Robotika v podání juniorů

Kyberrobot 2013.jpg
Je třeba něco dělat.

V soutěži kreativních robotů Kyberrobot získal hlavní cenu v kategorii základních škol Jakub Bednář se svým robotem inspirovaným filmovou sérií Hvězdné války. S robotikou se přitom seznámil jen před pár měsíci na kurzu naší Letní dětské univerzity.

Soutěž Kyberrobot pořádala naše univerzita pod hlavičkou projektu Otevřená univerzita už po sedmé. V soutěži představují čeští a v posledních dvou ročnících i zahraniční programátoři ze základních a středních škol libovolnou kreativní sestavu svých robotů. Kromě kategorií podle školy se soutěž dělí také na kategorie libovolný robot a robot ze stavebnice Lego MindStorms (pro programátory ze základních škol) či Bioloid (pro kategorii středoškoláků). V letošním ročníku, který se konal ve dvou dnech – ve středu a čtvrtek 4.–5. prosince, se pro porovnání úrovně a motivaci mladších kolegů účastnili i naši vysokoškoláci ve věkově neomezené kategorii.

„Těší mě, že se do soutěže hlásí mladí schopní lidé, kteří chtějí pracovat a něco dokázat. A budu rád, když se ke každému z vás najde dalších pět, kteří se nechají inspirovat a také to třeba příští rok zkusí. Přesvědčte ostatní spolužáky, že techniku nelze jen pasivně přijímat, že studium se neodbývá tak, že jenom sedím a na konci chci diplom. Vy je svým přístupem můžete přesvědčit, že je potřeba aktivně na sobě pracovat a něco dělat,“ řekl při zahájení sedmého ročníku soutěže Kyberrobot rektor Technické univerzity v Liberci Zdeněk Kůs.

Vítězem kategorie základních škol s roboty ze stavebnice Lego MindStorms a celkovým vítězem za účastníky ze základních škol byl vyhlášen patnáctiletý Jakub Bednář, který k nám na univerzitu přijel soutěžit z Byšice na Mělnicku. Položili jsme mu několik otázek:

Jakube, zabýváš se roboty dlouho?

Od letošního léta. Byl jsem tady u vás na škole na letní Dětské univerzitě na kurzu stavění robotů ze stavebnice Lego MindStorms. Tam jsem se s robotikou seznámil.

Představ nám robota, se kterým jsi zvítězil.

Robot se jmenuje R2D2 [Ártůdýtů] podle mého oblíbeného robota z filmu Starwars. Je postaven ze stavebnice Lego MindStorms. Robot umí mluvit, tancovat, jezdí po čáře, dokáže pronásledovat svůj ovladač. A samozřejmě musí umět i něco praktického, takže umí i vytírat podlahu.

Jak dlouho jsi ho programoval?

První verze programu mi zabrala 14 dní, ale pak jsem celý program ztratil, prostě zmizel. Na soutěž Kyberrobot jsem dělal celý program znovu a stihl jsem to za pár dní.

Soutěž pro tebe byla přínosná?

Ano. Našel jsem tu u ostatních soutěžních robotů hodně inspirace. Rozhodně budu programovat dál a pokud to půjde, tak se určitě přihlásím i příště.

Máš před sebou posledních pár měsíců základní školy, kam půjdeš dál?

Vybral jsem si střední školu zaměřenou na informační technologie v Praze na Proseku.

Děkuji za krátký rozhovor, ať se ti daří.

Radek Pirkl

 

Vítězové kategorií základních a středních škol souteže Kyberrobot 2013

ZŠ – kategorie Libovolný robot

1. Klub Amavet, Lomnice nad Popelkou – Jan Hejduk

2. Junior – DDM Brno – Benjamin Pavelka, Martin Matějíček

3. Junior – DDM Brno – Kryštof Kotek, Ondřej Tesáček

ZŠ – kategorie Lego MindStorms

1. ZŠ Byšice – Jakub Bednář

2. ZŠ Lesní, Liberec – Adam Švestka

3. ZŠ Lesní, Liberec – Kryštof Pavlů

Celkový vítěz za ZŠ:

ZŠ Byšice – Jakub Bednář

 

SŠ – kategorie Libovolný robot

1. SPŠ Strojní a elektrotechnická a VOŠ Liberec – Marek Jánský, Dalibor Bakala, Jakub Hrdý

2. VOŠ, střední škola a centrum odborné přípravy, Sezimovo Ústí – Karel Chytra

3. SPŠ Strojní a elektrotechnická a VOŠ Liberec – Pavel Šafář

SŠ – kategorie Bioloid

1. SPŠ Elektrotechnická a informačních technologií Brno – Jan Macků, Oto Dušek

2. VOŠ, střední škola a centrum odborné přípravy, Sezimovo Ústí – Jan Záviš

3.VDA Česká Třebová – Tomáš Adamec, Zdeněk Krejcar

Celkový vítěz za SŠ:

SPŠ Strojní a elektrotechnická a VOŠ Liberec – Marek Jánský, Dalibor Bakala, Jakub Hrdý

 

Další články v rubrice

IMG_8232.jpg

Model před menzou ukazuje zmodernizovanou nemocnici

Gigantický model areálu Krajské nemocnice v Liberci včetně budoucí podoby nového Centra urgentní medicíny zakotvil během svého „turné“ i na Technické univerzitě v Liberci. Jeho výroba trvala na 3D tiskárnách stovky hodin.

14. 2. 2025 | Události | 387

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

1000012936-2.jpg

Tričko probudí usínajícího řidiče

Plíživou únavu si ještě řidič za volantem neuvědomí, ale bezpečně ji už v zárodku pozná tričko vyvíjené na katedře oděvnictví Fakulty textilní TUL. Senzory totiž neomylně změří zpomalující se dech. Smart textile tak může pomoci snížit počty nehod...

10. 4. 2025 | Věda a výzkum | 648
0052_vitezove_cWvS_2025_-0474.jpg

Cena Wernera von Siemense míří opět na TUL

Zcela unikátní metodu měření dynamiky fotoluminiscence vymyslel a ve své dizertační práci popsal doktorand Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL Jiří Junek. Metoda se využije například při analýze defektů v solárních...

27. 3. 2025 | Věda a výzkum | 358