Liberecká iQLandia otevřela

Výlet do kosmu?
Výlet do kosmu?

V novém zábavním vědeckém parku najdete také expozici Technické univerzity v Liberci. Je multimediální a vezme vás na exkurzi do nanosvěta.

Liberecká iQLandia patří svým rozměrem a počtem exponátů k největším centrům popularizujícím technické a přírodovědné obory v zemi, jak shrnul novinářům její ředitel Pavel Coufal: „Na ploše zhruba 10.000 metrů čtverečních nabízí park deset expozic a na 400 exponátů.“

Expozice provedou návštěvníka světem čtyř živlů, lidským tělem, kosmickým výcvikem i vesmírem. Erbovním exponátem liberecké iQLandie je Thespian, jediný humanoidní robot v Česku, který návštěvníky dokáže oslovit hned v několika světových jazycích. Lákadlem je i 3D planetárium a před otevřením se hodně hovořilo a psalo také o expozici Sexmisie, která má podtitul Vše o dospívání, milování, plození, rození dětí i deviacích.

Stovky expozic si kladou za cíl odpovědět na řadu otázek, například: jak funguje lidské oko, jak se vyrábí elektrický proud, jakou máme sílu, nebo ukázat podstatu známých i neobvyklých přírodních jevů. Mnoho exponátů návštěvníkům dopřeje zážitek na vlastní kůži: zažít můžete vichřici či zemětřesení, zkusit si můžete operaci lidského těla nebo výcvik kosmonautů na gyroskopickém trenažéru.

Výstavbu iQLandie, která stála 400 milionů korun, financovala společnost Labyrint Bohemia, většinu nákladů pokryjí evropské dotace. Partnery projektu jsou Nadace škola hrou, Centrum vzdělanosti Libereckého kraje, Liberecký kraj a Technická univerzita v Liberci, která dnes v iQLandii za přítomnosti rektora Zdeňka Kůse otevřela svou expozici.

„Základní koncepce expozice spočívá v tom, že převedeme člověka na půdu naší školy. Návštěvníka hned od dveří stínuje student, virtuální avatar, který ho expozicí dál provází,“ říká Miloš Hernych, hlavní koordinátor expozice Technické univerzity v Liberci, která nese podtitul Svět nápadů a objevů, a dodává: „S prostředím univerzity návštěvníky seznámí také interaktivní kvízy a hry a také videomedailonky našich vědců.“

Expozice TUL věnuje řadu exponátů především nanotechnologiím a nanomateriálům. Návštěvníci mohou zvukovou vlnou rozkmitat nanomembránu nebo si pomocí nanokolovratu „utkat“ nanovlákna.

„Expozice je hodně založená na nových médiích, ale jsou tady k vidění i tradiční věci a techniky. To snoubení se mi líbí. Je dobře, že technická univerzita dostala v takovém vědeckém centru prostor,“ říká děkanka fakulty textilní Jana Drašarová, která si univerzitní expozici prošla a vyzkoušela. „Těším se, až sem vezmu svého muže, není to tu zdaleka jen pro děti, i dospělí návštěvníci tu mají co vyzkoušet,“ dodává.

Dnešní slavnostní otevření science centra iQLandia, které připadlo symbolicky na den narození jednoho z největších českých myslitelů Jana Amose Komenského, bylo určeno především partnerům projektu a novinářům, pro širokou veřejnost se vědecké centrum otevře zítra od 9.00 hodin.

Radek Pirkl

Možná Vás bude zajímat
Web iQ Landie

 

Další články v rubrice

IMG_8257-2.jpg

Barvy a materiály nových škodovek určuje naše absolventka

Vybrat a sladit ty správné barvy, materiály a struktury, které budou vnímat, a jichž se budou dotýkat posádky nových škodovek, je práce týmu, který ve Škodě Auto vede naše absolventka Kateřina Vránová. Tým designu Color, Material and Finish (CMF)...

12. 2. 2025 | Události | 806
IMG_8232.jpg

Model před menzou ukazuje zmodernizovanou nemocnici

Gigantický model areálu Krajské nemocnice v Liberci včetně budoucí podoby nového Centra urgentní medicíny zakotvil během svého „turné“ i na Technické univerzitě v Liberci. Jeho výroba trvala na 3D tiskárnách stovky hodin.

14. 2. 2025 | Události | 387

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

1000012936-2.jpg

Tričko probudí usínajícího řidiče

Plíživou únavu si ještě řidič za volantem neuvědomí, ale bezpečně ji už v zárodku pozná tričko vyvíjené na katedře oděvnictví Fakulty textilní TUL. Senzory totiž neomylně změří zpomalující se dech. Smart textile tak může pomoci snížit počty nehod...

10. 4. 2025 | Věda a výzkum | 631
0052_vitezove_cWvS_2025_-0474.jpg

Cena Wernera von Siemense míří opět na TUL

Zcela unikátní metodu měření dynamiky fotoluminiscence vymyslel a ve své dizertační práci popsal doktorand Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL Jiří Junek. Metoda se využije například při analýze defektů v solárních...

27. 3. 2025 | Věda a výzkum | 350