V Litvínově vyrábějí i díky TUL nanotextilie

Zkušební provoz výroby nanotextilií zahájila včera v  Litvínově firma Nanotex.  Jde o jednu ze tří takto specializovaných společností ve světě a první v Evropě, vyrobějících  na principu elektrospinningu. To je  technologie, kterou na Technické univerzitě vyvinul tým profesora Oldřicha Jirsáka.

Speciální textilie z nanovláken má široké použití v lékařství, na výrobu ložního prádla pro alergiky, filtrů do vysavačů nebo do vzduchotechniky. Licenci na její výrobu společnost Nanotex koupila za 4,5 milionu korun od firmy Elmarco. Na třech výrobních linkách bude v Litvínovské společnosti pracovat  24 lidí.

Prvotním projektem má být podle ředitele společnosti Nanotex Jana Halady výroba bariérových textilií, materiál by měl být vhodný pro alergiky. Látka má tak malé póry, že bezpečně zachytí roztoče, a bude proto ideální například pro výrobu matrací. Dalším směrem pak má být filtrační aplikace, například filtry do vzduchotechniky nebo vysavačů.

Nanovlákna se vyrábějí ze syntetických nebo přírodních polymerů. Mají průměr 50-500 nanometrů a odborníci je považují za materiál třetího tisíciletí. „Materiály z nanovláken mají obrovskou měrnou plochu, přibližně 150krát větší než obecně rozšířené netkané materiály. Na výzkumu dalších aplikací samozřejmě pracujeme i na Technické univerzitě v Liberci.  Výzkum se zde zaměřuje i na využití v oděvnictví při výrobě membrán, které by výrazně  zlepšily vlastnosti svrchních materiálů oděvů.  Aplikací je nepřeberné množství. Filtry z nich zachycují daleko větší množství částic, což znamená jejich nadstandardní výkonnost.  Nanovlákenné materiály díky velkému měrnému  povrchu umožňují vysoce účinnou filtraci tak malých částeček, jako jsou například bakterie, viry, jemný prach, pyl nebo tabákový kouř,“ řekl profesor Jirsák.

Litvínovský závod včera spolu s dalšími slavnostně představil jednatel společnosti Nanotex Jan Halada. "Je to světově nová výroba, která rozšiřuje a posouvá hranice běžných textilií. Je to know how,  které by chtělo získat mnoho světových firem, " řekl Jan Halada.  Společnost tak musí podle něj přijmout přísná bezpečnostní opatření: Například vnitřní počítačový systém nebude připojen na server, aby nedošlo k úniku informací.

Otevření nového závodu považuji za velký úspěch a krok kupředu.  Z laboratoří a poloprovozů se dostává technologie výroby nanovlákenných textilií do průmyslové výroby. Vědecké týmy Technické univerzity v Liberci určitě uvítají, když si budou moci  konkrétní výsledky výzkumu ověřit přímo v průmyslové praxi. Bylo by skvělé, kdyby se podařila realizovat myšlenka, která při slavnostním zahájení litvínovského provozu zazněla. A sice, že by studenti TUL studijního programu Nanotechnologie mohli v Litvínově absolvovat odborné stáže a praxe,“ dodal profesor Jirsák.

J. Kočárková
(s využitím Mosteckého deníku)
 

Další články v rubrice

IMG_9300-2.jpg

Kus »Smaragdového ostrova« je nově i na TUL

Velvyslanec Irska v ČR Alan Gibbons slavnostně otevřel nové oddělení irské literatury v univerzitní knihovně. Ambasáda se na pořízení knih pro Irish Corner – Irský koutek – finančně podílela a chce tak prakticky podpořit nový studijní program...

7. 5. 2025 | Události | 245
IMG_8756-2.jpg

Nemocnice hledají, my odpovídáme. První CAREer Day na TUL

Velký zájem studujících i zdravotnických zařízení z celých severních a středních Čech provázel první CAREer Day na TUL. Studentky a studenti fakulty zdravotnických studií si mohli poprvé vybrat místo své praxe i budoucího zaměstnavatele na jednom...

24. 4. 2025 | Univerzita | 186

Zůstaň v kontaktu s univerzitou

T-UNI Univerzitní časopis /
University Magazine

Nepřehlédněte
tipy redakce

1000012936-2.jpg

Tričko probudí usínajícího řidiče

Plíživou únavu si ještě řidič za volantem neuvědomí, ale bezpečně ji už v zárodku pozná tričko vyvíjené na katedře oděvnictví Fakulty textilní TUL. Senzory totiž neomylně změří zpomalující se dech. Smart textile tak může pomoci snížit počty nehod...

10. 4. 2025 | Věda a výzkum | 670
0052_vitezove_cWvS_2025_-0474.jpg

Cena Wernera von Siemense míří opět na TUL

Zcela unikátní metodu měření dynamiky fotoluminiscence vymyslel a ve své dizertační práci popsal doktorand Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií TUL Jiří Junek. Metoda se využije například při analýze defektů v solárních...

27. 3. 2025 | Věda a výzkum | 369