Rektor informoval o plánované výstavbě na TUL

O probíhající i plánované výstavbě a rekonstrukcích budov a dalších stavebních záměrech informoval v úterý 21. února na setkání Akademické obce Technické univerzity v Liberci rektor Zdeněk Kůs. Univerzita získá větší učebny, laboratoře, aulu a vybuduje důstojné prostředí pro studenty.

Univerzita dokončila rekonstrukci budovy E3. V současné době probíhá rekonstrukce budov „B“ a „D“ za zhruba 40 milionů korun, které bude univerzita hradit z vlastních prostředků. Následovat bude rekonstrukce budovy „C“ , jejíž náklady se odhadují na 50-70 milionů korun.

Zatím se zhruba s dvouměsíčním zpožděním dokončuje firma Metrostav stavbu budovy „L“. Jedná se o výzkumné Centrum pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace TUL. To je podle rektora pro budoucnost univerzity podstatné, protože kromě moderní budovy získá univerzita z projektu v krátké době špičkové vybavení laboratoří, na které by bez projektu neměla peníze.

Rektor připomněl, že univerzita uspěla s projektem na stavbu nového čtyřpodlažního objektu „Výzkumného, vývojového a výukového komplexu pro pokročilé technologie“ – známého jako budova „G“. „Po jejím dokončení získáme větší učebny, laboratoře a aulu. Získali jsme dotaci ve výši 423 milionů korun. Oproti zhruba deset let starým představám bude tedy budova "G" podstatně skromnější, nicméně pro TUL přiměřeně velká. Stavbu je podle podmínek dotace nutné realizovat do podzimu roku 2014. Je jasné, že v průběhu stavby se musíme všichni připravit na určitý diskomfort,“ řekl profesor Kůs s tím, že do budovy "G" se přestěhuje částečně fakulta přírodovědně-humanitní a pedagogická, a tím se uvolní prostory pro ekonomickou fakultu v budově H.  Do budovy „G“ se také  přestěhují některé katedry fakulty strojní, dnes sídlící v budově "P". 

Zcela jasno ještě podle rektora není, kdy a v jakém rozsahu bude probíhat rekonstrukce budovy „P“, na kterou je připraven projekt VaVpI za zhruba 90 milionů korun. „Jsou dvě možnosti. Pokud projekt VaVpI získáme, budeme muset stavbu zahájit ještě letos a rekonstrukce by měla trvat necelý rok. Když projekt neuspěje, budeme rekonstrukci budovy "P" hradit z vlastních zdrojů a počkali bychom s ní, až bude dokončena budova G“, uvedl rektor. Dodal, že rekonstrukci budov „K“ a „S“ zatím univerzita neplánuje. Nejsou totiž příliš vhodné pro výuku.

Vážným nedostatkem je podle Kůse fakt, že studenti naší univerzity nemají důstojné prostředí, kde by mohli trávit čas mezi výukovými bloky. Proto bych chtěl, aby ve  zhruba  jedné šestině dnešní budovy E2 (tovární haly) takové studentské zázemí vzniklo. „Chtěl bych, aby tam byly stolky, křesílka, počítače, elektrické zásuvky a především dobré připojení na internet, ale také třeba automat na kávu.  Není důstojné studentů univerzity, když musejí ve volném čase postávat na chodbách a nemají si ani na co sednout,“ konstatoval rektor s tím, že investici bude hradit univerzita s největší pravděpodobností z vlastních zdrojů. V další šestině haly vybuduje univerzita podle Kůse mateřskou školku. Provozovat by ji podle předběžné dohody mělo město Liberec s přednostním umisťováním „univerzitních“ dětí. „ Zatím máme dětský koutek provozovaný některými pracovnicemi  fakulty přírodovědně-humanitní a pedagogické.  Službu hlídání dětí našich zaměstnanců a studentů ale chceme rozšířit a zkvalitnit.  Podle mých informací to uvítají zejména mladé maminky z řad studentek doktorských studijních programů, protože se budou moci dříve vrátit k vědecké práci,“ nastínil profesor Kůs.

Dalším drobnějším stavebním záměrem univerzity je vybudování víceúčelového hřiště pro míčové hry v těsné blízkosti kolejí v Harcově, které by mělo studentům i zaměstnancům sloužit i pro volnočasové aktivity.  Projekt v celkové částce 5 milionů korun podává Volejbalový klub a investice bude hrazena v rámci IPRM města Liberce.

Univerzita se také chystá přeměnit nepěkný zalesněný svah táhnoucí se od budovy "C" až za novou budovu "L" na příjemný lesopark. Na kultivaci tohoto významného krajinného prvku nám přispěje Evropská unie.„Dále z vlastních zdrojů zrekonstruujeme jednu z vilek pod kolejemi Harcov  na malometrážní byty pro naše mladé zaměstnance,“ informoval rektor.

Podle plánů se tedy dočká areál univerzity podstatných změn k lepšímu. Trochu zklamaní však mohli být ti, kteří se ptali na zvýšení počtu parkovacích míst. Rektor připomněl, že součástí projektu budovy "G" je i parkovací plocha pod částí budovy včetně šesti stání pro tělesně postižené. Také bude možno parkovat okolo zalesněného vršku za budoucí budovou „G“. „V areálu Studentská ale není žádný  další prostor pro podstatné navýšení možností parkování.  Několik desítek míst velmi brzy získáme tím, že bude možno parkovat na téměř  nevyužívaném volejbalovém hřišti za budovou A. Výstavba nějakého vícepodlažního parkovacího domu v areálu Studentská  ale v nejbližší době není reálná,“ uvedl Kůs.

Setkání akademické obce svolali rektor TUL Zdeněk Kůs a předseda Akademického senátu TUL Zdeněk Plíva. Hlavním bodem byla informace a diskuze o připravované reformě vysokého školství.

J. Kočárková

Další články v rubrice

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

1000012936-2.jpg

Tričko probudí usínajícího řidiče

Plíživou únavu si ještě řidič za volantem neuvědomí, ale bezpečně ji už v zárodku pozná tričko vyvíjené na katedře oděvnictví Fakulty textilní TUL. Senzory totiž neomylně změří zpomalující se dech. Smart textile tak může pomoci snížit počty nehod...

10. 4. 2025 | Věda a výzkum | 712
0052_vitezove_cWvS_2025_-0474.jpg

Cena Wernera von Siemense míří opět na TUL

Zcela unikátní metodu měření dynamiky fotoluminiscence vymyslel a ve své dizertační práci popsal doktorand Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL Jiří Junek. Metoda se využije například při analýze defektů v solárních...

27. 3. 2025 | Věda a výzkum | 395