Osamu Okamura, nebo Jan Stolín?

Kdo bude příštím děkanem fakulty umění a architektury? Odpověď na tuto otázku mohla fakultnímu akademickému senátu přinést včerejší prezentace dvou kandidátů Jana Stolína a Osamua Okamury.

Los prvního řečníka padl na Jana Stolína. Ten se auditoriu univerzitní auly představil především jako výtvarník a jako autor sochařských a audiovizuálních instalací, jehož velkým tématem je redefinice prostoru. Jan Stolín také v úvodu hovořil o libereckých galeriích, které založil a kurátorsky vedl a do kterých se mu dařilo přinášet soudobé umění a umělce zvučných jmen.

Doc. Jan Stolín, M.A., (*1966) vystudoval UMPRUM, na Fakultě umění a architektury TUL působí od roku 1998, v současnosti vede katedru environmental designu a je proděkanem fakulty.

„Máme sedm kateder, budu navrhovat sloučení katedry výtvarného umění a katedry environmental designu, které by zajišťovaly program pracovně nazvaný ,vizuální komunikace‘,“ uvedl včera Jan Stolín s tím, že sloučení kateder je návrhem, který nadnesla také Rada pro vnitřní hodnocení TUL.

Ve své prezentaci dále zmínil, že fakulta by měla být úzce výběrová a měla by upřednostňovat kvalitu před kvantitou. Na dotaz z publika k tomu Jan Stolín dodal: „Můžeme mít více kvalitních uchazečů. Na umělecky zaměřených středních školách jsou skvělí lidé a bude jedním z mých cílů oslovit je a přivést je na myšlenku studia na naší fakultě.“

„Zasadím se o podporu blokové výuky v případě, že by ji měly vést osobnosti, které stojí za to před studenty předvést. Řada z těch nejlepších nám často nemůže věnovat celý semestr, ale můžeme je získat pro výuku na nějakou kratší vymezenou dobu,“ uvedl k rozšíření nabídky výuky Jan Stolín a dodal:

„Také máme spoustu absolventů, kteří se dobře uchytili v zahraničí, rád bych je oslovil pro spolupráci, aby předali našim studentům něco z toho, co se v praxi naučili.“

Jan Stolín také mluvil o dobré atmosféře spolupráce a synergie, kterou by chtěl na fakultu vrátit. K dobré atmosféře podle něj povede radost z dobře vykonané práce pro rozvoj školy. Podle jeho slov by se děkan měl věnovat práci pro fakultu každý den.

Ing. arch. MgA. Osamu Okamura (*1973), absolvent ČVUT a AVU, se včera v univerzitní aule představil jako člověk, „kterého to od každodenní architektonické praxe zavanulo spíše do pozice konzultanta“ otázek spojených s architekturou a urbanismem. Prvním výraznějším krokem v tom bylo jeho angažmá v časopise o architektuře ERA 21, který řadu let vedl jako šéfredaktor. Přiblížil také svou spolupráci se zahraničními architekty a urbanisty na několika projektech.

Osamu Okamura je pět let programovým ředitelem mezinárodní konference o městském plánování reSITE a v současnosti mimo jiné také přednáší na pražské vysoké škole Architectural Institute in Prague – ARCHIP.

Fakultě by tak, jak zdůraznil, mohl nabídnout řadu zajímavých zahraničních kontaktů.

Témata, kterými se ve svém profesním životě zabýval, vydala na hustě popsaný slide z jeho prezentace. Patří k nim urbanismus, územní rozvoj, moderní technologie v architektuře, sociální ekologie, moderní nomádství, experimentální stavění a celá řada dalších.

Představení své dosavadní práce věnoval Osamu Okamura většinu času vymezeného na jeho prezentaci, k samotným plánům a vizím o budoucnosti fakulty se tak věnoval jen v rychlém přehledu. Na některá témata ovšem došlo i v následné diskuzi, ve které mimo jiné zaznělo:

„Je třeba rozjet marketing, vím, že je to v architektuře minové pole, ale i podle mých zkušeností ze zahraničí je to potřeba. Výrazněji bych se zasadil také o fundraising na fakultě, se kterým mám bohaté zkušenosti a který na této škole chybí.“

Na otázku, zda by jím proklamovanou podporu habilitací začal i u sebe, odpověděl: „Určitě, protože bych měl jít sám svým kolegům příkladem. Pokud bych se stal děkanem, zahájím habilitační řízení pravděpodobně na brněnské fakultě.“

Na fakultě by Osamu Okamura vzhledem k rozpracovaným závazkům mohl v prvním roce svého děkanského mandátu být k dispozici tři dny v týdnu, postupně by, jak uvedl, chtěl tuto časovou dotaci navýšit.

Oba uchazeči včera také hovořili shodně o tom, že je potřeba redefinovat navazující magisterské studium tak, aby studenti po absolvování bakalářského studia neodcházeli jinam, zasadit se o zdárné akreditování doktorského programu a úspěšná habilitační řízení, zajistit finanční soběstačnost fakulty a podporovat spolupráci ve všech směrech: mezi katedrami, mezi fakultami i spolupráci s městem, krajem a dalšími i zahraničními institucemi.

Oba dostali od publika také shodnou otázku: Co to pro vás znamená stát se děkanem?

Jan Stolín řekl: „Příležitost.“ Osamu Okamura odpověděl: „Být u kormidla na kapitánském můstku. A také zodpovědnost.“

Akademický senát fakulty přistoupí k tajné volbě svého kandidáta na děkana příští týden ve čtvrtek 24. ledna 2019.

Radek Pirkl

Další články v rubrice

Sobota a zkouškové období – ten pravý čas pro svatbu Adélky a Sama na TUL. Foto: Kryštof Novák

Když se žení student, tak na TUL

Na Technické univerzitě v Liberci se toho odehrává hodně, tak proč ne svatba? Zvlášť, když je ženich studentem a nevěsta dcerou zaměstnankyně. Svatební veselici poskytla útočiště budova G – předsálí auly i aula samotná.

28. 3. 2025 | Události | 1 737

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

0052_vitezove_cWvS_2025_-0474.jpg

Cena Wernera von Siemense míří opět na TUL

Zcela unikátní metodu měření dynamiky fotoluminiscence vymyslel a ve své dizertační práci popsal doktorand Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL Jiří Junek. Metoda se využije například při analýze defektů v solárních...

27. 3. 2025 | Věda a výzkum | 316
technicka-univerzita-liberec-_0001_DSC09569.jpg

Termíny pro přihlášky na TUL už hoří

Ještě týden – do konce března – se můžete hlásit na většinu studijních programů na liberecké univerzitě. Víc času na přihlášku máte třeba na ekonomické fakultě nebo fakultě zdravotnických studií. Pro nadcházející akademický rok máme několik...

24. 3. 2025 | Univerzita | 330