou Klozovou se dostala do středoevropského výběru Graduation Projects za rok 2024. Ten zahrnuje třicet nejzajímavějších prací mladých...

Projekt našich historiků věnovaný holocaustu je Kulturním počinem 2024
Projekt historičky Kateřiny Portmann a studujících katedry historie z TUL „Návrat domů“ ocenilo město Liberec hlavní cenou za Kulturní počin 2024. Projekt dokázal symbolicky vrátit občanství potomkům obyvatel a obyvatelek města zavražděných při...