FAU představila obor Design prostředí

Nově akreditovaný bakalářský studijní program Design, obor Design prostředí představil dnes novinářům děkan Fakulty umění a architektury TUL Bořek Šípek.

 Jde o čtyřletý bakalářský obor, který zatím jiná fakulta architektury v České republice nenabízí. Studium je zakončeno státní závěrečnou zkouškou, jejíž součástí je obhajoba bakalářské práce. Absolventům je udělován titul BcA. (bakalář umění).  „Obor vyplňuje prostor, který vznikl v posledních letech mezi architekturou a designem. Podobné obory jsou například na vysokých školách v Nizozemsku a ve Francii, připravují ho v Rakousku,“ řekl na dnešní tiskové konferenci Bořek Šípek. Dodal, že fakulta připravuje k akreditaci také navazující stejně zaměřený magisterský obor.

Obor Design prostředí studují zatím studenti TUL v rámci studijního programu Výtvarná umění. Od začátku příštího akademického roku bude tento obor samostatný v rámci studijního programu Design. Design prostředí propojuje architekturu a volné výtvarné umění. "Dřív to dělali architekti, ještě ve 20. letech minulého století navrhovali všechno od toho domu až po bačkory majitele," poznamenal s nadsázkou Šípek. V posledních letech se ale architekti detailům a umění věnují stále méně a většina z nich by podle Šípka měla problém navrhnout i kliku u okna. Takovým detailům se věnují designéři. "Tradiční průmyslový design ale není vázán místem, na rozdíl od toho design prostředí je vždy determinován svým okolím. Design prostředí si uchovává architektonický přístup na základě kontextových parametrů, není zaměřen na sériovou průmyslovou produkci, a akcentuje tak možnost ateliérových řešení individuálních projektů v širokých kulturních souvislostech," uvedl Šípek.  Připomněl, že již nynější studenti se mohou pochlubit dobrými a originálními nápady. Jako příklad uvedl památník obětem holocaustu v kapli u židovského hřbitova v Ruprechticích, který  bude postaven podle návrhu studenta Fakulty umění a architektury TUL Štěpána Gudeva.

Fakulta architektury vznikla v roce 1994 a je druhou nejmladší fakultou Technické univerzity v Liberci. Od začátku prosazuje vlastní model soudobé školy architektury s poměrně malým počtem studentů. V roce 2007 změnila název na Fakultu umění a architektury, který lépe odpovídá její náplni.  Nabízí tři bakalářské studijní programy - Architektura a urbanismus, Výtvarná umění a Design prostředí.  První dva jsou akreditované také jako navazující magisterské. Zatímco většina bakalářských oborů na liberecké univerzitě je ale tříletých, tyto jsou o rok delší. "Tříleté studium neopravňuje ke vstupu do komory architektů," vysvětlil Šípek. Čtyřleté studium navíc podle něho dává větší prostor vyprodukovat vzdělané lidi schopné v oboru samostatně pracovat. V současné době na fakultě studuje zhruba 200 posluchačů.

J. Kočárková

Další články v rubrice

Duhový most v kostele sv. Josefa na Hrubé Skále. Foto: archiv Aurea Rosa

Duhový most dal naději a propojil smysly i dvě fakulty

Světelná instalace, zpěv, mluvené slovo, tanec a prostor kostela sv. Josefa na Hrubé Skále spojily dvě fakulty a daly vzniknout jedinečnému zážitku. Tím byl Duhový most – experiment, jenž zkombinoval světelnou symboliku s písněmi, které odkazovaly...

14. 4. 2025 | Kultura | 379
Jubilant Jiří Suchomel na vernisáži své výstavy v kruhu nejbližších. Na fakultě působil bezmála právě těch 30 let.

FUA 30 a Jiří Suchomel 80

Fakulta umění a architektury slaví výročí a zároveň narozeniny svého zakladatele. K jubileím uspořádala výstavy v Galerii Národní technické knihovny V Praze.

9. 12. 2024 | Kultura | 388

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

1000012936-2.jpg

Tričko probudí usínajícího řidiče

Plíživou únavu si ještě řidič za volantem neuvědomí, ale bezpečně ji už v zárodku pozná tričko vyvíjené na katedře oděvnictví Fakulty textilní TUL. Senzory totiž neomylně změří zpomalující se dech. Smart textile tak může pomoci snížit počty nehod...

10. 4. 2025 | Věda a výzkum | 663
0052_vitezove_cWvS_2025_-0474.jpg

Cena Wernera von Siemense míří opět na TUL

Zcela unikátní metodu měření dynamiky fotoluminiscence vymyslel a ve své dizertační práci popsal doktorand Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL Jiří Junek. Metoda se využije například při analýze defektů v solárních...

27. 3. 2025 | Věda a výzkum | 362