Úspěch absolventů FUA TUL v Londýně

Skupina mladých architektů mjölk architekti, ve které mají silné zastoupení absolventi Fakulty umění a architektury TUL, zaznamenala úspěch na mezinárodním poli. V prestižní architektonické soutěži A Room for London, které se zúčastnilo více než pět set ateliérů z celého světa, se návrh libereckých architektů probojoval do nejužšího finále a tam se utkal se čtyřmi konkurenčními návrhy.

Považuji to za velký úspěch, i když návrhy našich absolventů zařadila porota na druhé až páté místo ,“ konstatoval proděkan FUA TUL Jiří Suchomel.

Zadáním architektonické soutěže byl návrh samostatně stojícího apartmánu na střeše budovy koncertní síně Queen Elizabeth Hall v centru Londýna. Apartmán podle vítězného návrhu se začne stavět letos a v roce 2012 bude patřit mezi atrakce XXX. letních olympijských her v Londýně.

Pořadatel soutěže, britská společnost Living Architecture, staví  a provozuje hotely podle návrhů světově známých architektů, jako jsou Peter Zumthor či MVRDM. „Mjölk architekti byli jen krůček od možnosti zařadit se do výjimečné společnosti. Jejich návrh nakonec realizován nebude, odborná porota jej ocenila peněžitou odměnou a zařadila na 2.-5. místo. To, že se dostali do finále v tak silné konkurenci, ale svědčí o jejich dobré průpravě, kreativitě i chuti pouštět se do nestandardních řešení.  Takoví lidé dělají čest své alma mater a my jsme na ně právem hrdí,“ řekl profesor  Suchomel.

Absolventi FUA TUL ( Jan  Mach, Pavel Nalezený a Jan Vondrák) založili svůj ateliér v roce 2008, kdy se pustili do práce na vlastní pěst. Letos jejich kolektiv rozšířili další absolventi liberecké fakulty Jakub Adamec, Daniel Baudis a Lukáš Holub.

O svém návrhu píší na webových stránkách:
Exponovaný charakter místa předurčil náš návrh; dům, který bude využívat vizuálního kontaktu budoucích návštěvníků domu s městem a jeho obyvateli. Cílem návrhu je předdefinovat expozici obyvatel hotelového pokoje, aniž bychom hrubě narušovali jejich nejintimnější soukromí. Náhradou za odhalení vlastního soukromí městu získává návštěvník šanci stát se hercem na mimořádném jevišti, protagonistou hry ovlivňující náhodné kolemjdoucí i zaryté diváky svým výstupem na pódiu hotelového pokoje.

Hlavní konstrukce domu je tvořena ocelovými příhradovými nosníky, známými z nástřešních reklamních ploch a billboardů. Plášť domu tvoří prefabrikované dřevěné panely s povrchem z voděodolné březové překližky. Součástí budovy je rampa pro tělesně postižené na zadní straně domu. Celý apartmán je od podlahy až ke stropu prosklený a otevírá úžasný panoramatický výhled nejen na londýnská nábřeží Temže.

Soukromé prostory si mohou obyvatelé hotelového pokoje vytvořit pomocí jednoduchého mechanismu s textilní roletou, kterou lze vytáhnout směrem od podlahy. Pokud s tím návštěvník předem souhlasí, je ve veřejných částech domu snímán jeho pohyb a zvuky. Ty pak slouží jako podklad pro večerní animace na podkladní interiérové LED zdi, na které v noci ožívají přízračné světelné obrysy obyvatelů domu. Tyto přízraky mohou Londýňané sledovat z poměrně velké vzdálenosti a nechávat se unášet jejich hrou, inspirovanou denním pohybem živoucích návštěvníků domu.

Chcete vidět „londýnské přízraky“  našich absolventů? Podívejte se na :  http://www.youtube.com/watch?v=8kEtF1Nr6ns

J. Kočárková
(s využitím  http://www.mjolk.cz/O-nas )

Další články v rubrice

20240115_093102-2.jpg

»Opravovali jsme polární refugium v Antarktidě«

Šestitýdenní antarktické dobrodružství spojené s opravou provizorního zázemí pro terénní výzkum, refugio CZ*ECO Nelson prožili pedagogové Fakulty umění a architektury TUL Vladislav Bureš a Dagmar Vojtíšková. Oba stavební projektanti se zkušenostmi...

13. 5. 2024 | Lidé | 370

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

1000012936-2.jpg

Tričko probudí usínajícího řidiče

Plíživou únavu si ještě řidič za volantem neuvědomí, ale bezpečně ji už v zárodku pozná tričko vyvíjené na katedře oděvnictví Fakulty textilní TUL. Senzory totiž neomylně změří zpomalující se dech. Smart textile tak může pomoci snížit počty nehod...

10. 4. 2025 | Věda a výzkum | 665
0052_vitezove_cWvS_2025_-0474.jpg

Cena Wernera von Siemense míří opět na TUL

Zcela unikátní metodu měření dynamiky fotoluminiscence vymyslel a ve své dizertační práci popsal doktorand Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL Jiří Junek. Metoda se využije například při analýze defektů v solárních...

27. 3. 2025 | Věda a výzkum | 365