TULaborka – máme novou interaktivní expozici v iQLANDII

TULaborka 15.JPG
Do světa vědy v TULaborce vstoupíte vlastním tělem.

«Co si vyzkouším, tomu rozumím,» tvrdil Konfucius. Nová expozice naší univerzity v Science centru iQLANDIA se tímto mottem řídí. Utkáte si tu nanovlákna, zahrajete si basketbal s robotem, díky mapám můžete cestovat časem nebo čelit vlastním tělem nájezdům bakterií.

Nová expozice v iQLANDII představuje nejnovější objevy a výzkum na Technické univerzitě v Liberci formou interaktivních exponátů. Jedním z hlavních témat jsou nanovlákna. Nejen že si je návštěvníci mohou na nanospideru vyprodukovat, ale z několika dalších expozic se zároveň dozvědí o jejich možné aplikaci.

Jednou z nich je membrána, která propustí páru, ale nepropustí vodu. Ideální například pro sportovní oděvy. Nanovlákna a nanočástice lze užít také v mnoha oblastech lékařství a zdravotnictví. I to se dozvíte v TULaborce.

V iQLANDII se prezentujeme také roboty a prvky automatizace řízení. Programování robotů si dokážete lépe představit, když zkusíte basketbal s robotickým ramenem – zahrajete si jen, když robotovi zadáte správnou posloupnost úkonů.

Další výraznou součástí naší expozice jsou mapy; díky nim můžete například „vstoupit“ do Liberce a sledovat jeho vývoj v čase.

„Připravovali jsme novou expozici naší univerzity v souladu s myšlením rozumně smýšlejících lidí, kteří si uvědomují nutnost podpory technických a přírodovědných oborů. Pro Technickou univerzitu v Liberci je to zároveň skvělá příležitost, jak se prezentovat mezi žáky základních a středních škol,“ uvedla při slavnostním otevření expozice prorektorka pro vnější vztahy Soňa Jandová.

V iQLANDII v pátek 1. dubna otevřeli ještě další dvě nové expozice Talent, která vystřídala Sexmisi, a Kosmo. V planetáriu zahájili promítání nového filmu ve 4K rozlišení Výprava ke hvězdám, který zve na procházku časem a prostorem.

Otevření nových expozic připadlo zároveň na výročí dvou let od otevření iQLANDIE. Jak při té příležitosti připomněl její ředitel Pavel Coufal, v loňském roce navštívilo liberecké science centrum 365 tisíc návštěvníků.

Expozice Technické univerzity v Liberci je součástí iQLANDIE od jejího otevření v roce 2014, nyní se prezentujeme v modernějším a více interaktivním hávu. V expozici TULaborka se však nezapomnělo ani na panely, které podávají informace o všech našich fakultách a ústavech a možnostech studia na nich.

„Všechny fakulty a ústavy se na přípravě ,své‘ části expozice podílely a patří jim velký dík za vynikající výsledek, který TULaborka představuje,“ dodává prorektorka Soňa Jandová.

Naše univerzita má do iQLANDIE k dispozici volnou permanentku pro dva dospělé a až tři děti do 15 let. Vstupenka se rezervuje přes Google Calendar zde, ovšem s předstihem: o volný lístek je velký zájem, pokud byste chtěli do science centra na permanentku například o víkendu, musíte si počkat až na červnový termín.

Radek Pirkl

Možná Vás bude zajímat
TULaborka na stránkách iQLANDIE

Další články v rubrice

IMG_9300-2.jpg

Kus »Smaragdového ostrova« je nově i na TUL

Velvyslanec Irska v ČR Alan Gibbons slavnostně otevřel nové oddělení irské literatury v univerzitní knihovně. Ambasáda se na pořízení knih pro Irish Corner – Irský koutek – finančně podílela a chce tak prakticky podpořit nový studijní program...

7. 5. 2025 | Události | 290

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

1000012936-2.jpg

Tričko probudí usínajícího řidiče

Plíživou únavu si ještě řidič za volantem neuvědomí, ale bezpečně ji už v zárodku pozná tričko vyvíjené na katedře oděvnictví Fakulty textilní TUL. Senzory totiž neomylně změří zpomalující se dech. Smart textile tak může pomoci snížit počty nehod...

10. 4. 2025 | Věda a výzkum | 672
0052_vitezove_cWvS_2025_-0474.jpg

Cena Wernera von Siemense míří opět na TUL

Zcela unikátní metodu měření dynamiky fotoluminiscence vymyslel a ve své dizertační práci popsal doktorand Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL Jiří Junek. Metoda se využije například při analýze defektů v solárních...

27. 3. 2025 | Věda a výzkum | 372