Slavnostní vernisáží dnes zahájil děkan Fakulty umění a architektury Technické univerzity v Liberci Bořek Šípek druhý ročník putovní výstavy soutěžních prací studentů a mladých architektů do 33 let nazvanou YOUNG Architect Award ABF 2010. Výstava potrvá na FUA TUL do 18. března.
Výstavu pořádá opět firma ABF ve spolupráci s univerzitami, kde se vyučuje architektura a tedy i ve spolupráci s Fakultou umění a architektury TUL. Mezi 84 vystavovanými exponáty jsou i tři díla libereckých studentů, z nichž dva získali významné ceny v kategorii Školní práce: absolvent FUA TUL Pavel Šťastný (obr. 1 a 2) získal Cenu architekta Josefa Hlávky za koncepci řešení brownfieldu Hradčanská , návrh studenta Jana Veissera (obr. 3 a 4) Radnice Praha – Troja pak porota ocenila cenou iDnes za nejlepší 3D model.
„Navrhl jsem takové řešení, které umožní maximální využití plochy území, ale zároveň dokáže být příjemné a zajímavé pro návštěvníky. Místo, jež dokáže díky programové směsici funkcí žít 24 hodin denně. Ve svém návrhu se snažím maximálně využit charakter místa, číst v něm a zasadit do něj novou strukturu tak, aby splynula s okolím. Nová struktura tak není parazitem, ale organismem, který proroste s okolím. Zelená plocha je jakýmsi odkazem pahorku Pražského hradu. Nová struktura je tvořena především zelení stejně jako dnes, jen je třeba změnit podobu a charakter,“ přiblížil svůj návrh Pavel Šťastný, který nyní pracuje v libereckém ateliéru Sial. Realizuje také vlastní projekty a má nakročeno do Francie, kde absolvoval studijní stáž v prestižní architektonické kanceláři.
Ze 16 přihlášených 3D návrhů porota vybrala jako nejlepší ten liberecký „ Radnice –Troja“, jehož autor vyšel z prolnutí typologie severského komunitního domu s radničním provozem. „Tato typologie je pro malou městskou část ideální. Srdcem radnice je sál, místo konfrontace názorů, setkání místní komunity. Kavárna je v těsné blízkosti sálu s velkou terasou, vhodnou i pro letní slavnosti, grilování. Samotný úřad je v přízemí, v úrovni náměstí, nepovyšuje se, je službou občanům. Zasedačka se využívá i pro komunitní aktivity (výuka, malý filmový klub),“ popsal Jan Veiser svoji představu o hezké a funkční radnici, která nejen slouží k svému účelu, ale je také lákadlem pro turisty. „Navrhuji věž, která znovuobnovuje vizuální vztah s řekou. Stává se majákem lákajícím turisty překonat val. Městská věž umožňuje zcela nový pohled na město - ne z kopců směrem do centra, ale z centra ven,“ dodal úspěšný autor..
Soutěžní přehlídky se mohou zúčastnit studenti či absolventi oborů architektury, urbanismu, krajinářské a zahradní architektury a autodidakti vzdělaní v oboru. Cílem architektonické soutěže Architect Award ABF je pomoci najít studentům a mladým architektům místo na současné architektonické scéně, přiblížit široké veřejnosti soudobou architekturu a přilákat mladou populaci ke studiu architektury. „V neposlední řadě pomůže soutěž zmapovat tvorbu začínajících architektů,“ uvedla Dana Sklenaříková, ředitelka odboru konferencí a doprovodných programů pořádající firmy ABF. Dodala, že některé loňské práce zaznamenaly zvýšený zájem ze strany samospráv daného regionu, kterého se návrh týkal.
„Jsem rád, že vítáme na liberecké akademické půdě již podruhé, že tento skvělý záměr neskončil první a poslední vlaštovkou . Takové soutěže mají velký význam pro mladé lidi, kteří se potřebují dostat do podvědomí, aby mohli proniknout do praxe. Studenti si mohou během studia hrát a navrhovat nerealizovatelně rozevláté věci. Aby se ale uživili, potřebují mít také kontakt s praxí a přijímat její podněty. Podobné soutěže jsou velmi inspirující. Je dobře, že se jich zúčastní i jiné školy a účastníci soutěží mohou srovnávat, v čem jsou lepší a kde musí přidat,“ řekl ve svém projevu děkan FUA TUL Bořek Šípek.
Dnešní výstava zároveň odstartovala třetí ročník soutěžní přehlídky YOUNG ARCHITECT AWARD 2011. Jeho nosným tématem závazným pro všechny přihlášené práce je „veřejný prostor“- městský, příměstský či život společnosti tímto prostorem ovlivněný. „Pořadatelé soutěže úzce spolupracují se zástupci měst, kde působí fakulty vyučující architekturu. Očekáváme, že předmětem návrhlů se stanou taková témata, jako je například řeka, náplavy, jezera, přehrada, sídliště, městské satelity a podobně, řekla Dana Sklenaříková. Zdůraznila, že uzávěrka přihlášek je 7. července 2011.
J. Kočárková
Další články v rubrice

Nový lab informované architektury zkoumá adaptivní fasády nebo dřevěné konstrukce v éře digitálního designu
Na výzkum v navrhování architektury a designu za pomoci nejmodernějších digitálních nástrojů intenzivněji cílí nová Laboratoř informované architektury na Fakultě umění a architektury TUL. V jejím čele stojí architekt Saman Saffarian, někdejší žák...

Střecha jako nové pole pro městské zemědělství. Salát na (univerzitní) střeše ukazuje cestu firmám i developerům
Miliony metrů čtverečních půdy ročně zmizí pod novými logistickými centry a sklady, jejichž střechy vytvářejí stále víc tepelných ostrovů. Doktorandka Fakulty umění a architektury TUL Tereza Nalezená svým výzkumem a zároveň úspěšným projektem...

FUA 30 a Jiří Suchomel 80
Fakulta umění a architektury slaví výročí a zároveň narozeniny svého zakladatele. K jubileím uspořádala výstavy v Galerii Národní technické knihovny V Praze.